S prvňáčkem až do lavice? Ve většině škol narazíteVykulený prvňáček, starostlivý rodič. Nejraději by ho doprovodil až do lavice, vyndal mu z tašky penál a naposledy ulízl patku. Školy ale většinou o rodiče potulující se po budově nestojí. Koneckonců, ukládá jim to i legislativa.

„Vedení naší školy vydalo zákaz vstupu rodičů do budovy. Pokud něco potřebujeme, musíme si domluvit schůzku, ale ráno do školy nikdo nesmí. Pokud to někdo poruší, učitelé ho okamžitě žádají, ať odejde, což je pro mě i dítě krajně nepříjemné,“ stěžuje si maminka prvňačky z Trutnova.

Špatná zpráva pro ni: škola je v právu.

Ministerstvo žádá bezpečnost
Až do roku 2015 platilo, že každá škola měla ve své pravomoci stanovit si režim vstupu rodičů do školy podle svého. Situace se změnila v únoru uvedeného roku, kdy ministerstvo školství v reakci na vražedný útok na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou vydalo vyhlášku, která mimo jiné stanovuje pravidla vstupu do škol a na pozemky škol. Její součástí je i tzv. Minimální standard bezpečnosti.

Ministerstvo ukládá školám zřídit pouze jeden vchod, který je kontrolován a dovnitř mohou jen lidé, kteří k tomu uvedou nějaký důvod.

Jeho význam je metodický, nikoli normativní (má povahu doporučení, nikoli závazného předpisu), ale mnoho škol se podle něj od té doby přísně řídí. Ukládá jim zřídit pouze jeden vchod, který je kontrolován a dovnitř mohou jen lidé, kteří k tomu uvedou nějaký důvod.

Psychika dítěte především
Hned v úvodu metodického doporučení však stojí věta, která poněkud mění dosavadní vyznění: Mimo tato opatření, která směřují především k zajištění fyzické bezpečnosti dětí, žáků a studentů, má škola na zřeteli rovněž psychické bezpečí žáků, a proto opatření k zajištění fyzické bezpečnosti ve škole nesmí snížit psychické bezpečí a komfort žáků.

Jinými slovy: Pokud by fakt, že nemůžete své dítě doprovodit, narušovalo jeho psychické bezpečí, škola by měla být ochotná učinit výjimku.

Je pochopitelné, že škola se snaží děti chránit. Zároveň lze chápat rodiče, kteří se chtějí ujistit, že jejich dítě dorazilo do správné třídy. Je to obtížná otázka a dá se říct, že asi neexistuje škola, která by v tomto nehledala křehkou rovnováhu mezi zajištěním bezpečnosti dětí a vstřícností k rodičům.

Vyřešila to recepce
Ředitelka základní školy v Mnichovicích Marcela Erbeková říká, že její škola si pomohla recepcí. „I v životě platí, že návštěvy by měly být ohlášené, takže je to tak i u nás – návštěvy se musí předem hlásit, musí projít recepcí a mít jasný důvod ke vstupu.“ K rodičům prvňáčků jsou v Měchenicích tolerantnější: „Prvních dejme tomu čtrnáct dní je necháme s dětmi chodit třeba až do třídy, později do šatny, a teprve když je jasné, že dítě se adaptovalo, slušně oznámíme rodičům, že už do školy nemusejí vstupovat.“

Pokud by fakt, že nemůžete své dítě doprovodit, narušovalo jeho psychické bezpečí, škola by měla být ochotná učinit výjimku.

