Poradna: Můžu dostat pětku za písemku, když jsem se jí neúčastnil?Dotaz: Může mi učitel napsat za 5 z testu, když jsem na hodinu nepřišel, jelikož mi ujel autobus a přišel jsem až po té hodině na tu další?

Odpověď:

Principiálně je takováto klasifikace nevhodná a nespravedlivá a svědčí to nejspíše o tom, že pedagogovi došly jiné alternativy, případně se jimi nechce zabývat. Otázkou také je, jak často se vám takovéto absence stávají a zda popsané situaci nepředcházely podobné, kde učitel nebyl tak striktní.

Z hlediska práva je třeba vycházet především z pravidel hodnocení, které musí být součástí každého školního řádu.

Ty musí vycházet z nadřazených předpisů, především ze školského zákona č.564/2004 Sb. v aktuálně platném znění a z Rámcového vzdělávacího programu pro daný typ školy – neuvedl jste, jakou školu navštěvujete. Oba dokumenty v aktuálním znění najdete na webuwww.msmt.cz, druhý dokument pak ještě na www.rvp.cz nebo www.nuv.cz.

Doporučený postup:

1.       Předpokládám, že absenci máte řádně a včas omluvenou. Přesvědčte se také, zda jste v inkriminované hodině zapsán ve třídní knize jako nepřítomný, to je velmi podstatný detail!

2.       Kontaktujte slušně a věcně dotyčného vyučujícího a pokuste se o domluvu, anulaci známky a nabídněte, že si test přijdete dopsat v jím určeném čase. Znovu se omluvte – byla to vaše vina, že jste na test nedorazil. Nevyhrožujte a nesnažte se získat převahu, snižujete šanci na smír, protože vyučující přejde do obrany

3.       Pokud se smír nepodaří, požádejte o pomoc třídního, pokud to nevyjde, objednejte se k vedení školy a požádejte o pomoc tam – všude s určitou pokorou. Chlapsky v úvodu jednání přiznejte svůj díl viny tím, že rovnou přiznáte, že to celé je z důvodu, že vám ujel autobus

4.       Jestliže by ani to nevyšlo, můžete se s podnětem písemně obrátit na Českou školní inspekci – to už je ale vyhlášení války škole, protože ČŠI tam určitě na základě podání pošle dva inspektory na prošetření. Tak to zvažte, zda vám to za to stojí.

Obecně je potřeba konstatovat, že tlak vyvolává protitlak a zvíře zahnané do kouta kouše nejvíc. Takže doporučuji především rozvahu, věcný a klidný způsob vyjednávání. Berte to jako zkoušku pro život, tam takových drobných nespravedlností zažijete ještě mnoho. To samozřejmě neznamená, že si je máte nechat líbit, ale vždy je třeba vyhodnocovat ztráty a výnosy každého řešení, než se do něčeho pustíte. Na druhou stranu máte svoji důstojnost a není nutné si nechat všechno líbit, i tak se ale dá zachovat jistá grácie, druhá strana vaše dospělé a konstruktivní jednání jistě ocení.

Na dotaz odpovídal Miroslav Hřebecký, EDUin.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tůmová
Tůmová
22. 2. 2016 04:20

Paní učitelka,píše s prvňáky diktáty malým tiskacím písmem.Je to vhodné?Nechápu proč neučí psací písmo.Mám obavy,aby později dítě nemělo problémy psát psacím,když procvičují už2.pololetí tiskací.Děkuji

Khatru
Khatru
15. 8. 2018 09:11
Reply to  Tůmová

Pane bože to je snad dobře. Psací písmo neboli krasopis už se přeci běžně nějaký ten pátek nevyučuje a myslím, že je to pro všechny zúčastněné veliká úleva. Hlavně nechápu proč to píšete pod článek o tom jestli žákovi náleží pětka za neabsolvování písemné práce?

Jiřina
Jiřina
12. 10. 2018 11:07
Reply to  Khatru

Pane bože to je snad sranda. Psací písmo se běžně vyučuje. A to i v pátek 😀.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.