Radši to přepočítáme ještě jednou. Reportáž ze studentských voleb prezidentaJe středa po poledni a studentská volební komise pražského Gymnázia Jana Keplera odpočítává posledních pět minut do konce voleb. Urnami jsou v tyto dny vybaveny i bezmála tři stovky dalších středních škol po celé republice. Středoškoláci volí prezidenta. Jejich preference jsou cennou zprávou o myšlení mladé generace.

„Posledních pět minut můžete volit. Přijďte do sborovny,“ hlásí studentka druhého ročníku do školního rozhlasu. Zabralo to, sborovna s plentami a urnami se vzápětí zaplnila. Podobně narváno prý bylo i o velké přestávce. Účast je vyšší než v prvním kole, celkem přišlo 53 procent studentů. Mladší studenti překvapivě častěji než starší.

První kolo prezidentských voleb se na středních školách odehrálo už v prosinci. Výsledek předznamenal realitu: postoupil Jiří Drahoš a Miloš Zeman, jen v opačném pořadí než při reálných volbách (Drahoš 33,5 %, Zeman 19,9 %). Druhého kola se 16.-17. ledna zúčastnilo 298 škol (145 gymnázií, 123 středních odborných škol a 30 učilišť). Platný hlas odevzdalo celkem 38 557 studentů.

V druhém kole se 75,86 % hlasů jednoznačně zvítězil Jiří Drahoš. Miloš Zeman získal pouze 24,14 % hlasů.

Výsledky se liší dle typů škol: na gymnáziích a odborných školách studenti zvolili Jiřího Drahoše, na učilištích Miloše Zemana – získal tam 54,3 procent.

Nejvyšší volební účast – 93 procent – měla na Keplerově gymnáziu 1.C. „Řekla bych, že roli může hrát to, jakého má třída učitele. Ze čtvrtého ročníku je nejaktivnější 4.B, což je podle mého názoru tím, že jejich dějepisář je velmi občansky a politicky aktivní člověk a hodně to se studenty probírá,“ míní češtinářka Blanka Pešoutová, která si organizaci studentských voleb vzala na gymnáziu na starost.

„To je tajný,“ odpovídá na zvídavý dotaz, koho volila, extravagantní studentka s barevnými vlasy a temnou rtěnkou. „Tím jsem se asi prozradila, co,“ odhadne sama. A zrudne. Víc se ke své volbě nechce vyjadřovat.

Zřejmě patřila mezi třináct studentů, kteří volili Miloše Zemana. Jiří Drahoš získal na Keplerově gymnáziu 238 hlasů. Našlo se i pár vtipálků, co do urny hodili lístek se jménem Václava Klause (s obrázkem srdíčka) nebo Vladimira Iljiče Lenina.

„Nesouhlasím s tím, co se teď na Hradě děje. Hodil jsem pana profesora Drahoše – protivníci mu vytýkají, že nemá dost politických zkušeností, ale já si myslím, že jelikož stál dlouhá léta v čele tak významné instituce jako je Akademie věd, tak že by byl dobrým prezidentem,“ vysvětluje student 4. ročníku, který si nepřeje uvést své jméno. S účastí ve volbách prý neváhal, i když je to jen „nanečisto“. „Přijde mi zajímavé, že se tím ukáže názorové spektrum lidí, kteří budou k opravdovým volbám chodit za pár let. A zajímají mě rozdíly mezi typy škol a také krajové rozdíly. Podle mě se z toho dá vyčíst hodně zajímavého.“

Podle ředitele gymnázia Jiřího Růžičky jsou studentské volby tou nejlepší cestou, jak „vychovat správného občana“. „Vidíte, kolik lidí nechodí k volbám. Studentské volby umožňují, aby si to studenti vyzkoušeli a osahali. A to je mnohem důležitější, než je učit politologickou teorii.“ Je ovšem na studentských volbách i něco, co ho trápí. „V největším počtu se jich účastní gymnázia. Méně je odborných škol a úplně nejméně těch škol, jejichž studenti by výchovu k občanství potřebovali nejvíc – učiliště,“ stěžuje si ředitel.

