Soutěž Zlatá stuha hledá cesty, jak prohlubovat vztah dětí ke čtenářstvíPublikujeme rozhovor s Ester Starou o výroční ceně za dětskou literaturu Zlatá stuha, která nově kromě ocenění autorů dětské literatury nabízí i metodické materiály pro školy a možnost účastnit se s dětmi besed s autory. Souběžně s hodnocením knih probíhá i čtenářská soutěž Zlaté dítě, která ocení kreativní zpracování čtenářského zážitku z některé z již dříve oceněných knih.

12313525_1723597747874503_8064707864492866214_n

Výroční cena Zlatá stuha pro autory dětských knih a knih pro mládež je udělována už více než 20 let. Mohla byste popsat, jak se cena za tu dobu vyvíjela? Jaká jsou hlavní kritéria hodnocení soutěžních knih dnes?

Ocenění vzniklo na začátku 90. let jako obrana původní české literatury. Tehdy se k nám valila literatura ze zahraničí, většinou však neměla dobrou úroveň. V téhle podobě Zlatá stuha posloužila především autorům: povzbudila je v jejich tvorbě v okamžicích, kdy nabývali dojmu, že jejich práce ztrácí smysl.

V novém tisíciletí už bylo jasné, že česká kniha pro děti přežila všechna zemětřesení. Tehdy nastala potřeba ocenění adaptovat na novou situaci: pracovat s ním jakožto s průvodcem ve složitém labyrintu knižní produkce. Zlatá stuha začala předkládat veřejnosti knižní tituly, které si zasluhují pozornost rodičů a učitelů. Péče o cenu se ujala IBBY, česká sekce světové organizace na podporu dětské liteartury a čtenářství. V téže době se Klub ilustrátorů začal věnovat pořádání pravidelných putovních výstav těch nejlepších ilustrací.

O poslední změny v chodu ocenění Zlatá stuha se snaží od loňského roku nový organizační tým v čele s předsedkyní Lucií Šavlíkovou. Vznikl nový web www.zlatastuha.cz, nejaktuálnější události ze světa dětské literatury přináší facebookové stránky Zlatá stuha. Hlavním záměrem je informovat nejenom odbornou, ale i širší čtenářskou veřejnost.

Do soutěže se za loňský rok přihlásilo na 150 knih. Jaká je obecně úroveň dětské literatury u nás?

V posledních letech prostřednictvím Zlaté stuhy zaznamenáváme, že úroveň literatury pro děti a mládež neustále stoupá. Nejen že vychází více kvalitních původních českých knih, kde se rodí nová generace autorů a ilustrátorů, ale nakladatelé také vybírají kvalitnější produkci zahraniční a pro převod do českého jazyka volí renomované překladatele. Své místo na slunci si vybojovává i původní český komiks.

Kdo bude z nominovaných knih vybírat vítěze?

Ocenění Zlatá stuha se uděluje ve čtyřech oblastech – literární, výtvarné, překladové a komiksové. Knihy posuzují, nominace a nakonec i Zlatou stuhu udělují odborní porotci z řad významných spisovatelů, výtvarných umělců, překladatelů či literárních historiků. I letos tedy zasedly čtyři různé poroty, které již nyní vědí, koho 29. května na slavnostním vyhlášení na Novoměstské radnici potěší nejvíc. Už samotná nominace je ale pro autory a nakladatele obrovským zadostiučiněním.

Součástí webu soutěže je i sekce „pro školy“. Co školám nabízí a jaký je o metodické materiály mezi učiteli zájem?

V loňském roce poprvé vznikly metodické materiály k 9 vybraným knihám, které připravuje zkušená lektorka Nina Rutová. Na webu jsou tedy ke stažení tyto metodiky, a abychom práci s knihami ještě podpořili, nabízí Nina Rutová semináře pro knihovníky a učitele, které jsme nazvali Zlaté čtení. Zájem o semináře a metodiky v poslední době roste. Možná i proto budou v letošním roce metodické listy k vybraným knihám oceněným Zlatou stuhou 2016 připravovat kromě paní Rutové také některé učitelky, které již semináře absolvovaly a chtějí své poznatky prakticky využít.

Dále se školy můžou zapojit do tvůrčí soutěže Zlaté dítě. Jde o laickou soutěž, rozdělenou do dvou kategorií – rodina (tedy dítě a jeho rodinní příslušníci) a skupina (školní tým, čtenářský klub, kroužek atd.). Každý tým si z archivu knih oceněných Zlatou stuhou vybere jeden titul, společně si jej přečte, na základě četby vytvoří nějaké umělecké dílo (obraz, text, dramatizaci, animaci, píseň, tanec atd.) a pošle organizátorům záznam o své tvorbě. Porota pak v obou kategoriích vyhodnotí nejlepší příspěvky. Vítězové jsou slavnostně vyhlášeni během udílení Zlatých stuh a čeká je příjemná odměna – rodinu pobyt na Zlín film festivalu a skupinu setkání s tvůrci vybrané knihy.

Cílem soutěže Zlaté dítě je inspirovat ke společnému čtenářskému zážitku a k vlastní společné tvorbě, a skrze prohlubování vztahů mezi dětmi a jejich dospělými průvodci prohlubovat také vztah ke knize, literatuře a umění vůbec. V letošním roce se zapojilo téměř 600 čtenářů ve více než 40 příspěvcích, které dokazují, že projekt skutečně funguje a slouží svému účelu. Rodinné i skupinové týmy projevily při práci s knihami výjimečnou kreativitu, jejímž výsledkem jsou ojedinělé a skutečně autentické příspěvky. Z ohlasů kromě toho vyplývá, že díky této výzvě prožily nad zlatostuhovými knihami krásné chvíle.

Máte mezi letošními tituly nějaké své favority? 

Ano, mám a hned několik. Letošní ročník je totiž opravdu vydařený. Podívejte se! https://www.zlatastuha.cz/cs/archiv.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.