Tip na výlet: Za Přemyslovci do PerucePeruc asi znáte z dějepisu, potkal se tu přemyslovec Oldřich s půvabnou Boženou. Ale především je to překvapivě malebné místo s výhledem na kopce a hrady Českého středohoří. Na rozdíl od Řípu nebo Telče se malé městečko v bezlesé krajině severozápadních Čech nikdy nestalo turistickým cílem první kategorie.

Dojet se sem dá vlakem, z Loun či Slaného je to zhruba půlhodina, a překvapí vás klidem a malebností. Půvab Peruce je založen na tom, že městečko stojí na zalesněném zlomu, to jí dodává dramatičnosti, kterou byste jinak v okolní rovině nehledali. Malé náměstí kryté vysokými stromy, kostel, zámek a za ním velký a volně přístupný zámecký park. Je v něm jednak muzeum Emila Fily a ve staré sýpce Muzeum české vesnice, kde si můžete prohlédnout, v čem se před sto lety vařilo a pralo. Ale především je park spousta prostoru k povalování, pikniku a hrám. Tady někde končí tip na školní výlet. Zvlášť pokud jste opravdu přijeli vlakem.

nové rubrice, kterou najdete na našich stránkách každý pátek, vám nabízíme tip na výlet. Ať už rodinný nebo školní. Vybíráme taková místa, kam se dá relativně snadno dojet a kde najdete kromě nějaké zajímavé památky i místo na povalování, hry a objevování. To se hodí mamince, tatínkovi i paní učitelce. Vyzkoušejte některý z tipů, a pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Zbytek se týká spíš rodin s dětmi. Když odsud vyrazíte po modré značce, minete onen opravdu rozměrný Oldřichův dub stojící pod městečkem v úzkém údolí. Na jeho protější straně cesta pokračuje nejdříve ovocnými sady a pak smíšeným lesem po hraně terénního zlomu. Asi po dvou kilometrech narazíte na lesní altán, kterému se odedávna říká Krásná vyhlídka s famózním výhledem na jižní část Českého středohoří, na Lipskou horu a hrady Hazmburk, Košťálov a Oltářík. Za vyhlídkou vás cesta svede do Stradonic, odkud můžete po žluté značce dojít k malé dřevěné rozhledně Stradonka. Ta je kuriózní už tím, že stojí v nadmořské výšce 291 m.

V okolí je zajímavých míst k návštěvě víc, jen na přesun je lepší využít buď kolo nebo auto, cesta mezi poli není pěšky a s dětmi příliš zábavná. Rozhodně stojí za pozornost nedaleký Panenský Týnec se zbytky mohutného kostela. V jeho těsném sousedství je i malý a příjemný park s dětským hřištěm. A dalších pět kilometrů vzdálená vesnice Třebíz nabízí národopisné muzeum, což je ale ve skutečnosti velmi zachovalá náves i s tradičně zařízeným „koloniálem“. Je tu také hostinec, takže poklid staročeské vesnice můžete vychutnat se vším všudy.

Mapy: SHOCart č. 11 Lounsko, Džbán, KČT č. 8 Lounsko, Džbán

Výchozí místo: Přebuz, Stradonice

Užitečné odkazy: Muzeum české vesnice Peruc, rozhledna Stradonka

Tip na trasu: Ideální je místní naučná stezka okolo Přebuze značená šikmým zeleným pruhem. Provede vás okolo všech pamětihodností včetně koupaliště u Hořeního mlýna (cca 9 km).

Cíle v okolí: Zbytky kostela v Panenském Týnci, Národopisné muzeum Třebíz, koupání u jezu na Ohři u Křesína, hrad Házmburk, zámek v Libochovicích.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.