Poradna: Kdy může škola do rozvrhu přidávat nulté hodiny?Dotaz: Mohu poprosit o informaci, zda školy mohou standardně nastavovat do rozvrhu žáků ZŠ nulté hodiny (na 7. hodin) a jak se mohu bránit, když s tím nesouhlasím a dceru nehodlám na tuto hodinu posílat?

Odpověď:

Pokud škola do rozvrhu zařazuje nulté hodiny a ten samý den dá dětem nejpozději po páté vyučovací přestávku na oběd, jedná v souladu s legislativou.

Škola má na nulté hodiny právo. Druhá věc je, zda jsou opravdu nevyhnutelné a o jaké předměty se jedná. Obecně je efektivita nultých hodin z hlediska psychické výkonnosti poměrně nízká, takže by se jim škola měla vyhýbat, pokud je to provozně možné. Kontaktujte vedení školy a nechte si vysvětlit, co je k takovémuto rozvrhu hodin vede a jaké jsou provozní důvody. Druhou možností je obrátit se na školskou radu, aby vaši námitku projednala a argumentovat právě fyziologickými potřebami žáků zmiňovanými ve vyhlášce.

Každopádně je potřeba dítě na nulté hodiny posílat, pokud jsou řádně stanoveny rozvrhem, jedná se o povinnou školní docházku.

Doporučujeme se obrátit na vedení školy konstruktivně a bez emocí, sestavení rozvrhu není jednoduchá záležitost, je potřeba směstnat k sobě velmi protichůdné požadavky na úvazky, kapacity místností, případné pronájmy sportovišť, režim v jídelně, aby se odstravovaly všechny děti apod. Manévrovací prostor je poměrně úzký, laik zvenčí si málokdy dokáže předem udělat představu o náročnosti tvorby rozvrhu.

Organizaci vyučování upravuje vyhláška MŠMT o základním vzdělávání č. 48/2005 Sb. v pozdějších novelizacích.

Par. 1 odst. 1 říká: Vyučování začíná zpravidla v 8 hodin, nesmí však začínat dříve než v 7 hodin. Vyučování musí být ukončeno nejpozději do 17 hodin.

Odst.3 dodává: Žáci mohou mít v dopoledním vyučování nejvýše 6 hodin…

Dodává v něm i: „konkrétní počet vyučovacích hodin stanoví škola s přihlédnutím k charakteru vzdělávací činnosti a k základním fyziologickým potřebám žáků.“

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.