Poradna: Je lyžařský výcvik povinný?Otázka:
Můj syn je v 7. třídě základní školy a jejich pan učitel na tělesnou výchovu začal „otravovat“ s lyžařským výcvikem, že je povinný. A já se chci zeptat, jestli je možné donutit žáka jet na lyžařský výcvik a jestli je sám o sobě povinný, jelikož stojí něco kolem 6000 Kč a možná i víc (i s vybavením). A navíc, pokud se nepletu, tak je v Listině základních práv a svobod také napsáno, že základní vzdělání má být zdarma. Takže konečná otázka je, jestli je lyžařský výcvik v 7. třídě povinný?

Odpověď:
Jako první krok doporučujeme podívat se do Školního vzdělávacího plánu (ŠVP), který by měla mít škola na svém webu, jestli je v něm opravdu lyžařský výcvik uveden jako povinný. Některé školy ho do svých ŠVP zařadily, jiné ne.

Podíváme-li se na věc z hlediska školského zákona, v § 22 odst. 1 písm. a) najdeme povinnost „řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat“.

V souvislosti s lyžařským výcvikem je potřeba uvážit, že:
1)        lyžařský výcvikový kurz je pouze jednou z organizačních forem výuky předmětu
tělesná výchova,
2)        lyžařský výcvikový kurz je ze své podstaty jednorázovou, časově omezenou formou vzdělávání, která se na celkové hodinové dotaci výuky tělesné výchovy v daném ročníku podílí jen malou měrou,
3)        náklady spojené se vzděláváním na lyžařském výcvikovém kurzu nenese škola,
ale nesou je zákonní zástupci žáka.

Náklady si hradí žák a jeho zákonní zástupci, je tedy na jejich zvážení, jestli se dítě lyžařského výcviku zúčastní.

Lze tedy konstatovat, že neúčast žáka, který se jinak dlouhodobě a pravidelně vzdělává
v rámci předmětu tělesná výchova, na lyžařském výcvikovém kurzu nelze interpretovat jako porušení povinnosti se řádně vzdělávat.

Co se týče nároku na „vzdělání zdarma“, to je u lyžařského výcviku splněno: škola obvykle nevybírá poplatek za samotnou výuku lyžování. Účast na výuce je ale samozřejmě spojena s dalšími náklady, které nese zákonný zástupce. I z toho podle našeho názoru vyplývá, že účast na lyžařském výcviku je nutno ponechat na zvážení každé rodiny.

V dnešní době je běžné, že mnoho rodin na lyžařský výcvik nemá. Zkušenosti škol ukazují, že jezdí zhruba polovina žáků. Kapacita se doplňuje žáky z jiných ročníků a ty, kdo nejedou, čeká běžná výuka v jiné třídě. Vynechání „lyžáku“ tedy ani nenavýší počet omluvených nebo neomluvených hodin a není potřeba žádat o uvolnění žáka z výuky.

Přes to vše je potřeba zmínit, že obecně lze účast na lyžařském výcviku jen doporučit. Ve hře je nejen získání nových sportovních dovedností, zlepšení kondice, zotavení na čerstvém vzduchu, ale také stmelení kolektivu.

Odpovídala: Lucie Fialová

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nekdo
Nekdo
20. 11. 2017 23:23

Tezko najit hloupejsi a zbytecnejsi sport, nez bezduche spousteni se z kopce a vytahovani lanovkou nebo vlekem nahoru. Draha kratochvile snobu, navic extremne riskantni a dlouhodobe zcela nevhodna pro pohybovy aparat. Sve dite takto kalicit nenechat, at si na ministerstvu vydavaji edikty jake chteji…

Kdosi
Kdosi
21. 11. 2017 07:13
Reply to  Nekdo

Blbost, kdo nechce, ať nelyžuje. Ale takhle omezený názor jsem už dlouho neslyšela. Rozhodně nejsem snob, ale lyžuju ráda. Navíc nemusí to být zrovna sjezdovky, je možné jít i na běžky. Můj syn by šel určitě na sjezdovky….

Kocour
Kocour
10. 12. 2017 21:36

„Těžko najít hloupější a zbytečnější sport …“ – s tím se dá do značné míry souhlasit. Při sjezdovém lyžování vlastně „sportuje“ tíhové pole Země, nikoli ten člověk (lyžař), ten toho moc nedělá; nicméně lyžař usměrňuje to, kam na těch lyžích pojede. Větší problém je jinde: v sezónním charakteru lyžování. Lyžovat se dá jen v zimě. I tak se navíc do hor a za sněhem musí jezdit, často stovky kilometrů. Vybavení je drahé. Naučit se lyžovat je těžké, když to má člověk opravdu umět a ne se jen vytahovat, že to umí. Je to nebezpečné kvůli zimě, lavinám, navíc lyže nemají brzdy a při překročení určité rychlosti nebo na neobvyklém povrchu se lyže stávají neovladatelnými. Kolik úrazů už takto vzniklo! Někdy s dlouhodobými následky.

Lyžování původně neexistovalo. Do Čech ho přinesl Josef Rössler-Ořovský (1869-1933) a to v 80. letech 19. století. Tehdy také vzniklo slovo „lyže“ i s tím tvrdým „y“. Do té doby se to nazývalo „ski“.

Z lyžování se v ČR (a předtím v ČSR) stala ideologie vnucovaná lidem, zvláště dětem. V této souvislosti je největší problém to, že učitelky si na lyžařských výcvicích vesměs neumějí poradit s tím, že tam mají děti sice stejně staré, přibližně stejně velké a fyzicky zdatné, ale některé už lyžují několik let (či spíše zim) a některé na tom stojí poprvé. A ty, co na tom stojí poprvé, lyžařský výcvik ve 13 letech věku lyžovat nenaučí. Nebo naučí? Za 5 dní. Je to vůbec možné za tak krátkou dobu?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.