Jakou základní školu chtějí dnešní rodiče pro své dítě? Přání číslo jedna: aby mu tam bylo dobřeCo chtějí od současné školy dnešní rodiče? Ti, kteří třeba příští rok pošlou do školy svého prvního prvňáka. Podle čeho posuzují, jestli je „jejich“ škola dobrá nebo špatná? Mění se jejich požadavky? Nabízíme souhrn zkušeností z několika seminářů s rodiči. Je ale dobré vědět, že těch se obvykle účastní spíše vzdělanější rodiče ze střední třídy, kteří se o vzdělávání svých dětí zajímají nadprůměrně. A ti chtějí…

Aby tam chodilo rádo
Na tom se vždy shodnou skoro všichni. Je pro ně důležité, aby se dítě do školy těšilo a aby ho to brzy nepřešlo, aby zkrátka do školy chodilo rádo. Zřejmě vychází z módy postoj, že tvrdá škola je dobrá pro život a že na nudu je třeba si zvykat od raného věku.

Aby byla blízko
Možná to někomu zní přízemně, ale není to zanedbatelný detail, a proto se tento požadavek objevuje hned na druhém místě. Ideální situace je, pokud je dobrou školou škola spádová, ta v místě bydliště. Rodič není odsouzen do časově náročné role taxikáře a děti budou chodit do školy v místě, kde má rodina zázemí a ony kamarády ze sousedství.

Dobrý učitel, který zaujme
Často to, jaká je základní škola, není pro rodiče tak důležité jako to, jaká je třídní učitelka. Zvlášť pro prvňáčky a první stupeň. Rodiče chtějí vědět, kdo konkrétně bude jejich dítě učit, a chtějí, aby paní učitelka byla hodná a dobrá.

Bezpečí
Rodiče zajímá i to, jak má škola vyřešen přístup neznámých lidí do školy. Případně, jak se dítě bude cítit ve třídě se spolužáky a jak se k dětem chovají učitelé.

Společenství
Rodiče si přejí, aby ve škole byla přátelská atmosféra. Chtějí, aby jejich dítě bylo respektováno, aby učitelé a ředitel bez problémů komunikovali s rodiči a aby děti měly dobré vztahy mezi sebou.

Moderní metody výuky, aby se něco naučilo
Rodiče si logicky přejí, aby se děti ve škole i něco naučily, ale zdůrazňují, že to má být moderními vzdělávacími metodami. Cítí, že postaru už to na jejich děti nefunguje. A sami by to ani nechtěli.

Hodnocení
Dnešním rodičům při představě, že by jejich dítko dostalo v první třídě pětku z kreslení, nebo vlastně pětku z čehokoli, vstávají hrůzou vlasy na hlavě. V tom se ale neliší od osvícenějších učitelů, kterých je čím dál víc. Moderní psychologie má důkazy, že takový způsob zacházení může dětem školu znechutit a vzít jim radost z učení. Přibývá rodičů, kteří by chtěli jiný způsob hodnocení než jen známkami.

Jídlo
Stravování je v dnešní době velké téma: rodiče zajímá, zda škola nabízí výběr z několika jídel včetně vegetariánského nebo ještě lépe veganského nebo jak se řeší v jídelníčku bezlepková dieta.

Družina
Rodiče také zajímá, jaký má škola režim a provoz a kdy začíná a končí družina.

Zahrada
S tím, jak děti tráví stále méně času venku, rodičům začínají blikat kontrolky – lepší je podle nich samozřejmě škola, kde mohou o přestávce děti vyběhnout na zahradu.

Pokud jsou vaše přání a požadavky stejné, nebojte se o nich komunikovat s vaší spádovou školou. Jsou  v pořádku. Pokud vás ještě nenapadlo, že tohle je správné při výběru školy zohlednit, klidně se inspirujte. I rodiče na zmíněných seminářích říkali – je toho víc, co si teď musím promyslet, víc, než jsem si původně myslel.

Na této besedě o výběru školy se sešlo desatero rodičů jedné velké IT firmy se sídlem v Praze. Nejdřív si společně ujasnili, jakou vlastně chtějí oni školu pro své děti. Pomáhal jim Miroslav Hřebecký z centra pro informace ve vzdělávání EDUin, bývalý dlouholetý učitel a ředitel, minulý i současný rodič. Zvítězila pohoda. Přáním číslo jedna je, aby „mu tam bylo dobře“.
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
skarlettka
skarlettka
18. 1. 2018 19:55

problém je v tom, že dobrá škola je přeplněná a zájemce nebere.

Lea
Lea
18. 3. 2018 16:53

Souhlasím se všemi názory v článku,i s tím,že takových škol je málo,hlavně v regionech.Jedná-li se o prvňáčka,doporučuji hledat alespoň dobrou učitelku.Těch je už mnohem víc,i když to leckde nemají lehké.Nám se to podařilo,i když za cenu“taxikaření“.Ale stojí to zato.Tyhle paní učitelky totiž dokáží pro Vašeho prvňáčka udělat mnoho dobrého i v našem neradostném školství.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.