Přijďte do EDUpointu na třetí Učitelský večerV úterním programu pražského EDUpointu přibyla další akce. Každé druhé úterý v měsíci můžete přijít na takzvaný Učitelský večer, tedy svépomocné setkání praktikujících učitelů, kteří si tu vyměňují zkušenosti formou krátkých výstupů ve stylu TEDx. Přinášíme krátký informační rozhovor s jedním z iniciátorů učitelských večerů Alexisem Katakalidisem. Nejbližší setkání se koná v divadelním sále Skautského institutu na Staroměstském náměstí 4 od 18.30 v divadelním sále.

Kdo byl iniciátorem učitelských večerů ve Skautském institutu a kdo se tam schází?

První setkání jsme zorganizovali my (Alexis Katakalidis a Matouš Bořkovec), ale zásadní je, že se nás na běhu těchto večerů podílí mnohem víc. Schází se zde různí zájemci o vzdělávání – lidé, co se vzděláváním profesně zabývají, i ti, které „jen“ baví o učení přemýšlet a mluvit. Chodí k nám samozřejmě učitelé, ale také učitelští asistenti, dobrovolníci, kteří někde doučují, mentoři i studenti pedagogických fakult.

Zvolili jste vlastně formu jakéhosi učitelského TEDx. Měli jste nějaký inspirační zdroj?

Strefil jste se. TEDx byl jeden z našich inspiračních zdrojů, protože zajímavé myšlenky se zde prezentují stručně a zábavně – o to nám přesně jde. Také jsme se inspirovali v Anglii, kde se podobné večery konají již několik let a nazývají se TeachMeet.

Jaká témata se na prvních dvou večerech objevila a jaká chystáte na ten březnový?

Každý pedagog prezentuje něco, čím se sám ve své každodenní praxi zabývá, a proto večery nemají jen jedno téma. V únoru jsme například slyšeli o tandemové výuce, skupinové práci, formativním hodnocení, mnohočetné inteligenci nebo o divadelních prvcích ve výuce. Všechny příspěvky musí být prakticky využitelné, jde nám o to, „co můžu zítra použít ve třídě.“ V lednu jsme měli výstupy o práci s šikovnými dětmi v matematice nebo o tom, jak zaujmout děti v prvních pěti minutách hodiny.

V březnu se těšíme na prezentace o práci s I-pady, na problematiku domácích úkolů, na použití Google Forms v hodinách či na nápady, jak propojovat výuku s reálným životem mimo školu.

Kdo a jak se může zapojit?

Všichni jsou vítáni. Účastnit se lze buď jako divák, nebo přijít s prezentací.  Prezentující mohou sdílet, co jim při učení jde dobře, nebo s čím si naopak neví rady. Vytvořili jsme krátké instruktážní video o tom, jak by měl výstup na Učitelském večeru zhruba vypadat, zde je na něj odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=kU4kt0mfMy4 – omluvte prosím hovorové výrazy. Nakonec, je možné se zapojit i tak, že se díváte na naše videa (máme vlastní YouTube kanál) nebo píšete zajímavé nápady do naší Facebookové skupiny.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.