Studentské volby pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Historicky první proběhly v roce 2010. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let.

Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů
 při předvolebních kampaních, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách.

Studenti, kteří na pražském gymnáziu zasedli ve volební komisi, si trénink demokracie vyzkouší se vším všudy. Při prvním sčítání jim nesedí počet voličů a počet odevzdaných hlasů. Zdá se, že někdo vhodil do urny lístky dva. Učitelka je zkouší a navrhuje, že se tedy přebývající počet lístků vyhodí. Třeba ty pro Drahoše, když má mnohonásobně víc hlasů. „To přece nejde,“ brání se studenti. „Radši to přepočítáme ještě jednou.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Tecl
Radek Tecl
18. 1. 2018 11:43

To říkal už Hitler: „Dejte mi mladou generaci ….“ a víme jak to dopadlo, jak mladé zblbnul. Udělal si z nich Hitlerjungend a SS oddíly. Je to pořád to samé.

Josef
Josef
18. 1. 2018 11:59
Reply to  Radek Tecl

Nečase jsme už měli a teď straší zase s Drahošem . Doporučuji si poslechnout svobodne-radio.cz/ .

P. Krejčí
P. Krejčí
18. 1. 2018 13:49
Reply to  Radek Tecl

Pane Tecl, několikrát jsem četl, že se ke každému tématu najde deb.l, který vytáhne to „slavné“ jméno. Vy jste to dokázal hned prvním příspěvkem, ačkoliv SS s mládeží nemá nic společného. Je to krásné, jak vy starší dokážete zblbnout.

Radek Tecl
Radek Tecl
18. 1. 2018 14:03
Reply to  P. Krejčí

Historie je o tom co se v minulosti stalo, i o Hitlerovi. I o tom, že před 5 lety zblbnula ČT naprosto stejně mladou generaci Schwarzenbergem. Teď nesou Drahoše. Zítra ponesou jinýho eurofašistu.

P. Krejčí
P. Krejčí
18. 1. 2018 14:15
Reply to  Radek Tecl

A kam byste zařadil Stalina, Gottwalda a jiné? Kolik vám bylo let, když jste se nechal zblbnout pro ně? Nebo jste starší a zblbnul vás už Hitler? Pak bych to chápal, že máte zkušenost, že mladí jsou zblbnutelní. Já spíš mám dojem, že přirozené je zblbnout stářím, protože ti starší a méně vzdělaní volí Zemana. Nebo jste to z tohoto článku takto nepochopil?

A.Kania
A.Kania
18. 1. 2018 15:07
Reply to  P. Krejčí

Vstoupit do diskuze

Petr
Petr
18. 1. 2018 16:33

Zeman je opravdu nepřekonatelný, něco tak nasáklého, lživého, namyšleného ,sebesředného, senilního a mstivého nejde překonat.:-)

