Dárek, který nezklame? Pandemic, Karak, Carcassone, deskovky jsou jasnou volbou


Znáte Zbodni salát a další chutné hry? FOTO: Hana Charvátová

Advent byl letos velmi neklidný, ale právě dospěl k závěru. Vánoce snad nabídnou kýžený smír. A přestože už nejspíš máte napečeno, nakoupeno, zabaleno, může se ještě na poslední chvíli vyskytnout někdo, komu chcete také udělat radost. Když už opravdu nevíte, deskové hry vám můžou přijít vhod. Mají totiž jednu nespornou výhodu. Když je dobře vyberete, budou obdarovaného těšit dlouho.

Deskových her je na trhu nepřeberné množství, v cenách od stovky až po několik tisíc. Některé koupíte v běžných hračkářstvích, knihkupectvích a supermarketech, pro jiné si musíte na internet nebo do specializovaných obchodů. Není snadné se v nich vyznat, ale věřte, že se vyplatí sáhnout i po něčem originálnějším, než jsou obligátní Dostihy a sázky nebo Člověče, nezlob se. Pokud váháte s výběrem, možná oceníte několik tipů, jimiž přispěla Radka Mužíková, administrátorka facebookové skupiny Deskovky pro tři bratry. 

Karetní hry do pětistovky

Mezi společenskými hrami mají své pevné místo hry karetní – a to nemluvíme jen o prší nebo kanastě. Jejich výhodou je, že nezaberou moc místa a snadno si je tedy můžete přihodit třeba do kabelky nebo batohu. Hrát se dají ve vlaku, v restauraci při čekání na jídlo nebo u táboráku na čundru. Další výhodou je, že bývají ze všech her nejlevnější.

Přes internet už to nejspíš nestíháte, ale pokud máte někde ve svém okolí deskoherní speciálku, vyrazte tam. Do kapsy si stačí strčit pětistovku, a ještě vám zbude na kávu do kelímku na cestu zpátky, tedy pokud to bude povolené. A po čem sáhnout?

Zbodni salát: Jde o mírně taktickou hru pro hráče od 6 let, která pobaví i prarodiče. Dobíráním karet a kombinováním ingrediencí si vytváříte ten nejvýživnější salát. Jestli se z vašich dětí díky hře stanou nadšení pojídači paprik a cibule, není úplně jisté, ale půlhodinka rodinné zábavy je prakticky zaručena.

Taco, kočka, koza, sýr, pizza: Opakujte pořád dokola: taco, kočka, koza, sýr, pizza – a odhazujte přitom karty. Pokud se poslední odhozená karta shoduje s vysloveným slovem, zaplácněte ji dřív než soupeři. Postřehové hry jsou vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé, a to na chvíle, kdy už se decentní večírek láme do divočiny. 

Pikantní kočky: Umíte klamat, lhát a blafovat? Karetní hra v krásné zlatavé krabičce v asijském stylu prověří váš poker face. Kombinace divokých šelem a pálivého koření na kartách může být někdy pěkně ostrá, možná proto výrobce hru doporučuje až od 10 let.

Cirkus na kolečkách: Máte rádi zvířata? Pak se vám bude líbit levná a přitom velmi půvabná hra Cirkus na kolečkách. Vaším úkolem bude vytvořit co nejrychleji vláček s cílovou bodovou hodnotou. Ale pozor, kombinovat zvířata můžete pouze podle předem daných pravidel.

Skvělé hry koupíte i v supermarketu nebo hračkářství

Možná vám ještě ve vánočním rozpočtu zbylo i více než pětistovka, ale zase nemáte v dosahu žádnou deskoherní speciálku? Nevadí, zajímavé hry můžete koupit i v některých supermarketech a řetězcích, které prodávají hračky. S trochou štěstí a vybírání tak domů kromě brambor na salát a panenky barbie můžete donést i některé herní klenoty.

Pandemic: Začít můžete kooperativní hrou na vysoce aktuální téma. Dokážete jako rodina vytvořit fungující strategii a porazit zákeřný virus? Buď všichni přežijete, nebo… no, o tom se v době covidové raději nebavme.

Karak: Skvělé hry nevznikají jen v zahraničí. Karak je plodem českých mozků a rukou, což už samo o sobě zavdává důvod k nákupu. Pro děti už od 6 let je ale určitě zajímavé i téma hry. Budete bloudit podzemním labyrintem, bojovat s nestvůrami a drakem a sbírat poklady. 

Minecraft Builders & Biomes: Máte doma maniaka, který jen kouká do mobilu? Vtáhněte ho zpět do rodinného dění a sebe zapojte do kostičkovaného světa. Těžte suroviny, budujte, nabírejte zbraně a bojujte s nebezpečnými moby. Pravidla jsou jednoduchá, přesto si ale potrápíte hlavu, a to v herním čase do 60 minut.

Carcassonne: Kdo doma nemá Carcassonne, ten jako by nehrál. Klasika všech klasik ani po letech nestárne. Vydejte se na pouť kolem slavného hradu, budujte si krajinu s městy, cestami, kláštery a loukami a obsaďte je svými figurkami. Příští rok uplyne dvacet let od chvíle, kdy se Carcassonne stal v Německu hrou roku. Pokud obdarovaného chytne, má o zábavu postaráno na dlouho. Na trhu je totiž i velké množství různých rozšíření a variací.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.