V Maďarsku je na základce povinné náboženství. Já učím buddhismusNa základních školách v Maďarsku je povinné náboženství, nebo alternativně etika. Ale rodiče mohou zvolit jakékoli náboženství a stačí i jeden zájemce mezi dětmi, aby škola zajistila učitele. Třeba na buddhismus. Kata Bertók vystudovala Dharma Gate Buddhist College v Budapešti a tento rok učí chlapce s autismem, jak uzavřít mír s vlastními emocemi. Podle nauk buddhismu.

Co vás přivedlo do školy v roli učitelky buddhismu?
V Budapešti existuje poměrně unikátní vysoká škola zaměřená na nauky buddhismu, Darma Gate Buddhist College. Ukončila jsem tam bakalářské studium a pak odjela do Neapole, kde jsem pokračovala ve studiu sanskrtu. Když jsem se vrátila zpět, někdo z Buddhist College mi řekl, že hledají učitele buddhismu pro základní školy. Docela mě to zaujalo, tak jsem kontaktovala organizaci, která se tím zabývá. A začala učit, letos v září.

Koho učíte a jak často?
Tento rok se věnuji jednomu sedmiletému chlapci, kterému diagnostikovali autismus. Je chytrý, ale má problémy s komunikací. Vidíme se jednou za týden na hodinu.

Vyprávím mu o buddhistických hodnotách jako je soucítění – empatie, snášenlivost, řád. Co dělat, když přijdou silné emoce a ovládnou nás, jak s nimi uzavřít mír a zároveň nepropadnout destruktivnímu chování.  A také mluvíme o tom, jak naše myšlenky a činy ovlivňují běh našich životů.

Škola zajišťuje učitele i jen pro jednoho školáka? V České republice musí být ve škole alespoň sedm zájemců. Kromě toho musí mít příslušná církev povolení a učitel musí mít pedagogické vzdělání.
Ano, u nás je snaha vyhovět všem rodičům, takže organizace, která zajišťuje učitele buddhismu, to dělá i třeba jen pro jednoho žáka.

Co žáčka učíte, z buddhismu?
Nevysvětluji mu doktrínu, teorii. Mluvím s ním spíš o etických aspektech a beru to prakticky. Vyprávím mu o buddhistických hodnotách jako je soucítění – empatie, snášenlivost, řád. Co dělat, když přijdou silné emoce a ovládnou nás, jak s nimi uzavřít mír a zároveň nepropadnout destruktivnímu chování.  A také mluvíme o tom, jak naše myšlenky a činy ovlivňují běh našich životů.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
peter
peter
28. 11. 2017 15:58

Idiotství

Jarmila
Jarmila
28. 11. 2017 16:13
Reply to  peter

Asi tak. Náboženství patří na smetiště historie.

Jaroslav Jirásko
Jaroslav Jirásko
30. 11. 2017 13:09
Reply to  Jarmila

Pročpak ?

avisa
avisa
3. 12. 2017 22:25

Takove onake predpoklady jak pomalu a jiste dostat nabozenstvi jako je islam do skol. Pod ruznymi nesmyslami se objevuji vyklady nabozensvi jako to nejlepsi pro lidi .Ubohe a falesne .Zakazat veskere nabozenstvi v zemi .myslim cesko ,europa ,sk madarsko ,polsko. Jen se rozdmychava nenavist mezi lidmi.
Staci se podivat do Svedska , Danska ,Uk -to nevadi Britske kralovne ,ze budemit poddane same cerne ?,Ve Svedsku zacina prevladat moslimska komunita ,a maji sve nabozenske zakony ,ktere zacinaji vyzadovat na ostatnych lidech. Tak potom o cem je nabozensvti,akurat vnasi nenavist.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.