Tereza Puldová: Ježíškovi svinčík nevadí, narodil se v chlívku, aneb Co si myslí moje dětiNaše rodina miluje vánoční atmosféru, jen tradice předvánočního úklidu u nás vázne. Letos jsem si řekla, že už jsou mé dvě dcery větší a že je načase je víc zapojit. Zkusila jsem zažehnout jejich motivaci představou, že uklízet budeme proto, aby k nám Ježíšek rád přišel a líbilo se mu u nás. To nefungovalo: Ježíškovi ale vůbec nevadí nepořádek. Narodil se přece v chlívku! řekla mi má šestiletá dcerka. Jediný, co Ježíšek nesnese, je ukřižování, dodala po chvilce zamyšlení.

S Ježíškem mají mé děti vztah, který bych popsala jako „Důvěřuj, ale prověřuj“.

Až přijde Ježíšek, musíme být na balkóně s prskavkou všichni! Mám takové podezření… Nesmíš být někde jinde nebo náhodou zas u stromečku. Jinak nevěřím, že dárky nosí Ježíšek… Jako, já na Ježíška věřím, ale potřebuju mít jistotu! povídá mi ta mladší. Následuje rázná reakce o malinko starší sestry Aničky: Báro, neblbni! Ježíšek je mrtvej. On se přijde jen podívat. Dárky tam za něj musí dát lidi. On je nehmotnej.

Nejsme křesťanská rodina, ale rádi si vyprávíme příběhy o postavách historie a mé děti se mě ptají na různá mystéria. Už od čtyř let mi kladou různé hluboké a často ne úplně lehké otázky…

S objednávkou dárků od Ježíška se každá z mých dcer vypořádala po svém. Za oknem je zastrčený papírek, kde je jedno jediné přání napsané duhovou pastelkou: Zimní brusle pro krasobrusleřku. K tomu mi Anička řekla: Mám jen jedno přání. Ostatní dárky si chci totiž nechat jako překvapení. To je na tom to nejkrásnější. Zato mladší Bára náhodě neponechala zhola nic. Svými požadavky na Ježíška popsala celé dvě a-čtyřky, které ještě oblepila upřesňujícími poznámkami na žlutých samolepicích papírcích. Tipuju si, že příští rok připraví pro Ježíška dopis formou myšlenkové mapy.

Mé děti zkrátka každé vánoce skrznaskrz milují. A já s nimi.

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích a nyní je se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem na mateřské dovolené.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.