Jak na domácí úkoly, aby dávaly smyslDomácí úkoly – téma, kvůli němuž si lidé „trhají občanky“. Někdo říká, že bez nich se děti nic nenaučí, jiní si stěžují, že domácí úkoly děti přetěžují a do rodin vnášejí zbytečnou nervozitu. Pravda je jako obvykle někde uprostřed: domácí práce smysl má, když se při jejím zadávání dodrží určitá pravidla.

 1. Jednoduché a jasné zadání
  Nejhorší jsou úkoly, nad kterými musí dát hlavy dohromady celá rodina, a zachrání to v lepším případě až telefonát spolužákovi.
 2. Smysluplný obsah
  Děti jsou citlivé na to, jestli to, co se mají učit nebo procvičovat, dává smysl. Dávat jim úkoly pro úkoly je nejlepší cestou jak jim je – potažmo školu obecně – znechutit.
 3. Komplexně, kreativně, prakticky
  Mechanické úkoly typu „vypracuj cvičení 2 na straně 15“ jsou ztrátou času. Když se dítě učí číst, nemusí nutně sedět nad slabikářem. Spoustu písmenek potká i na cestě s rodiči do obchodu.
 4. Bez rodičů
  Domácí úkoly, u nichž se očekává účast rodičů, zvětšují rozdíly mezi dětmi, které rodiny ve vzdělávání podporují a těmi, kteří takové štěstí nemají.
 5. Klidně ve škole
  V zahraničí je běžné, že se domácí úkoly píší v družině spolu se spolužáky nebo dohlížejícím pedagogem. Cíl: procvičit vědomosti a dovednosti a naučit se soustavné práci je splněn, a uleví to atmosféře v rodině.
 6. Neznámkovat
  Známkovat něco, u čeho není jisté, kdo si s tím dal práci, nedává smysl. Zahrnovat tuto známku do výsledného hodnocení pak ještě méně.
 7. Podle věku
  Na prvním stupni je rozumné, když je zodpovědnost za vzdělání více na škole. Na děti je dobré ji přenášet postupně, což platí i pro domácí úkoly.
 8. Sdílená strategie školy
  Je fajn, když si učitelé domluví společnou strategii. Už jen proto, aby se nestávalo, že jeden den dostanou žáci pět úkolů a druhý den žádný.
 9. Týdenní úkoly
  Rodinám to dává svobodu naplánovat si, kdy se budou děti úkolům věnovat, a zbytek času mohou trávit po svém.
 10. Individuálně
  Přizpůsobit úkoly typu dětí, případně přání rodiny. Jsou rodiče, kteří by byli nervózní, že škola selhává, pokud by dítě nenosilo úkoly. A potom jsou rodiče, kteří chtějí čas se svými dětmi trávit jinak.

Podívejte se na video z cyklu Vši ve škole:  Proč vůbec existují domácí úkoly?

https://www.stream.cz/vsi-ve-skole/10004826-proc-vubec-existuji-domaci-ukoly

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Š.
Monika Š.
29. 10. 2017 11:17

Nezrušit! Jde přece o samostatné vypracování a ověření nově získaných informací…

Andrea
Andrea
1. 2. 2019 15:48

Dobrý den. Myslím si, že úkoly by měly být. Učiva je ve škole stále více a děti si musí upevnit nové věci. Učí se tím i zodpovědnosti sami za sebe a hlavně se naučí, že mají povinnosti. Dnešní společnost háže vše na školu a rodiče se nezapojují a ještě si stěžují, že oni je to nenaučili. Když dítě zapíšete na nějaký nástroj do hudebky a zaplatíte nemalé peníze, tak taky budete říkat nemusíš cvičit? Ne. Proto že to platíte. Ale základní vzdělávání je zdarma tak jím budeme opovrhovat a házet učitelům klacky pod nohy.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.