„Deskovka“ od Ježíška? Jak vybrat tu pravou, aby se u ní nikdo nevztekal ani neplakal


Jízdenky, prosím FOTO: Unsplash

Je Štědrý večer, po bytě se povalují zbytky balicího papíru a celá rodina usedá ke stolu. Vybalujete deskovou hru, kterou donesl Ježíšek. Všichni nadšeně hrají, probírají strategii, nikdo neutíká k jiné zábavě, k mobilu, k tabletu, nikdo nepláče, nevzteká se. Vás to hřeje u srdce. Krásná představa, ale jak jí docílit? Jak vybrat tu správnou hru a zajistit, aby to pro všechny bylo fajn? Nechte si poradit od Radky Mužíkové, která založila facebookou stránku Deskovky pro tři bratry.

Her je dnes nepřeberné množství. Než se tedy vrhnete do výběru, je dobré si ujasnit několik základních bodů.

4 body pro správnou volbu

Proti sobě nebo spolu? Chci, aby hráči ve hře soupeřili, nebo aby hráli spolu proti hře, aby buď vyhráli všichni, nebo nikdo? (těm druhým hrám se říká hry kooperativní a jsou hitem posledních let).

Téma. Ač se to možná na první pohled nezdá, je téma stěžejní. Téma táhne. Pokud máte doma tři kluky a navrhnete, že mohou ve hře bojovat s drakem, je z 90 % úspěch zaručen. Pokud máte výtvarně nadaného a zaměřeného potomka, určitě ho potěší vkusně a nápaditě graficky vyvedená hra. Chcete vláčky? Zvířátka? Zombie? Vesmír a dalekou budoucnost? To vše deskové hry umí a rády vám to nabídnou. Naopak pokud nadšenci do sci-fi a techniky přinesete hru o ovcích, asi těžko jej budete přesvědčovat, že je to super.

Délka hry. Chcete hru, která bude za 20 minut hotová, nebo něco, u čeho strávíte 3 hodiny? Obzvláště pokud jste začínající hráči, případně úplní nehráči, volte obezřetně. Vždy je lepší vzít kratší hru, po jejímž skončení budou děti křičet, že chtějí hrát znovu, než něco, kde už v polovině budou všichni toužebně očekávat konec.

Mechanismus. Chceme něco čistě na taktiku? Hru, která procvičí motoriku? Paměť? Postřeh? (U paměti a postřehu pozor, pokud máte děti pod 10 let, mladší často nemají proti větším šanci.) Chceme hru, kde bude velkou roli hrát náhoda? Jde nám spíše o taktiku a jasně dané možnosti, nebo nás více zajímá příběh, který by nám hra mohla ukázat a který můžeme prožít?

Kde nakoupit? Na “hračkárny” nespoléhejte

Jakmile už trochu tušíme CO, je na čase podívat se po konkrétních hrách. Tady přichází na řadu otázka KDE.

Úplně úplně nejlepší je navštívit deskoherní speciálku. Jsou ve všech větších městech a v každé z nich najdete nadšené zkušené hráče. Ti vám (i jako úplným začátečníkům) poradí. Nebojte se, nekoušou!

Další možností je klasická “hračkárna”, tam ovšem musí být člověk obezřetný. Můžete narazit na prodavače, co se ve hrách vyzná, ale stejně tak na někoho, kdo zná maximálně Člověče, nezlob se a Dostihy a sázky (a to jsou – popravdě – dnes již přežité věci).

Pokud v obchodě neuspějete, vrhněte se na internet. Zkuste hledat, zda v okolí nemáte deskoherní klub. Pokud ano, zajděte tam, hráči vám rádi ukáží, co mají, a nechají vás hry vyzkoušet. Pokud ani to není v dosahu, zadejte do vyhledávače “deskové hry”. Najde vám několik českých serverů, které se hraním zabývají. Na Facebooku můžete narazit na naši skupinu Deskovky pro tři bratry.

Jakmile vás nějaký titul zaujme, je dobré si ho zkusit najít i na YouTube – obvykle objevíte vysvětlení pravidel a gameplay (tzn. video, jak někdo hru hraje). Získáte tím dobrý obrázek toho, co si chcete pořídit. Pak už prostě jen objednáte z e-shopu.

Nákupem to nekončí, příprava je zásadní

Tím je to hotovo. Nebo ne? NE! Pokud chcete, aby hra měla úspěch, nepodceňte přípravu. Nic není horšího, než nadšené děti a rodič, který tápe a snaží se přečíst pravidla. Pokud vám neprojde před Štědrým dnem hru otevřít a vyzkoušet (prostě hrajte za dva hráče, levá ruka proti pravé), alespoň důkladně nastudujte pravidla. Pravidla většiny česky vydaných her jsou online, rodinné hry často objevíte i na už zmiňovaném YouTube.

A úplně na závěr – netlačte na pilu. Serval obdarovaný z krabice jen balicí papír, ale daleko víc ho zaujaly další koleje k vlaku nebo duhové pastelky? Vydržte. Určitě se těšíte, výběru jste věnovali spoustu času, a chcete vidět, zda je to ONO. Ale nebojte, na hry dojde, nejpozději na Štěpána! Když už nemůžete vydržet, dovolte se dětí a běžte hrát bez nich. Pokud jste dobře vybrali, bude hra bavit i vás bez dětí, a aspoň se ujistíte v pravidlech. A buďte si jisti, že nejdéle v půlce partie děti přijdou okouknout, co to vlastně ti rodiče hrají.

TOP 10 HER PODLE Radky Mužíkové: 

  • Azul 
  • Jízdenky, prosím
  • Jurská sváča 
  • Kingdomino  
  • Medvěd Wrr
  • Tajná výprava čarodějů
  • Naše osada
  • Dixit
  • Toulavé věže
  • Harry Potter: Boj o Bradavice

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.