Mezi finalisty letošní ceny Eduína najdete Badatelnu, Výluku nebo Příběhy našich sousedůPodívejte se, kdo postupuje do posledního kola o cenu za inovativní přístup ve vzdělávání. Z finalistů vybere ty nejlepší odborná porota i veřejnost online hlasováním.

Praha, 18. listopadu 2016 Odborná porota vybrala z 89 nominací 9 finalistů, kteří postupují do užšího výběru ceny Eduína, kterou budou moci letos už počtvrté získat iniciativy a projekty přinášející inovativní přístup do vzdělávání. Z devíti finalistů vybere vítěze odborná porota a zároveň proběhne ve dnech 16.11. až 27. 11 online hlasování veřejnosti. Kromě Ceny odborné poroty a veřejnosti bude i letos jedna z osobností české pedagogiky oceněna za celoživotní přínos a uvedena do Auly slávy.

23674704465_11e79c8cb1_z

Finalisté ceny Eduína:

  • Pravidelná mezigenerační setkání „Povídej“ – Program „Povídej“ je zaměřen na podporu zdravých vztahů mezi generacemi. Pravidelná mezigenerační setkání dětí z mateřských/základních škol a seniorů z domovů či klubů se konají jednou za 3-­4 týdny a jejich náplní jsou společné aktivity zaměřené na aktivizaci seniorů a poznávání dětí a vzájemnou interakci a komunikaci. Více ZDE.
  • Heuréka – Projekt zaměřený na aktivní práci žáků a studentů při výuce fyziky, jehož hlavní součástí je dlouhodobá práce s učiteli a budoucími učiteli fyziky. Více ZDE.
  • Badatelna – Série krátkých populárně-naučných videí, která představují zajímavé pokusy z fyziky či chemie. Zábavný formát má přiblížit dětem i dospělým fakt, že věda může být zábavná a hravá, a rozhodně ne nudná. Více ZDE.
  • Studentská Agora – Studentská Agora je debatní soutěží pro středoškolské studenty. Cílem projektu je zlepšit debatní prostředí v ČR a prosadit debatování jako jednu z běžných výukových metod na středních školách. Více ZDE.
  • Mapa společenských stereotypů – Jak nastavit zrcadlo přirozené lidské potřebě „škatulkovat“? Snaha diskutovat o společenských stereotypech vychází především z dlouhodobé snahy centra DOX nejrůznější stereotypy rozkrývat a narušovat. Více ZDE.
  • Příběhy našich sousedů – Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd. Ti se za doprovodu svých učitelů a lidí s Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Více ZDE.
  • Global Storylines – V Global Storylines jsou děti (1. st. ZŠ) vtaženy do příběhu, který se stává osou výuky po dobu dvou až tří měsíců. Příběh klade před komunitu problémy a výzvy, které musí její členové řešit.  Více ZDE.
  • Výluka – Výluka je projekt, který zprostředkovává výjezdy, tzv. výluky, na spřízněné základní školy, kde si studenti vysokých škol a maturanti mohou zkusit učit dříve, než si podají přihlášky na pedagogické fakulty či pedagogická minima. Více ZDE.
  • Science slam MUNI – Science slam je prostor pro setkávání vědců s širokou veřejností. Podstatou je myšlenka „pojďme se společně bavit o vědě“ a to nejen v laboratořích, na konferencích a univerzitách, ale i mezi lidmi, kteří vědu sami nepraktikují a mají k ní zdánlivě daleko. Více ZDE.

Ceny budou slavnostně předány 1. 12. 2016 ve slavnostním sále České spořitelny na adrese Rytířská 29, Praha 1.

Jiří Stárek, předseda odborné poroty ceny Eduína, řekl: „Říká se, že „zlo nepotřebuje vítězit, zlu stačí, když my neděláme nic“. Nedovolím si odhadnout, kolik lidí je zapojeno v téměř devadesáti projektech, které byly letos přihlášeny do soutěže o cenu Eduína 2016 a které jsme jako odborná porota, hodnotili. Co je ale jisté, je fakt, že lidé z těchto projektů „dělají něco víc“, než jen projekty.“ 

Miroslav Hřebecký, Garant ceny Eduína, řekl: „V letošním ročníku ceny Eduína nás překvapila hojná účast, je evidentní, že v českém vzdělávání se zdola rodí mnoho projektů a aktivit, které nás naplňují optimismem, že lidé mají o pedagogiku zájem a chtějí sami přiložit ruku k dílu.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.