Doporučujeme: Aftersun – křehký film o tom, že rodičovská láska někdy nestačí


Britský film Aftersun voní opalovacím krémem, mořským vzduchem a nostalgií. FOTO: Aerofilms

Vyrazili spolu někdy v polovině 90. let na dovolenou u moře, jako to dělají od nepaměti – Sophie a její rozvedený táta Calum. Sophii bude za pár dnů dvanáct, Calum během jejich společného týdne oslaví jedenatřicáté narozeniny. Není divu, že je někteří ostatní hosté v jejich poněkud ošoupaném letovisku na pobřeží Turecka považují za bratra a sestru.

Společnost jim dělá videokamera, na kterou střídavě zaznamenávají společné momenty. A právě trochu zrnité a roztřesené záběry slouží už dospělé Sophii o dvacet let později jako jakýsi stroj času, který ji vrací do posledních chvil s jejím milovaným tátou.

Jednu linku vyprávění tvoří už zmiňované záběry, druhou pak Sophiiny vzpomínky. V nich vidíme Caluma jako zábavného mladého muže, který s velkou něhou opatruje svou dospívající dcerku. Mezi zmrzlinou, partičkami kulečníku a potápěním ji ujišťuje, že se s ním může bavit o čemkoliv, učí ji sebeobranu, společně cvičí tai-či. Jen tak mezí řečí se ale dozvídáme, že Calumovi se v životě moc nedaří: odešla od něj přítelkyně, padly mu pracovní plány a do Skotska, odkud pochází, se z Londýna vrátit nechce, protože má pocit, že tam nikdy úplně nepatřil. A začínáme vidět to, co žádné dítě – ani bystrá a pozorná Sophie – vidět nemůže: že Calum trpí depresí, a ačkoliv se snaží pro svou dceru být tím nejzábavnějším tatínkem, docházejí mu síly.

Britský film Aftersun voní opalovacím krémem, mořským vzduchem a nostalgií. Dějová linka je jednoduchá, přesto diváka nenudí – už jen kvůli tomu, že dvojice hlavních hrdinů působí sympaticky a uvěřitelně. Před začátkem natáčení spolu Frankie Corio a Paul Mescal strávili několik týdnů na pláži, aby se poznali a naladili jeden na druhého, a na výsledku je to znát. Stejně tak se ukázalo jako geniální tah režisérky, že Frankie Corio jako Sophie neměla k dispozici scénář s momenty, kdy Paul Mescal v roli Caluma svádí boje se svým trápením. Společně tak vytvořili dojemný a neokázalý portét rodičovství s duševním onemocněním, kdy se dospělí vší silou snaží vytvářet šťastné vzpomínky, a svou bolest prožívají tak, aby to děti neviděly.

Oba představitelé hlavních rolí i film samotný už posbírali celou řadu nominací a ocenění na nejrůznějších festivalech, nominován byl snímek i na Oscara. Momentálně běží v českých kinech, později bude k vidění na platformě KVIFF.tv. Doporučujeme všem, kteří dodnes vzpomínají na skvělé dovolené strávené v levných ošuntělých rezortech po celém Středomoří – a všem, kdo se v dospělosti snaží přijít na kloub tomu, kdo vlastně byli jejich rodiče. A ještě jedno doporučení na závěr: kapesníčky s sebou, nejméně posledních pět minut budou potřeba.

Našli jste v článku chybu? Napište nám prosím na korektor@eduin.cz

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.