Připojte se 17. června ke Dni prázdných tříd!Nadace Proměny vyhlásila na 17. 6. Den prázdných tříd a vyzývá školy, aby vzali své žáky na vyučování ven, o Nadaci Proměny více ZDE

Přesně za měsíc by všechny školní zahrady, hřiště a parky v blízkosti škol měly praskat ve švech. Na rozdíl od školních tříd. 17. června je totiž „Den prázdných tříd“. Školy, připojte se… rodiče, dejte vědět své škole!

don-bosco-2544-kopie

O co jde?

Den prázdných tříd je nápad převzatý z Velké Británie – „Empty Classroom Day“ (nazývaný také „Outdoor Classroom Day“) se tam poprvé konal v roce 2012. Jak název napovídá, pedagogové a jejich žáci by v tento den měli výuku či jiný společný program přesunout pod širé nebe: na školní zahradu, dvůr či hřiště, do parku nebo do přírody. Připojit se mohou jednotlivé třídy i celé školy, a to jakékoliv: mateřské, základní, základní umělecké, střední…
Čím více „prázdných tříd“, tím lépe!

Proč by se měla připojit i vaše škola nebo třída?

  • A proč by neměla? Pozitiva svědčící ve prospěch pobytu venku jednoznačně zvítězí nad neochotou, která se vás možná (na chvíli 🙂 zmocní.
  • Jak ukázal náš nedávno provedený výzkum „České děti venku“, zdejší školáci ve věku 7–15 let se během školního vyučování i přestávek dostanou ven jen zcela minimálně. Máte možnost alespoň drobně přispět k tomu, aby to bylo jinak.
  • Výuka jindy sevřená stěnami školních tříd se venku výrazně oživí a možná budete sami příjemně překvapeni výsledky vaší práce. Jak pobyt venku v přírodě ovlivňuje učení a celkový rozvoj dětí, si přečtěte na našem portálu Proměny pro školy.cz v sekci „názory odborníků“ nebo v publikaci Petra Daniše „Děti venku v přírodě: ohrožený druh?“.
  • Školní zahrada, park nebo les jsou těmi nejlépe vybavenými učebnami.
  • Ven se dá přesunout v podstatě jakékoliv téma nebo aktivita.
  • Živá zkušenost je pro děti mnohem přínosnější než sebelepší výklad u tabule.
  • Den venku prospěje nejenom dětem, ale i vám – dospělým.

Co všechno můžete venku dělat?

V podstatě cokoliv. Nemusíte měnit plán pro daný den, pokud už ho máte připravený. Zkuste jen změnit místo a okolnosti jeho plnění. Případně můžete využít inspiraci, která se skrývá pod některým z odkazů níže:

Co dál?

  • Zdokumentujte váš den mimo třídu a podělte se o své nápady a zkušenosti.
  • Přemýšlejte o tom, jaké bariéry vám brání přesunout výuku ven častěji než jednou do roka a co by pomohlo je odbourat.
  • Nejzajímavější fotografie a podněty rádi zveřejníme.
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.