Tisková zpráva: Vzdělávací festival Eduspace: Vzdělávání a demokracieBrno, 11. května 2016 – Vzdělávání a demokracie, tak zní název třetího z témat blížícího se festivalu Eduspace (Brno, 20. – 22. 5. 2016). Strategické dokumenty i rámce vzdělávání předpokládají, že demokracie je součástí vzdělávání. Náleží tomuto tématu v českém vzdělání přiměřená role? Je možné učinit školu tzv. apolitickou? Mohou současní čeští učitelé vést k demokracii? Mikuláš Bek, Jaroslav Miller, Petra Skalická, Silvie Šeborová a Michal Broža.

Dánští učitelé mají jedno z hlavních zadání: vychovávat a vzdělávat demokraticky smýšlejícího a jednajícího občana. Je tomu přizpůsoben způsob vzdělávání, vedení dětí od útlého věku k tomu, že se mají ptát, diskutovat, uvědomovat si podstatu svobody a brát za sebe odpovědnost.

V ČR není role demokracie a její reprodukce prostřednictvím vzdělávání a výchovy jednoznačně vyjasněna. V souvislosti s uprchlickou krizí se ukázalo zcela jasně, že i někteří nejvyšší političtí představitelé mají o výchově k demokracii ve školách svérázné představy: zaměňování výchovy a propagandy, případně názory, že děti je nutné „uchránit“ před událostmi, které hýbou současným světem, dominovaly mediální diskusi. V čem se lišíme od západních demokracií a je to skutečně způsob, kterým se chceme odlišovat?

Mikuláš Bek je rektorem Masarykovy univerzity. Dostal se do konfliktu s Milošem Zemanem, kterému v rámci jeho předvolební kampaně nedovolil vystoupit na univerzitní půdě. Jaroslav Miller je rektorem Palackého univerzity a jedním z jeho akademických témat jsou dějiny politického myšlení. Petra Skalická dlouhodobě působí ve vzdělávacích programech Člověka v tísni. Silvie Šeborová se věnuje výtvarnému umění a je náměstkyní ředitele Moravské galerie v Brně. Michal Broža, účastník několika zahraničních mírových misí, je současným ředitelem Informačního centra OSN v Praze.

Eduspace je multižánrový festival, jehož ústředním tématem je vzdělávání a doplňuje ho doprovodný program v podobě hudby, divadla,  galerijních či muzejních výstav. Je inspirován formátem Oppi festivalu, který proběhl v roce 2014 v Helsinkách a v roce 2015 v New Yorku. Partnery jsou Masarykova univerzita, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci. Moravská galerie v Brně, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Hvězdárna a planetárium Brno, LUŽÁNKY – středisko volného času, Muzeum romské kultury, EDUin a řada dalších organizací a institucí. Festival podporuje Nadace Karla Janečka.

Břetislav Svozil, hlavní organizátor festivalu Eduspace, řekl: „Demokracie není trvalý stav. Je třeba se o ni neustále starat a pečovat o ni. Nemůžeme předpokládat, že mladé lidi budeme držet stranou věcí veřejných, v 18ti letech jim dáme možnost volit a v tom okamžiku se z nich stanou přesvědčení demokraté.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.