Sexuální výchova v České televizi? Už brzy, v pořadu Na záchodcích


Moderátorky populárního podcastu Vyhonit ďábla Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková uvidíte v pořadu Na záchodcích. FOTO: Česká televize

To, že bychom se s dětmi měli bavit o sexu, všichni víme. Zároveň asi jen málokdo přesně ví, jak a čím začít, a ústa nám někdy zavírá pocit trapnosti a studu. Na iVysílání České televize ale už za pár dnů startuje pořad, který by nám všem mohl trochu pomoci. Jmenuje se Na záchodcích a na svědomí ho má režisérka Erika Hníková a duo moderátorek populárního podcastu Vyhonit ďábla Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková.

Zuzana a Terézia jsou v českém podcastovém světě pojem, protože se v téměř padesáti dílech svého pořadu s humorem a odzbrojující upřímností dotkly už snad všech témat spojených s tělem, sexem a intimitou – od nevěry přes sledování porna až po nejrůznější sexuální techniky. Pro Českou televizi ovšem vytvořily sérii krátkých, zhruba deseti až patnáctiminutových epizod zaměřených na mladší a méně zkušené publikum. To se tak dozví o tom, jak se správně pojmenovávají pohlavní orgány, jak se bránit sexuálnímu obtěžování, jak pozitivně přistupovat ke svému tělu nebo co znamená mít tu či onu sexuální orientaci. Nejde ale zdaleka jen o to, aby se teenageři dozvěděli nějaká nová fakta, ale aby se uměli také zamyslet a nepodléhali různým mýtům a předsudkům. „Je skvělé, že se o těchto věcech mluví takhle otevřeně, a zároveň holky moderátorky obdivuji, že jsou schopny veřejně sdílet svoje zážitky,“ uvedla pro Českou televizi režisérka pořadu Erika Hníková.

Celé epizody se odehrávají ve stylizovaných kulisách toalet – zčásti proto, že právě tam se občas „mezi holkama“ probírají ty nejintimnější záležitosti, zčásti se tvůrčí tým nechal inspirovat podobně zaměřenou německou talkshow. Některé epizody moderují pouze Terézia se Zuzanou, v dalších pak vystupují i hosté, například jejich přátelé z různých pozic LGBTQ spektra, kteří vyprávějí o tom, jak si svou orientaci uvědomili, jak vypadal jejich coming out a jak se jim coby „odlišným“ žije.  

Zatímco v podcastu mohou moderátorky reagovat na ohlasy od svých posluchačů, v televizním pořadu (byť na místo obrazovek poběží jen na internetu) vycházel kreativní tým z předem nastavené dramaturgie. Pokud by se ale mladí diváci chtěli dozvědět víc, není vyloučené, že vzniknou i další epizody. Pořad doporučujeme pro děti v kategorii 12+, určitě by se na něj ale měli podívat i rodiče, už jen pro tu lehkost, s jakou moderátorky zdolávají náročná témata, do kterých navíc neváhají zapojit i vlastní zkušenosti a zážitky. Série bude na iVysílání České televize ke shlédnutí od 7. dubna.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.