Upozorňuje zároveň, že bezpečnost dětí není jediným důvodem, proč škola vstup rodičů omezuje. „Jde také o samostatnost dětí. U vchodu jsme pověsili ceduli s nápisem ´Děkujeme rodičům, že učí své děti zodpovědnosti a nechají je vstoupit do školy samotné´.“

Konstruktivní rada na závěr: Prostudujte školní řád vaší školy, jestli se zmiňuje o pravidlech vstupování rodičů do školy. Můžete se také pobavit s ostatními rodiči a pokud by vás bylo víc, kterým se přílíšná přísnost školy nelíbí, pokuste se o konstruktivní dialog s vedením. To znamená nejprve vyslechnout, jaké důvody je vedou k úplnému zákazu vstupu rodičů, neútočně sdělit svoje námitky a ideálně i nějaký návrh, jak věc řešit, hledat přijatelný kompromis.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeňka Staňková
Zdeňka Staňková
26. 9. 2017 17:44

Dobrý den, v článku uvádíte mylné informace. Je to přesně naopak – právo dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče je zakotveno v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR, viz právní rozbor zde: https://www.svobodauceni.cz/clanek/dite-ma-pravo-nepretrzitou-pritomnost-rodice-i-ve-skoleskolcekrouzku/

Eva K.
Eva K.
5. 8. 2018 09:56

Ve škole, kam začalo před pár lety chodit mé vnouče, byl na dveřích od prvního září nápis, že jsou rodiče ve škole vítáni. Během dvou týdnů byl najednou vyměněn za jiný, který je vyzýval, aby z důvodů hygienických a jiných do budovy nevstupovali. Pro rodiče i děti docela šok. Stačilo přece férově vyměnit tyto dva papíry za jeden. Třeba v tom znění, že první dva týdny mají rodiče umožněno doprovodit dítě do třídy, aby měli jistotu, že umí otevřít skříňku od šatny, přezout se, jít do své třídy, připravit si a všechny ty potřebné ranní úkony. No nic. Naopak spíš kladně hodnotím to, že do družiny se nikdo odpoledne nedostal. Dítě bylo posláno samo do šatny a rodič čekal u vchodu. Docela zábavné bylo sledovat, jak na ty pomalejší děti čekají rodiče a prarodiče i dvacet minut! Některé děti prostě nebyly schopné popadnout tašku, obléknout se a přijít dolů. Místo, aby si uvědomili, že asi někde zaspali, stáli v hloučku u zvonku a mluvítka a lamentovali, proboha, to je doba, CO TAM S NIMA DĚLAJÍ. Nic. Jenom jejich dítě oni sami nevedli k samostatnosti v sebeobsluze….

Pavel Novák
Pavel Novák
17. 9. 2019 09:04

Lživý článek. Dítě má právo na nepřetžitou přítomnost zákonného zástupce. Škola omezením tohoto práva porušuje zákon. Omezit je může pouze soud.

Prosím autora aby raději dělal reportáže o počasí a fotbale a od právních témat se držel dál když neví o čem píše.

Pavel Novák
Pavel Novák
17. 9. 2019 09:07

A jen doplním, že školní řád je vždy až pod zákonem. tedy nemusíte se řídit ničím, co školní řád ukládá a co je v rozporu se zákonem. V případě, že se pokusí škola rodiče ze školy vytlačit, tak je možno volat PČR pro zjednání nápravy na místě. V každém případě nastudovat paragraf 88 NOZ kde je uvedeno za jakých okolností je možno nahrávat při výkonu povolání a od začátku celý konflikt nahrávat na diktafon. Následně se bude hodit, pokud budete chtít školu, nebo konkrétní učitele žalovat.

Jan Palko
Jan Palko
1. 2. 2020 00:34
Reply to  Pavel Novák

To je sice pravda, ale zkuste napsat jak bojovat s mocí úřední. Sociopatů ředitelů je jak máků. A žádný ouřada se za vás nepostaví, a ČŠI si pije kafe u něj v kanc.
Mluvím ze své zkušenosti, kde ředitel podal trestní oznámení na rodiče, vyhrožuje sociálkou že vstoupili do budovy a kryje i šikanu. Slyšel jsem názor policie,“ jste zřizovatelem školy, tak dodržujte šk,řád.“ A ta žaloba? Jestli myslíte české soudy, tak možná až to udělá kolečko až k ústávnímu soudu za 6-8let tak možná. To už budou děti ze školy pryč a ředitel na „zaslouženém“ důchodu za naše peníze.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.