Může učitel zakázat jíst a pít při vyučování?Pamatujeme si to asi všichni: se zazvoněním jsme museli zasunout kolena pod lavici, spolknout pravítko (rozuměj narovnat záda) a po zbytek hodiny se ani nehnout. Svačit během hodiny vyloučeno, ale totéž platilo i pro pití nebo odchody na záchod. Jak to chodí ve školách dnes a jak by to chodit mělo?

Může učitel zakázat mému dítěti jíst a pít během vyučování? Náš učitel s tím neustále dělá problémy. Zajímalo by mě, jestli jsou v zákoně nějaké páky, jak na něj,“ ptá se rozhořčený rodič.

A není se mu co divit.

Věc se má tak: Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Jednotná pravidla
Zákon se ale těmito otázkami vůbec nezabývá. Obecná pravidla, která v tomto směru stanovilo vedení školy, bývají uvedena ve školním řádu, nebo v brožuře pro rodiče. Každý učitel by je měl dodržovat, aby nebyli žáci zmatení, že v jedné hodině je dovoleno něco, co je v jiné zakázáno.

O tom, jak by tato pravidla měla vypadat, se může dohodnout rodičovské sdružení přímo s ředitelem/ředitelkou. Například ve školním řádu ZŠ Povážská ve Strakonicích se píše: Při vyučování není dovoleno jíst a žvýkat. Pít lze i při vyučovací hodině.“

Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Učitel jako žák
Podobně – tedy pití ano, jídlo ne – to chodí i v ZŠ Milovice. „Pít můžou naši žáci volně, na jídlo je vyhrazena přestávka. Pro děti tedy platí to samé jako pro učitele: ten si také do hodiny klidně přinese hrnek s vodou nebo čajem, ale neukusuje během výkladu sendvič,“ popisuje ředitelka školy Lada Fuchsová. A zmiňuje jednu výjimku: „Dívka s cukrovkou. Ta ve chvíli, kdy cítí, že se potřebuje najíst, mrkne na asistenta a odchází se najíst na chodbu,“ doplňuje ředitelka.

Konstruktivní tip pro rozhořčeného tatínka: Ze všeho nejdřív je dobré si promluvit s učitelem a zeptat se ho, proč je v otázce jídla a pití tak přísný. A vysvětlit mu, proč vy byste si v tomto naopak představovali větší volnost. Prostudujte také školní řád a zjistěte, jak se toto téma pojednává v něm. Školní řád je soubor pravidel a povinností žáků a učitelů, ke kterým se škola přihlásí a měli by ho potom všichni dodržovat. Pokud by se vám zdál školní řád příliš přísný, můžete dát školní radě podnět ke změně.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
10. 12. 2017 23:23

Učím dospělé. Zakázat jim jídlo při hodině nemůžu. A je to silně nepříjemné, pokud narazím na studenty, kteří nemají dost úcty, aby mi neukazovali svůj rozžvýkaný chleba se sýrem, když od nich chci nějakou reakci (učím jazyk). U dětí jsem v souladu se školním řádem nechávala možnost pití, ale pravidelně se stávalo, že se z dětí stávala miminka – přicuclé k flašce, nevnímajíc okolí, jen ten „dudlík“. Takže pití šlo do tašek. Napít se mohly, přicucnout k dudlíku ne.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.