Chcete porozumět autistům? Přečtěte si magazín, který píší i oni sami


Tahákem magazínu je rozhovor s nejznámější autistickou aktivistkou Temple Grandin. Ilustrace a komiksy, kterých je magazín plný, vytvářejí výtvarníci s diagnózou PAS. FOTO: Dagmar Edith Holá

Jste rodičem dítěte s poruchou autistického spektra nebo máte jako učitel takového žáka ve třídě? Pak by vám neměl uniknout první tištěný speciál webového magazínu ATYP. Přináší komplexní pohled na život autistů u nás, ale také cenný vhled do jejich mysli – v magazínu jsou jak v roli tázaných, tak těch, kdo rozhovory nebo články připravují. „Píšou nám rodiče, že díky našim článkům pochopili svoje děti,“ říká šéfredaktorka Dagmar Edith Holá.

Speciál ATYP je unikátní především tím, že se na jeho tvorbě autorsky podíleli sami lidé na spektru autismu, a to v roli redaktorů, ilustrátorů nebo korektorů. Tahákem magazínu je rozhovor s nejznámější autistickou aktivistkou, americkou vědkyní Temple Grandin. Dáma, která rozhovory příliš nedává, se v českém médiu objevuje vůbec poprvé. Rubriku „známé osobnosti“ dále plní rozhovor s automobilovou závodnicí Aliyyah Koloc, které před pár lety diagnostikovali Aspergerův syndrom.

„Jsme tady a něco umíme, nebojte se nás.“

Z téměř dvacítky dalších rozhovorů s odborníky i samotnými lidmi s diagnózou PAS (porucha autistického spektra) se čtenář dozví, jak komunikovat s autistickým dítětem, jak krotit jeho agresivitu, jak pomoci sourozeneckým vztahům mezi autistickým a neurotypickým dítětem nebo jaká jsou specifika zaměstnávání lidí s PAS. „Píšou nám i rodiče, že nechápou své děti a že jim naše články otevřely oči,“ říká šéfredaktorka magazínu Dagmar Edith Holá. Ve vydání jsou i tipy, jak podpořit sourozence dětí s PAS nebo jak mohou lidem na spektru pomoci mindfulness či bylinky. Nechybí ani slovníček pojmů – víte, co je to meltdown, shutdown, savant nebo stimming?

Společný rozhovor se šesticí lidí s diagnózou na spektru autismu přináší cenný vhled do jejich nitra. REPRO: ATYP magazín
Společný rozhovor se šesticí lidí s diagnózou na spektru autismu přináší cenný vhled do jejich nitra. REPRO: ATYP magazín

Tip redakce EDUzínu: autentické rozhovory se šesticí mladých lidí (strana 36) spolehlivě vyvrátí mýtus, že když znáte jednoho autistu, znáte všechny, nebo že všichni autisti se chovají jako Rain Man.

Záměrem magazínu je podle Dagmar Edith Holé vzkázat: jsme tady, něco umíme, nebojte se nás. „Nechtěli jsme ale vytvářet jen pozitivní obrázek. Nevyhýbáme se ani tématu nežádoucího chování, protože i to je často součástí diagnózy,“ doplňuje.

Magazín vyšel u příležitosti celosvětového Dne zvýšení povědomí o autismu (2. dubna). Má 130 stran, stojí 235 korun a dá se objednat na webových stránkách nakladatelství ATYP Press.

Věděli jste, že…

  • 94 % procent lidí s poruchou autistického spektra zažilo ve škole šikanu?
  • přibývá dospělých, kterým je diagnostikována porucha autistického spektra?
  • mezi dětmi jsou tři ze čtyř diagnostikovaných chlapci, zatímco v dospělosti jsou to častěji ženy? Na vině je zřejmě špatná diagnostika děvčat, u nichž se autismus projevuje netypicky.
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.