Miloš Zeman –
_zaměstnanec KGB ( Prognosťák založil a řídil od r.1980 tehdejší šéf KGB J.Andropov). Kdo je jeho chlebodárce, ukazuje stále orientací na Čínu a Rusko, které vede další zaměstnanec KGB Putin. -společně s V.Klausem, se jako premiér PŘÍMO podílel na tunelování a rozkrádání našeho státu. Pro připomenutí jeho řiťolezcům, kteří mají krátkou paměť, pár Milošovejch všiváren: _aféra Bamberg – špinavé peníze pro ČSSD výměnou za křesla ve vládě. Vyjednával přímo Miloš. _aféra Olovo – diskreditace Petry Buzkové, která se Milošovi stala nepohodlnou. _privatizace IPB – Nomura – největší průser v privatizaci našich bank. I přes varování BIS, se Miloš přímo angažoval při prodeji IPB, této polomafiánské firmě ( přes nastrčené koně, ji částečně ovládalo Japonské podsvětí) _privatizace IPS – korupce ČSSD ze strany Sekyry a Babiše. Přes svého oblíbence Šloufa, byl Miloš napojen na kmotra Mrázka, který kopal za Sekyru. Dokládají to policejní odposlechy. _Unipetrol – Miloš prodal fízlovi Burešovi Unipetrol, ten ho nezaplatil, rok ho tuneloval a potom ho vrátil, aniž by byl jakkoliv sankcionován. Souvisí s tím i kauza korupce – pět českých na stole a podle policie, je jednou z vyšetřovacích verzí souvislost s vraždou kmotra Mrázka… _Mostecká Uhelná – další Milošova podivná privatizace. ČR při ní přišla o 12 miliard Kč. Bez zajímavosti není, že Švýcarský soudce, který vedl výslech Zemana, ho usvědčil z lhaní a uvedl to i v závěrečné řeči při vynesení rozsudku… _4x soudem usvědčený lhář, který sedí pod standartou, na které je napsáno Pravda vítězí… _ Podobných špinavostí – hlavně v čase Opoziční smlouvy, kdy zde docházelo doslova k miliardovým zlodějinám, provedli Zeman s Klausem mnohem víc… Jeho příznivce upozorňuji, že vše co uvádím, je lehce ověřitelné. Deb….ilní kecy si tedy svědci Milošovi strčte někam a hysterické bláboly na Milošovu obhajobu, si schovejte na schůzi svých obskurních stran, jako je Ano nebo KSsČM…
Sorry jako, takového za..aného gaunera já za prezidenta nechci… Ten, komu tohle nevadí, je pravděpodobně stejná špína, jako Zeman…

Závěr Nejvyššího soudu ČR 2013.

V posuzovaných případech šlo konkrétně především o inzerát otištěný v deníku Blesk v první den druhého kola volby a dále o šíření nepravdivých informací o vystěhování paní Bílé ze zámeckého bytu v Čimelicích, o údajné podpoře Bernda Posselta protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi či o pokusy spojovat rodinu kandidáta s fašistickým a nacistickým hnutím. Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži. Dospěl tak k závěru, že v průběhu volební kampaně došlo k nezákonnostem schopným ovlivnit volební výsledek´.

Největší průser Zemana- prodej ruského dluhu z dob SSSR, čítající 3,6 miliard USD, neznámé ruské agentuře, napojené na Putinův Kreml a sice s finanční ztrátou pro ČR, která činila 60 miliard Kč. Další chybný krok Zemana bylo uzákonění Exekutorské komory s rozsáhlými pravomocemi. Tato komora pak umožnila svým členům, exekutorům aby se chovali jak uznali za vhodné a dopadlo to tak, že připravili svými nezákonnými postupy desítky tisíc rodin o bydlení. A nyní ten samý Zeman na svých výjezdech do krajů se zastával těchto lidí ve svých projejvech. Tyto jeho kecy jsou o ničem. On to způsobil, tak jediné řešení je aby se postaral o podstatné omezení pravomocí Exekutorské komory, kterou zneužívá v současné době Babiš k nepřátelskému převzetí firem, které se mu líbí nebo které mu překážejí v podnikání.

Woodu
Woodu
18. 1. 2018 17:00

Človek z plísně a jeho jobovky placené ze státního. Bezmála 1,8 miliardy ucucnou ze státního cecku. A mladým lidem z toho proplachnou hlavy. A takový nas budou učit jak se dělá busines. Velebnosti du blejt.

Lukáš
Lukáš
18. 1. 2018 18:58

Tak Člověk v tísni. Jenom by mně zajímalo kdo je na těchto školách v tísni, že se tam tato organizace angažuje. Neměla by pomáhat jak název napovídá tam kde se někomu ubližuje a páchá bezpráví? Proč utrácí prostředky za takové nesmysly?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.