Obědy v amerických školách budou nezdravější, děti se radujíDěti v jižních státech USA mají rády kukuřičnou kaši a školní jídelny ji často vaří. Posledních pár let už to ale není, co to bývalo. Může za to zákon Baracka Obamy, kvůli němuž dostávají školáci celozrnnou variantu tradičního pokrmu, která jim nechutná. Za jejich zájmy se ale teď postavila Trumpova federální vláda.

„Školní obědy v celých Spojených státech budou opět skvělé,“ prohlásil ministr zemědělství Sonny Perdue. Trumpova administrativa se totiž chystá rozvolnit striktní požadavky, které na školní obědy uvalil sedm let starý zákon nazvaný Zdravé děti, nasycené děti.

Zdravé, nemastné, neslané
Ten zavázal více než sto tisíc škol, které jsou v programu státem dotovaných obědů, postupně, ale dost rychle snížit obsah kalorií, cukru, tuku a soli, nahradit mouku a pečivo celozrnnou variantou a zvýšit porce ovoce a zeleniny. Tímto legislativním aktem navázal prezident Obama na kampaň své ženy Michelle proti dětské obezitě, kterou pojmenovala Hýbejme se.

Záměr kampaně ani zákona kritici nezpochybňují, tvrdí ale, že výživové předpisy, které platí od roku 2012, jsou nesmyslně přísné, suroviny hůře dostupné a dětem nemastné neslané jídlo nechutná. Chce to podle nich větší flexibilitu a hlavně, aby obědy byly nejen zdravé, ale taky dobré.

Zákon školním jídelnám nařídil snížit obsah kalorií, cukru, tuku a soli, nahradit mouku a pečivo celozrnnou variantou a zvýšit porce ovoce a zeleniny.

„Když školáci jídlo vyhazují, nemají lepší výživu, ale žádnou výživu, což staví celý program na hlavu,“ tvrdí ministr Perdue. Ozdravení obědů navíc vedlo k odlivu miliónu strávníků, což spolu s dražšími surovinami školám vytvořilo díru v rozpočtu – a mnohé si na to stěžují.

Aspoň jedno procento tuku
Školy tedy dostanou odklad na snižování množství soli a budou moci servírovat i jídlo z rafinované mouky. Děti taky dostanou ochucené mléko s jedním procentem tuku. Tvůrci Obamova zákona Zdravé děti, nasycené děti byli proti jakémukoli tuku v ochuceném mléce. Asi je v noci strašily statistiky dětské obezity. Podle zjištění Národního centra pro zdravotní statistiku bylo v letech 2011-2014 obézních 17 % amerických dětí a adolescentů. Skoro šest procent z nich bylo obézních extrémně. Obezita mladých lidí ve věku 12-19 let se za posledních dvacet let zdvojnásobila na dvacet procent.

17% amerických dětí a adolescentů je obézních.

Dopad zákona na stav školních obědů a zdraví školáků zatím není vyhodnocený. Existují dílčí průzkumy, které prokazují zlepšení kvality jídla ve vybraných školách. Existují ale také fotky opravdu mizerných obědů od naštvaných školáků, které před třemi lety oběhly internet s hashtagem DěkujemeMichelleObamové.

Malé černé vločky
Systém dotovaných obědů National School Lunch Program byl zaveden již za prezidenta Trumana v roce 1946. V současnosti dotuje obědy celkem 32 miliónům dětí.

A jak to je s tou kukuřičnou kaší, typickým pokrmem v jižních státech USA, který teď kvůli zákonu Zdravé děti, nasycené děti školáci házejí do koše? „V celozrnné mouce jsou takové malé černé vločky, a s nimi to děti nejedí,“ vysvětluje Perdue procítěně.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.