Škola bez mobilů? Francie zavede plošný zákaz i o přestávkách a jak to řeší v jiných zemíchFrancouzský deník Le Monde se podíval, jak se k mobilům ve škole staví v New Yorku, Itálii, Bavorsku a Kanadě a srovnává to s Francií, která chce zavést  jejich zákaz i o přestávkách. Ten je zatím platný málokde. V německém Bavorsku ho mají, ale bouří se proti tomu žáci, rodiče – i učitelé.

New Yorku byly mobily ve škole zakázané zhruba deset let a mohl za to starosta Michael Bloomberg. Důvodem byla údajně snaha zlepšit studentům soustředění a zamezit podvádění u zkoušek. V roce 2015 ale experimentu učinili přítrž rodiče, které znepokojovalo, že nemohou s potomky přes den navázat spojení. V období mobilové prohibice parkovaly před některými školami phone-trucks, auta, ve kterých žáci svůj mobil mohli odložit za dolar na den. Od roku 2015 o tom, jak to s mobily ve škole bude, rozhoduje škola sama.

Bavorsku je mobil ve škole také plošně zakázaný od roku 2006, ale v listopadu se proti tomu vzbouřila regionální studentská rada a požaduje, aby si školy mohly určovat pravidla samy. Učitelé a rodiče jsou s nimi více méně zajedno a konzervativní bavorská vláda zůstala ve svém rozhodnutí bez velké podpory. Jedno lyceum již dokonce zákaz překročilo a jeho studenti mohou mobil používat o polední přestávce. Německý ministr pro informatiku bavorský zákaz ironicky komentuje: „Nemůžeme přece na školy vyvěsit nápis: Skutečnému životu vstup zakázán!“

Itálii jsou mobily zakázané během vyučování, a to ministerskou vyhláškou z roku 2007. To se ale asi brzo změní. Současná ministryně školství Valeria Fedeli se nechala slyšet, že „není možné nadále oddělovat mimoškolní a školní svět studentů“, pročež mobily by se měly používat ve výuce. Podle ní než nechat děti s mobily o samotě a ve škole se tvářit, že nejsou, je lepší, když je světem internetu provádí i kvalifikovaný učitel, kromě rodiče. Navíc děti během hodiny mobil používají, i když tajně, pod lavicí.

V Kanadě šli opačným směrem, aby pak ale nakonec došli tam kam ostatní. Od roku 2012 v kanadských školách programově zavádějí výuku za pomocí vlastních přístrojů, která má již i svůj název BYOD (bring your own device neboli přines si svůj vlastní přístroj). Čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor a navíc ještě natáčely na video učitele, kterým se to vůbec nelíbilo.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jindra
Jindra
5. 1. 2018 10:04

Jsem „stará škola“, mobil do školy nepatří. Ostatně viz věta z článku „… čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor“.
Věřím na značnou škodlivost elektrosmogu, takže ani mobily, ani wifiny.
Jindra

22AA
22AA
31. 7. 2018 20:18

Nesmysl! Proč zákaz mobilů a jak to je s autismem se o tom neví jak to je.
Hlavně že jak je tento zákon tak většina autistů spáchají kvůli tomu sebevraždu jenom kvůli přístroji.
Pak se nedivim že hřbitovy a nemocnice mají plné ruce práce. Nedivim se jim že bude se volit jiný prezident a toto celé zrušin jen kvůli postižení 3 stupně nebo vyšší.
Pak z demolují děti byt,třídu a museli bi to rodiče všechno zaplatit.
Nejradši zvolit jiného prezidenta,vyhodit ho protože nechá zabíjet děti tím že si sami zabijou a pak až bude jiný prezident tak ještě povolit mobily a zrušit zákaz protože to je napůl
VLASTIZRADA!!!Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.