Centrum staré Prahy se proměnilo ve Stínadla. Vydejte se s dětmi hledat ježka v kleci a Tleskačovo kolo


Hru v ulicích Prahy připravila Skautská nadace Jaroslava Foglara jako připomínku 80. výročí vydání Záhady hlavolamu, která vyšla poprvé v roce 1941. FOTO: Markéta Štindlová

Rychlé šípy, kronika Vontů, ježek v kleci nebo Tleskačovo kolo. Víte, že to všechno teď můžete potkat ve vyprázdněných uličkách staré Prahy? Skautská nadace Jaroslava Foglara rozmístila po Starém Městě bojovku, která je dostupná zdarma všem. Může se to hodit třeba jako program na jarní prázdniny. A stojí to za výlet i pro mimopražské. 

Je víkendový podvečer, Praha uprostřed pandemie, teplota kolem nuly, nikde ani živáčka. Lepší večer jsme si pro „rychlošípáckou“ bojovku nemohli vybrat. Vyrážíme v počtu čtyři – dva dospělí, dvě děti, pro jistotu bereme i psa, jeden neví, co nás ve Stínadlech čeká. Do bundy si každý zapíchneme podomácku vyrobené vontské poznávací znamení – na svírací špendlík jsme navlékli žluté korálky. 

Je víkendový podvečer, Praha uprostřed pandemie, teplota kolem nuly, nikde ani živáčka. Lepší večer jsme si pro „rychlošípáckou“ bojovku nemohli vybrat.
Je víkendový podvečer, Praha uprostřed pandemie, teplota kolem nuly, nikde ani živáčka. Lepší večer jsme si pro „rychlošípáckou“ bojovku nemohli vybrat. FOTO: Magdaléna Černá

Jelikož dcery zatím Foglarovým knížkám nepropadly, narychlo jsme je pár večerů před bojovkou infikovali alespoň legendárním černobílým seriálem Záhada hlavolamu (je k dispozici na Youtube). Holky se seznámily s postavami, načerpaly základní reálie a nadchly se pro společné dobrodružství. 

Pak už stačí jen z webu rychlesipy.org stáhnout herní zápisník (nebo si ho v Jestřábově obchodě koupit už vytištěný – přispějete tím do sbírky a zvýšíte pravděpodobnost, že nadace, která spravuje Foglarův odkaz, zas brzy připraví nějakou zábavu) a vnořit se do Starého Města pražského. Stínadla tvůrci bojovky situovali mezi Revoluční a Národní třídu, v tomto prostoru budeme hledat pětadvacet poschovávaných předmětů od vontského špendlíku až po Rychlé šípy v životní velikosti. Zlatým hřebem je Tleskačovo létající kolo… ale nepředbíhejme.

Kolik ostnů má ježek? 

Začínáme přesně tam, kde doporučuje herní zápisník (ale můžete si vymyslet i vlastní trasu): Haštalská ulice, rozdělíme se na dva týmy, každý prochází po jednom chodníku. Docela rychle nacházíme časopis TAM-TAM, který Rychlé šípy založily, aby měly kde informovat o dění ve Stínadlech. Zodpovídáme první otázku ze zápisníku (Kolik štětců je na obrázku v hlavičce TAM-TAMu?) a číslo si zapisujeme. Svítíme si mobilem, abychom štětce spočítali – stylovější by samozřejmě bylo vzít si baterku. 

Ke každému stanovišti odkazuje indicie – většinou tak nějak akorát návodná. Někdy jsme předmět našli hned, jindy to pár minut zabralo. Vyplatí se nekoukat jen před sebe, ale i pod a nad sebe. Jako prevence zklamaných dětských obličejů je v herním zápisníku stránka s nápovědami. Když se situace nevyvíjí správným směrem, může rodič tajně nakouknout a děti trochu nasměrovat. 

Čtěte! Důležité!  Hrát můžete do 14. března, denně od 8 ráno do 21 hodin večer (některá „stanoviště“ jsou na místech, která se na noc zavírají). Pravý stínadelský čas samozřejmě nastává s večerním soumrakem. Autoři doporučují hru pro děti od osmi let, ale naše rodina má i člena, kterému v době foglarovské procházky bylo teprve šest let, a užil si to taky. Větší problém než bolavé nohy nikde nečíhá, míru obtížnosti i úroveň strašidelnosti si ladí každý rodič podle svého.

Kdo byl Jan Tleskač?

Vyrážíme do ulice Za Haštalem najít Foglarovu lavičku a spočítat, kolik ostnů má ježek, který ji zdobí. Jeden z vrcholů večera nastává o chvíli později, mezi třetím a čtvrtým stanovištěm. Herní zápisník nás posílá do ulice Ve Stínadlech, kde na chvíli zatrne i racionálnímu dospělákovi. V této setmělé uličce zjistíte, že Vontové stále existují a na ty, kdo jim lezou do „revíru“, mají svůj názor. Jestli se vaše děti rády bojí, určitě si nenechte ujít ještě Zlatou uličku s Širokem (stanoviště číslo 15).

Těsně po ní naše hra pro dnešek končí. Organizátoři uvádějí, že najít všech pětadvacet předmětů zabere nejméně čtyři hodiny, naše zkušenost to potvrzuje. Projít šestnáct stanovišť nám trvalo necelé tři. Těch pár dalších už bychom asi zvládli, ale proč si dobrodružství nenadávkovat? Dostatek indicií pro získání výhry máme – stačí jich posbírat třináct. Když je zadáte na stránkách bojovky, zobrazí se vám dosud nezveřejněná kapitola ze čtvrtého dílu Záhady hlavolamu, který už Jaroslav Foglar nestihl dopsat. Dozvíte se v ní, kdo byl vlastě Jan Tleskač. Jak jsme my foglarovští fandové mohli bez tohoto odhalení žít desítky let? 

Buď jako Mirek

S městskými i parkovými bojovkami se teď roztrhl pytel a je to dobře. Ta foglarovská z nich ale přece jen vyčnívá. Není to jen pár poschovávaných věcí a banálních úkolů pro malé děti, ale opravdický výlet do Stínadel. Představivosti pomáhá silný foglarovský příběh, ale i atmosféra Starého Města, kde opravdu narazíte na všechny ty křivolaké uličky se schůdky a zábradlíčky i průchody s neprobádanými tajemnými zákoutími, o kterých Foglar psal. 

Když si pak v setmělé uličce přečtete na zdi pár výhrůžných vontských vzkazů a ze strachu se rozeběhnete po kočičích hlavách, připadáte si opravdu jak Mirek Dušín a spol., když utíkali před Širokem. 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.