Tip na výlet: Vyzkoušejte si animaci ve Filmovém uzlu ve ZlíněŽe mají ve Zlíně filmové ateliéry, kde vznikala spousta animovaných filmů, které patří dnes do zlatého fondu, to je známá věc. I to, že se tam pravidelně koná filmový festival s dětskými filmy. Ale už mnohem méně se ví, že uprostřed těch ateliéru na Kudlově, což je zalesněný kopec nad městem, druhým rokem existuje Filmový uzel. Dva nově opravené domy, v nichž najdete kinosál, tři výtvarné animační dílny, výstavu o filmové historii a taky kavárnu v přízemí.

Venku se ochladilo, tak místo tipů na vycházky budeme do jara přinášet tipy na místa, kam můžete s dětmi i školní třídou zajet na výlet pod střechou. A ideálně tam i něco zažít, něco si vyzkoušet nebo se něco naučit.

Pokud jste přijeli s menšími dětmi, nejspíš vás nasměrují do Tvořivého chlívku. To je sál s výstavou o prasátku Lojzíkovi, hrdinovi obrázkové knížky i animovaného filmu. Kromě toho, že se tu děti trochu hýbají a cvičí, dozvědí se, jak se z obrázků v knížce stane film, tedy co je to storyboard a animace. Výhoda je, že připravovaný seriál vniká ve studiu hned vedle expozice, takže je možné se tam zajít podívat.

Pro starší, včetně středoškoláků, tu fungují animační dílny. Ty jsou s lektorem nejdřív se během zhruba dvouhodinového výkladu dozvíte něco o historii a technikách animovaného filmu. Hned potom si ty jednodušší z nich můžete vyzkoušet. Pracuje se tu s kresbami při ploškové animaci, nebo třeba s plastelínou. Lektoři vás rozdělí do skupin, naučíte se základní prvky kresby, vyzkoušíte si, jak důležitý je dobrý příběh a storyboard, stejně jako práci v týmu. Je tu momentálně sedm animačních stolů vybavených fotoaparáty a programem Dragonframe, v němž animují i v Hollywoodu. Výsledkem workshopu, který zabere tak hodinu a půl, bývá zhruba minutový animovaný snímek. Ale školy si mohou domluvit i delší čas, z něhož může vzniknout i delší film. Stačí zavolat a domluvit se. Přijeďte buď sami s dětmi, nebo tenhle zážitek doporučte vaší škole.

Jak se sem dostanete: Z centra Zlína sem jezdí autobus 31. A je tu i velké parkoviště.

Užitečné odkazy: Základní informace a fotky k programům pro školy najdete ZDE.

Cíle v okolí: Zoo Zlín patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům na Moravě a je také vycoce ceněná v konkurenci ostatních zoo v České republice.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.