Mobil dětem? Co nejpozdějiČím později dostane dítě svůj mobil, tím lépe. Brian X. Chen z amerického deníku New York Times vyzpovídal několik expertů a došel k tomu, že optimální věk je 12, nebo dokonce až 14 let. Mladší děti si teprve budují schopnost sebeovládání a mohou daleko snadněji získat nepříjemnou závislost na internetovém obsahu.

Jak uvedl americký novinář ve svém článku V kolika letech pořídit dětem mobil, podle spotřebitelské organizace Influence Central dostávají americké děti ve skutečnosti vlastní telefon již v deseti letech, nebo možná dřív. Věk neustále klesá a průzkum je z minulého roku. Pro srovnání – v roce 2012 dostávaly vlastní mobil děti v průměru ve dvanácti letech.

Plných 50% z 1240 dětí zařazených do průzkumu americké neziskové organizace Common Sense Media přiznalo, že na svých smartphonech pociťují závislost. A 52% dětí uznalo, že mobil používají příliš často. Rodiče si to mysleli v 66% případů. 36% z nich má o tom s potomky spory každý den.

Riziko číslo jedna je rozptylování a s ním spojené poruchy soustředění. Pak jsou tu ale ještě temné stránky internetu, kam dítě lehce zabloudí, třeba na doporučení kamaráda. Jesse Weinbergerová, autorka knihy Strašidlo existuje – a je v zadní kapse kalhot vašeho dítěte ve svém průzkumu 70 000 dětí zjistila, že školáci začínají „sjíždět“ online porno v osmi letech, a v jedenácti si na něm vytvářejí závislost. Takže držte Pandořinu skříňku zavřenou, jak jen dlouho to jde, nabádá rodiče Jesse Weinbergerová.

Pokud už to ale oddalovat nejde a rodiče se rozhodnou mobil dítěti opatřit, mohou si pořídit aplikace, které jim pomáhají jeho pohyb a aktivity na internetu kontrolovat nebo omezit.

Jesse Weinbergerová taky rodičům doporučuje uzavřít s dítětem smlouvu o pravidlech užívání internetu. Její smlouva, kterou zveřejnila, je psána, jako by dítě a rodič byly dva rovnoprávné subjekty, kteří se svobodně na něčem dohadují. Některé pasáže ale prozrazují, že to tak úplně není, a těm se možná i celá rodina společně zasměje. Jako třeba tato:

„Když budu chtít nainstalovat novou aplikaci nebo vstoupit na sociální síť, vždy se předem zeptám rodičů na svolení. Když mi to nedovolí, pochopím to. Když pro mě bude těžké to pochopit, budu si vědom toho, že postihy vyjmenované níže mají za cíl mi k pochopení napomoci.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
avisa
avisa
3. 12. 2017 22:10

Neni ceske bile dite hezci nez tohle tmave ? Pani Polanska se asi stydi za svou rasu?A kdyz ano ,tak si vypisujte sve rozumy v jinych zemich ,tam vam to budou bastit.
Kolik je takovy prumerny plat v neziskovkach? Ze se zakladaji a tim odcerpavaji penize ze statni kasy – fondu na dulezitejsi problemy. Najdite si praci za pasem anebo v supermarketu ,tam budete uzitecnejsi.

menekse
menekse
29. 10. 2018 13:25
Reply to  avisa

Tak takovy smesny komentar plny predsudku se jen tak nevidi!!! To me absolutne nenapadlo se pozastavovat nad rasou ditete!!! Kdybyste aspon trosku videla svet a nebyla zabednena a uzavrena na svem miste, tak byste si mohla i vsimnout,ze tmavsich ras chodi po svete daleko vice nez bile. BILA PANI. Vy zato nemuzete, ze jste se narodila bila a ani jste to nijak nemohla ovlivnit. Prala bych vam, aby jste se narodila jako cerna a zazila mnoho discriminace!!!!! Mozna potom by se vam v hlave neco rozsvitilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.