Poradna: Může jít do školy dítě v pěti letech?Otázka:

Může jít do první třídy dítě, kterému bude šest let až 15. listopadu?

Odpověď:

Ano, ve výjimečných případech může. Standardně se chodí do školy v šesti letech, ale udělovaly se výjimky dětem, které oslaví šesté narozeniny do Silvestra a od školního roku 2010/2011 dokonce všem, kdo oslaví šesté narozeniny do konce první třídy. Předčasně „zaškolené“ děti musí být přiměřeně tělesně i duševně vyspělé. Rodiče žáků, kterým bude šest mezi zářím a prosincem, musí přinést k zápisu doporučení pedagogicko-psychologické poradny. V případě ještě mladších dětí je povinný i posudek odborného lékaře.

Obecně nejde o vynutitelný nárok, ale o výjimku posuzovanou ředitelem školy.

Každoročně nastoupí do českých škol asi sedm stovek dětí mladších šesti let, což je ani ne procento z celkového počtu prvňáků.

Řečí školského zákona (§ 36, odstavec 3):

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky podle věty druhé je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Odpovídala: Lucie Fialová

 

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
20. 11. 2017 15:23

Pokud to nejsou vyloženě „letní“ červenec-srpen či „podzimní“ září-říjen děti, tak je mi jich líto. I třeba 6 měsíců hraje v tomto věku zásadní roli. Když to vezmu do extrému, tak pětileté dítě nastoupí do stejné třídy jako skoro osmileté, např. 2. září má osm let. Opravdu je žádoucí, aby byly v jedné třídě děti takto věkově odlišné? Je to apel spíš na ctižádostivé rodiče. Spolužačky začnou řešit menstruaci, rostoucí prsa a co dívka skoro o tři roky mladší? Kluci si odmutují +/- zároveň a chlapec začne mutovat až o dalších pár let později, sám mezi už mnohem vyspělejšími spolužáky? Dle mého velmi náročné pro dětskou duši. Také to, že dítě v pěti letech umí sčítat a odčítat, něco přečít, neznamená, že v paté, šesté třídě bude na stále stejné úrovni a vše chápat snadno a s přehledem. Horší výsledky, nedostatek kamarádů – sociální izolace od vrstevníků. Kam spěcháme?!? Kvůli jednomu roku udělat z dítěte minimálně na 15 let solitera a terč pro spolužáky?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.