Pro děti je dobré to, co je baví. Základka 21. století se řídí přirozeností dítěte a neservíruje mu nuduDrtivá většina dětí se do školy velmi těší. Mnoho z nich to ale brzy přejde. V dobré škole to ale děti baví. Nejsou hloupé a dělají rády to, co je pro ně dobré. Budou tedy mít rády takovou školu, která se řídí dětskou přirozeností. Jaká to je? 

Dobrodružství i ve třídě
Učení jde dětem samo, když je dobrodružné. To neznamená, že se musí odehrávat v džungli. Dobrodružství ve škole znamená experiment, dostat samostatný úkol, postupně objevovat nějaké zákonitosti. Děti v dobré škole nejsou jen nádoby, do kterých někdo lije nějaký obsah. Pod vedením učitele se učí samy.

Jsme tak navyklí na to, že co je užitečné, musí tak trochu i bolet, až zapomínáme, že děti fungují jinak. Nic jim není moc, když je něco opravdu zajímá; ale nuda je nezajímá.

Sněhulák může vypadat i jinak
Generace dětí v zimě ve výtvarné výchově kreslily sněhuláky. Sněhuláci z dětských výtvorů stály pak v zástupech na nástěnkách na chodbě – a svět se zdál přehledný a správný. Maximum vzdoru proti konvencím projevily děti na druhém stupni tak, že sněhuláka postavily na hlavu. Ale postavička ze sněhu nemusí vypadat jen jako klasický sněhulák. Dobrá škola pomáhá dětem rozvíjet jejich fantazii a talenty mimo vyjeté koleje. Učitelé jim tam neříkají takto ale sněhulák nevypadá, Honzíku.

Nestresuje
Základní lidskou potřebou je pocit bezpečí. Pokud má dítě hlad, žízeň a bojí se učitele, mozek přechází do režimu „stres“ a na učení už jaksi nemá pomyšlení, chybí kapacita. Moderní psychologie věrohodně zpochybnila představu, že strach je dobrá motivace k učení. Strachem dítě sice lze k nějakému úkonu přinutit, ale funguje to daleko méně než radost, důvěra a uvolněnost.

O tom, jakou školu chtějí pro své děti dnešní rodiče, si můžete přečíst zde

Bezpečí je i nebát se chyby
Bezpečná škola znamená škola bez šikany, ale i škola, kde učitelé děti neshazují. Pocit ponížení je jedním z nejsilnějších stresorů. V dobré škole se děti nebojí udělat chybu. Metoda pokus-omyl je součástí každého lidského bádání. A učení je bádání svého druhu.

Do školy se chodí za lidmi
Dobrá škola neklade důraz jen na rozvoj jednotlivého dítěte, uvědomuje si význam komunity. Dává děti dohromady, učí je spolu vycházet, vytvářet týmy, spolupracovat. Komunikovat, hrát fair play, pomáhat si. V průzkumu z roku 2013, který byl součástí kampaně Česko mluví o vzdělávání, se na tom shodli učitelé i neodborníci.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mamka
Mamka
23. 1. 2018 19:18

Hahaha – nikdy jsem do žádné diskuze nepsala,ale tohle mi nedalo.Nevím o jakých základních školách tu je řeč.Mám syna ve 3.třídě.Syn je rozumově napřed. Jednou jsem něco sčítala pod sebe a on chtěl vědět,jak se to dělá.Ukázala jsem mu to a víc se o to nestarala.Asi za týden mi jeho učitelka řekla,že ho nemáme učit dopředu a že to ještě nemá umět. Tak asi takhle je to s naším“skvělým“ školstvím.

Sofinava
Sofinava
23. 1. 2018 23:46
Reply to  Mamka

Ano, tohle je určitě článek, který si pohrává s myšlenkou na budoucnost. Potíže se školou řeším každý den. V naší škole NEJSOU děti v bezpečí, JSOU vystavené stresu a ponižováním ze strany některých učitelů. Do školy se těšily a všechny tři to přešlo. Zastávám názor Jaroslava Duška, že je to pouze POVINNA DOCHÁZKA a ne vyučování. Naštěstí se i na naší škole objevil učitel, kterého děti milují…ale je jen jeden na celou školu…to je trochu málo. Některá hodnoení mi připomínají systém z krasobruslení…nelíbíš se mi, takže tě neuznám, ať se snažíš sebevíc. A nejde s tím pohnout. Ozvala jsem se několikrát, pokaždé to zhoršilo pozici dětí. To nás učí mlčet a být nenápadní. Pěkně děkuju,

Kateřina
Kateřina
24. 1. 2018 10:56
Reply to  Sofinava

Naše dítě se mi v první třídě seklo takovým způsobem, že jsem ho nemohla dostat ráno do družiny, protože se bálo. Rozebrali jsme spolu celou situaci a vyplynulo z toho, že se bojí nové učitelky, která pořád křičí. Hned jsem se zeptala, jestli všichni tak moc zlobí, že musí pořád křičet a někoho napomínat. Ne to ne, ona prostě křičí i když nenapomíná. Takže jsme zjistili, že paní učitelka je hlasitá osoba, která sice křičí, ale to neznamená, že by se zlobila, nebo byla zlá. Vysvětlila jsem dítěti, že každý má svůj způsob projevu a rozhodně to není cíleno proti jeho osobě. Nakonec mě dítě požádalo, abych to s dotyčnou učitelkou vůbec neřešila. Stalo se, nic jsem ve škole neřešila, paní učitelka je i nadále hlučná, ale dítě ji přijalo takovou jaká je a nevidí na tom už nic špatného. Přesto se najdou rodiče, kteří jsou neustále v opozici a paní učitelka je ta „zlá“. Jenom podotýkám, že paní učitelka je opravdu zlatá osoba, ale někdy i já při hovoru s ní toužím po špuntech do uší 😀 😀 Ale věřím tomu, že pokud bych utnula doma diskuzi ihned po zjištění, že po nich pořád jen řve, mohl být konflikt veliký. Stejně, jako je u rodičů, kteří opravdu dál, než k tomu řevu už nedošli. Takže oni teď mají doma ublížené děti, které si musely projít peklem, když je měla v družině na starosti ona. Naše dítě zjistilo, jak má celou situaci vyhodnotit (podle reálné skutečnosti) a nyní si užívá pohodu a zábavu.. ticho moc ne, pravda 😀

Lea
Lea
18. 3. 2018 17:20

Chtěla bych Vám poděkovat za Vaši práci na“ Rodiče vítáni“.Myslím, že takovouto diskusi opravdu potřebujeme,při současné situaci v našem školství.Protože dokud rodiče a veřejnost nebude vyvíjet tlak na změnu,nic se nestane.Jsem už v důchodu,ale byla jsem učitekou v mš a nyní to sleduji na svých vnoučatech.Dobrých škol je málo,ale dobré učitelky existují a potřebují ,aby je lidé a hlavně rodiče podporovali.Jednu takovou má i můj vnuk a já tvrdím,že to není učitelka ,ale anděl.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.