Poradna: Jak je to s povinným školním plaváním?Otázka:

Základní škola, kterou mé dítě navštěvuje, předložila rodičům žáků tříd prvního stupně přihlášky na ozdravný pobyt spojený s plaveckým kurzem. Předběžná cena pětidenního pobytu s plaváním, který se bude konat v místě vzdáleném cca 200 km, je odhadována na 4000 Kč. Termín pobytu je od pátku do úterý, tudíž zahrnuje víkend, přičemž školní výuka jinak o víkendu nikdy neprobíhá. Text přihlášky obsahuje sdělení, že výuka plavání je povinná a neúčast na pobytu je možná pouze v případě předložení potvrzení od lékaře, že dítě plavecký výcvik absolvovat nemůže.

Je škola oprávněna spojit povinný plavecký výcvik s pobytem a vyžadovat, aby náklady hradili rodiče žáků, aniž by nabízela i jinou formu výcviku (např. s dojížděním na bazén v době vyučování)? Ve městě jsou desítky bazénů vhodných k výuce plavání a další desítky jsou v okolí do 20-30 km.  Může povinná výuka plavání probíhat v jiné než pracovní dny, mimo rámce stanoveného rozvrhem hodin?

Odpověď:

Výuka plavání v rámci 1. stupně ZŠ je od letošního školního roku povinná v délce nejméně 40 hodin. Školy měly povinnost zapracovat povinné plavání do svých školních vzdělávacích programů do 1. září – opatření ministryně, kterým toto školám nařídila, najdete zde.

O tom, ve kterých ročnících budou děti na plavání chodit, rozhoduje ředitel. Stejně tak rozhoduje o tom, jakým způsobem se bude výuka plavání odehrávat. Může tedy navrhnout intenzivní kurz plavání v rámci ozdravného pobytu – někteří ředitelé to tak dělají, neboť si stěžují, že je obtížně zapracovat povinné plavání do školního vzdělávacího programu tak, aby děti nepřišly o důležitou část ostatní výuky.

Rozhodnutí, jestli se dítě takového pobytu zúčastní, je ovšem na rozhodnutí rodičů. Platí to i pro školy v přírodě nebo lyžařské výcviky, jak jsme psali v tomto článku. „Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, jejichž dětí se povinná výuka plavání týká, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ stojí v odpovědi od ministerstva školství, na nějž jsme se s otázkou obrátili. Pokud by dítě na plavecký výcvik nejelo, mělo by se účastnit běžné výuky s jinou třídou.

„Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ říká ministerstvo.

Povinný plavecký výcvik také nesmí podle zákona zasahovat do víkendu. Například v Základní a mateřské škole Bílá v Praze 6 přitom dříve jezdili na šestidenní pobytové kurzy s 20 hodinami plavání, nyní budou muset hledat jiné řešení.

Samotná výuka plavání by rodinu neměla příliš finančně zatížit. Ředitelé škol totiž mohou žádat ministerstvo školství o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům, což bývá nejdražší položkou z celé výuky plavání. „Školy proto nebudou považovat celou platbu od zákonných zástupců, případně dotace může pokrýt celou platbu za tuto dopravu,“ píše se na webu ministerstva.

Odpovídala: Lucie Fialová

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Andrea
Andrea
22. 11. 2017 17:16

Škola, kterou navštěvuje můj syn, kurzy plavání nikdy pro žáky neměla a nyní, kdy nastala povinnost výuky plavání, začala s výukou u druháčků. Syn je ve třetí a škola neplánuje zajistit kurzy i u vyšších tříd. Chápu finanční náročnost pro školu i potíže sehnat volný bazén. Nicméně mi přijde líto, aby o to byly děti ochuzeni. Prý ta povinnost není tak jednoznačná. Jak je tedy možné se kurzů domáhat?

Lucie Fialová
Lucie Fialová
23. 11. 2017 12:39
Reply to  Andrea

Požádali jsme o vyjádření ministerstvo školství, tady je odpověď:
Povinná výuka plavání byla zavedena v tomto školním roce s tím, že žáci 1. stupně ZŠ budou do této výuky zařazováni postupně, a to v délce 40 hodin za jeden školní rok. Jak bude tato výuka organizována, je na rozhodnutí ředitele školy. Z uvedeného je zřejmé, že do této výuky nebudou zapojeni všichni žáci 1. stupně ZŠ v jednotlivých školních rocích a na některé se prostě nedostane, protože kdyby začali najednou v jednom školním roce jezdit na výuku plavání všichni žáci 1. stupně ZŠ, bazény by tento počet žáků nebyly schopny přijmout.

Jitka
Jitka
16. 5. 2018 14:14
Reply to  Lucie Fialová

Dobrý den,
vážně se jedná o 40 hodin za jeden školní rok? Měla jsem za to, že žák má absovovat 40 hodin výuky plavání za dobu docházky na 1. stupeň ZŠ. Můžete mit to prosím objasnit? Děkuji.

Jana Proboštová
Jana Proboštová
24. 11. 2017 10:44

Dobrý den,
píšete „pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku.“ Jak je to v případě, že většina rodičů ani pedagogové s touto formou výuky nesouhlasí? Na koho bychom se mohli obrátit, pokud pan ředitel zastává názor, že žádné nařízení neporušuje?
Až do loňského roku probíhaly v naší škole plavecké kurzy pro první stupeň dle školního vzdělávacího programu v rámci běžné výuky tělesné výchovy a nebyl s tím po léta problém. Od tohoto školního roku se pan ředitel rozhodl spojit OVK (školu v přírodě) s plaveckým kurzem.
Jako rodiče dětí z Prahy s tím nesouhlasíme. OVK je určena pro děti, aby se z města dostaly na čerstvý vzduch a ne aby dýchaly chlor v bazénu. Po poradě s pediatrem a lékařem na ORL, nedoporučují delší pobyt v bazénu než jsou 3 hodiny denně (dle mého názoru ani osmileté dítě víc nezvládne). V tomto případě nebude 40 povinných hodin pavání naplněno. Z toho mi logicky vyplývá, že děti budou muset na tento kurz jet ještě minimálně jednou či dvakrát. Co děti které ze zdravotních důvodů plavat nemohou? Bude jim díky tomu na tři roky odepřena škola v přírodě. A nebo budou sedět u bazénu a koukat na ostatní spolužáky?
Posledním bodem jsou finance. Plavání by mělo být hrazeno z veřejného rozpočtu, takže by ho neměli platit rodiče v rámci OVK. Jak se v tomto případě řeší příspěvek na plavání? Pro mne z toho jednoznačně plyne, že rodiče uhradí dětem ubytování, stravu a dopravu na zdravém vzduchu a následně budou trávit většinu času v bazénu.
Děkuji mnohokrát za odpověďPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.