Jak ulehčit dítěti přechod na druhý stupeňNástup do šesté třídy, to je nový začátek. Někteří spolužáci odcházejí na gymnázium, mění se učitelé, přibývají předměty. Přinášíme deset tipů, jak si s tímto náročným obdobím poradit.

  1. Zahrajte si na kouče

Podobně jako v první třídě je teď i na vás, jak se bude vašemu dítěti dařit na druhém stupni. Změn bude hodně naráz a školákovi pomůže, když nezůstane na všechno sám. Čas a energii, kterou do úspěšného začátku investujete, bude potomek zúročovat ještě na střední škole.

  1. Pořiďte zápisník

Když učitel pronese na konci hodiny během zvonění a do všeobecného hluku: „Příští týden budeme na geometrii potřebovat rýsovací potřeby,“ třetina třídy dostane příští týden do žákovské za pět, případně poznámku za nepřipravenost. Učitelky už nebudou psát důležité informace rodičům do e-mailu a dohlížet na to, aby si žáci vše psali do žákovské. Pořiďte dceři nebo synovi zápisník a nabádejte ho, ať si termíny i témata testů nebo potřebné pomůcky ihned zapíše.

  1. Ptejte se, co se dítě ve škole dozvědělo nového

Z odpovědi poznáte i naladění dítěte a včas odhalíte, jestli je ve škole nějaký problém. Škola je zaměstnání na 6 hodin denně, a když přibude odpolední vyučování, doba se prodlužuje na podstatnou část dne, o které se hodí vědět, jak ji vaše dítě strávilo.

  1. Buďte v kontaktu s učiteli

Když jste se rozhodli podpořit své dítě v učení, pomozte mu i v budování vztahů s novými dospělými, kteří je pravděpodobně budou provázet příští čtyři roky. Mějte na ně kontakt. Mluvte s dětmi o tom, jaké jsou mezi učiteli rozdíly, rozebírejte, jaký má kdo styl výuky a požadavky. Negativní komentáře si nechte pro sebe, učitele respektujte a před dětmi nepomlouvejte.

  1. Řešte problémy hned

Není příjemné v osmé třídě hořekovat nad čtyřkou, která komplikuje přijímačky na vysněnou průmyslovku. Choďte na třídní schůzky, zajímejte se. Jste-li vy, vaše dítě či někdo z rodiny ve složité životní situaci, která by mohla mít vliv na učení a pozornost ve škole, promluvte si o tom s třídní učitelkou.

  1. Docházka je od slova chodit

Pokud vaše ratolest ve škole dlouhodobě nebo často chybí, neberte to na lehkou váhu. Učivo si musí doplnit a učitel na to nemá časovou kapacitu. Pomohou spolehliví kamarádi, kteří přinesou nemocnému své zápisky a informují jej o zkoušení. V případě, že dítě propásne test, dohlédněte na to, ať si s učitelem domluví náhradní termín.

  1. Buďte ostražití

S přechodem na druhý stupeň a blížící se pubertou vnímejte změny v chování. Drogy, šikana a kriminalita mohou ohrozit každé dítě, i to vaše. Je dobré mít přehled o nových spolužácích, poslechnout si vyprávění o vztazích ve třídě a nemávnout rukou nad poznámkami typu: „Zavřel spolužáka na WC…“

  1. Podporujte školu

Je potřeba vymalovat třídy? Něco škole darovat? Pomoci můžete i tak, že nabídnete exkurzi na svém pracovišti nebo nakoupíte na školním jarmarku. Třeba budete užiteční ve Sdružení rodičů a přátel školy, zorganizujete třídní výlet či doplníte školní knihovnu. Inspirujte ostatní!

  1. Odměňte se

Važte si úspěchů svého dítěte a společně je oslavte, vždyť je za nimi i vaše úsilí. Vyberte místo pro výlet, film v kině, dort v cukrárně. Naplňte společné chvíle pohodou a porozuměním.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Eva Suchomelová
Eva Suchomelová
19. 7. 2019 09:19

Děkuji za zajímavý a podnětný článek. Sice všechna uvedená pravidla dodržujeme s dcerou už od 1. stupně, takže nic nového jsem v článku pro nás nenašla, ale je fajn si uvědomit, že jdeme správným směrem a že bychom neměly polevit. Ale věřím, že mnoha jiným rodičům tipy pomohou podpořit jejich děti ve školním úsilí. Jen bych upozornila, že vypadl bod č. 4.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.