Na dovolenou během školního roku? Záleží na benevolenci řediteleNe vždycky se hodí jet lyžovat zrovna o jarních prázdninách. A vyrazit k moři mimo sezónu vyjde výrazně levněji. Jenže co na to škola, když žák na dva týdny zmizí?

Když chtěla vzít autorku tohoto článku před téměř třiceti lety její rodina k moři v červnu, zahrála na školu habaďůru, že je nemocná. Jenže od moře se člověk často vrací opálený, což neuniklo třídní učitelce. Jako výmluva číslo dvě posloužila smyšlená svatba příbuzného žijícího v teplých krajích. Říct bez obalu, že jsme si dovolili vyrazit na rodinnou dovolenou tři týdny před vysvědčením, na to jsme tehdy prostě neměli odvahu.

I dnešní rodiče mají strach, že je škola připraví o svobodu. „Dokud jsme měli malé děti, jezdili jsme k moři zásadně v červnu nebo září a na hory ve chvíli, kdy napadl sníh. Jenže teď už je starší syn ve škole a my se bojíme, že máme utrum,“ stěžuje si Kateřina Horáčková z Loun. „Existuje nějaké maximum, na jak dlouho ho lze uvolnit z výuky? A musí nám ředitel vyhovět?“ ptá se.

Osvícený ředitel vyhoví. Ale…
Docházku do školy upravuje Školský zákon, i když v otázce dovolené nedává nikterak konkrétní odpověď. Podle §22 jsou zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků povinni „zajistit, aby dítě a žák docházel řádně do školy nebo školského zařízení.“

Žádná minimální splněná docházka stanovena není, stejně jako nikde není psáno, jak dlouho smí žák chybět. Záleží tedy na řediteli/ředitelce, jestli je dítě ochoten uvolnit i mimo termíny prázdnin. Obecný přístup vedení školy k řešení těchto situací bývá zakotven ve školním řádu příslušné školy.

Žádná minimální splněná docházka stanovena není, stejně jako nikde není psáno, jak dlouho smí žák chybět. Záleží na řediteli, jestli je dítě ochoten uvolnit i mimo termíny prázdnin.

Řediteli nic nebrání, aby rodičům vyhověl, a osvícení ředitelé to tak dělají. Ale rodiče by si měli uvědomit, že některé části školního života jsou těžko nahraditelné a respektovat, když ředitel řekne, že v tom konkrétním termínu žáka neuvolní. Rodiče nemají právo se uvolnění dožadovat, ani by neměli řediteli nebo ředitelce mít za zlé, pokud jim nebude chtít vyjít vstříc. Užitečné může být taky popovídat si ze všeho nejdřív s třídním učitelem. Ten by měl své žáky znát nejlíp a dokáže poradit, jestli si delší absenci mohou dovolit, nebo jim uškodí.

Lepší je nadělat, než dohánět
Ve školách přistupují k omluvám žáků různě, ale obecně lze říct, že se ředitelé snaží vyjít vstříc. „Je to zodpovědnost rodičů, já nemám právo to nikomu zakázat. U nás to není o žádném dovolování se. Rodiče pouze vyplní formulář oznámení o nepřítomnosti, který máme na webu. Jediná naše podmínka je, aby rodič zajistil, že si dítě doplní učivo,“ říká Lada Flachsová, ředitelka ZŠ Milovice.

Že je tohle jediné hledisko, které by mělo školu zajímat, potvrzuje i učitelka Daniela Šejnohová z Montessori třídy ZŠ Dlouhý lán v Praze. „Mám vyzkoušeno, že týdenní absenci dítě dohání čtyři týdny. Proto vždycky prosím rodiče, aby delší absenci hlásili co nejdřív, aby si žák mohl ‚nadělat’ postupně něco dopředu.“

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Eliška
Eliška
21. 11. 2017 23:34

Zkušenost s Evropskou školou v Bruselu- den pred a po prázdninách muže omluvit pouze lékar. Natož dovolená v prubehu roku. A v Nemecku za takovou absenci platí rodiče pokutuPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.