Jak dítě (i sebe) připravit na začátek školního rokuPrázdniny jsou krásná věc s jednou neúprosnou vlastností: vždycky jednou skončí. Ten okamžik nastane brzy a čím lépe se na něj připraví rodiče i děti, tím menší náraz přijde. Přečtěte si deset tipů, jak se hladce překulit do září. 

 1. Dobře se připravte
  Sepište si společně s dítětem seznam, co bude do školy potřeba, podívejte se na internetu, jaký je výběr a udělejte si příjemný společný zážitek z toho, že půjdete společně nakoupit. Těšení do školy může napomoct, když dáte dítěti částečně volnou ruku ve výběru.
 2. Mluvte o škole
  Pokud jste ještě pořádně s dítětem o začátku školního roku nemluvili, máte nejvyšší čas. Mluvte o tom, co dítě čeká, buďte mu k dispozici, udělejte si na ně čas a začněte mu zavádět pravidelný režim.
 3. Mluvte o škole pozitivně
  „Jen počkej, až začne škola, skončí veškerá sranda.“ I nevinné poznámky tohoto typu mohou dítě znechutit. Nestrašte potomka tím, co ho ve škole čeká, pokuste se mluvit o škole jen pozitivně. I kdyby dítě nebavila škola jako taková a nemělo rádo učitele, vždycky se může těšit alespoň na spolužáky a přestávky.
 4. Oslavujte nový začátek
  Udržujte pozitivní náladu a uspořádejte si společně s potomky malou oslavu nového začátku. Připravte dítěti oblíbené jídlo a dopřejte mu klid, aby si zvykalo na změnu životního stylu.
 5. Chystejte se večer
  Vše na první školní den nachystejte společně s dítětem večer předem. Ujistěte se, že má vše potřebné, překontrolujte tašku. Nachystejte i oblečení, ranní stres nad garderobou na klidu rozhodně nepřidá.
 6. Změna režimu
  Školní rok se odehrává ve zcela odlišném biorytmu než prázdniny. Dítě musí dřív vstávat a tak by mělo chodit dřív spát. Zaveďte už o prázdninách pravidelné rituály a začněte už od rána – probouzejte děti ve stejnou hodinu, společně snídejte. Některému dítěti stačí na zavedení nového režimu týden, jiné si potřebuje zvykat už celý srpen.
 7. Dostatek spánku
  S nástupem do školy se může zvýšit spánková potřeba dítěte, především těch menších. Mozek musí zpracovat hodně nových zážitků a podnětů. Prvňák potřebuje spát zhruba deset hodin a měl by chodit spát dřív, než když chodil do školky.
 8. Zdravé jídlo
  Prázdniny, to jsou samé zmrzliny, koláče, lízátka. Nástup do školy provází zvýšený stres a krom těla potřebuje dobrou výživu i mozek. Snižte příjem cukrů a naopak zajistěte dítěti dostatečný příjem vitaminů, čerstvého ovoce a zeleniny. Důležité je také dostatečně pít – dávejte dítěti do školy alespoň litrovou láhev, nejlépe s vodou.
 9. Pravidelnost
  Aby si školák zvykl na změnu, bude pro něj jednodušší, když bude režim jeho dne pravidelný a předvídatelný. Vyvěste si doma školní rozvrh, harmonogram kroužků, zaveďte rodinný kalendář. Každé ráno si zrekapitulujte, co školáka čeká.
 10. Školu nedémonizujte
  Školní rok je dlouhý a na školáka klade mnoho nároků. Měl by mít ale dost času na vlastní zábavu, hraní i nicnedělání. Jeden konkrétní tip: nežeňte dítě k úkolům hned po návratu ze školy, dopřejte mu nejdřív čas na relaxaci.
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.