Učitel za milion dolarů: učitelská nobelovka dorazila i do Česka, letos již naostroHledá se učitel, který umí posunout dopředu každého žáka ve třídě. Používá k tomu moderní vyučovací metody, o které se navíc dělí s kolegy. Umí i další věci, třeba vede přírodovědný kroužek. Vzdělává se a je aktivní v učitelské komunitě. To všechno jsou požadavky na kandidáty mezinárodní ceny Global Teacher Prize. Dělá z takových neúnavných a vynalézavých učitelů hvězdy a zdobí zlatým třpytem všechny sborovny. Cílem je získat pro učitelskou profesi uznání a prestiž, která jí náleží. Nominujte svého učitele!

Hana Matoušů, koordinátorka ceny GTP Czech republic

„Přihlásit se může každý. Ne každý to ale sám udělá. Spousta skvělých kantorů si o sobě skromně nemyslí, že by měli získat nějaké ocenění,“ říká za organizátory z informačního centra o vzdělávání EDUIn koordinátorka ceny Hana Matoušů. Jde ale nejen o ně, ale o uznání pro celou učitelskou obec.

Proto se velmi osvědčily nominace: lidé z učitelova okolí na něj upozorní a organizátoři jej pak vyzvou, aby se přihlásil. „V loňském nultém ročníku  jsme měli nominací sto a přihlášených nakonec třicet dva. Nominace chodí hlavně od kolegů, ředitelů a rodičů žáků. Letos se informace o ocenění dostanou i k žákům, ti také mohu učitele nominovat,” dodává Hana Matoušů.

Poměr učitelů a učitelek mezi příhlášenými byl loni poměrně vyrovnaný a hlásili se lidé z různých regionů. Hlavně učitelé základních škol, středoškolských pedagogů bylo jen pár. V letošním oficiálně prvním ročníku organizátoři očekávají nárůst nominací i přihlášek.

Kdo vybírá finalisty?
Z přihlášených učitelů hodnotitelé vyberou třicet semifinalistů a posléze deset finalistů a jména předají odborné porotě. Na každého finalistu se porotci jedou podívat, jak učí. Tím je česká varianta ceny jedinečná, globální to ve svých podmínkách nemá.

Do 25.března – nominace a přihlášky

Během dubna – vyhodnocování

Během května – návštěvy u finalistů

14.června – slavnostní vyhlášení tří „nejlepších“

Nejde o soutěž, jde o ocenění
Tři vybraní učitelé dostanou každý 50 000 korun. „Chtěla bych zdůraznit, že nejde o soutěž, ale o ocenění a jaksi symbolicky o ocenění všech učitelů a jejich práce,“ říká Hana Matoušů. „Nejde nám primárně o žebříčky, ostatně žádné exaktní srovnání ani není možné.“

První dvě místa obsadily loni Jana Kopecká a Andrea Tláskalová.
Zde jsou odkazy na rozhovory s nimi v našem magazínu:

Nejlepší učitelka: Nejšťastnější jsem, když se zavřu s dětmi ve třídě

Chtěla jsem být zootechničkou, ale už šestnáct let učím, říká „stříbrná“ učitelka

Global Teacher Prize, globálně
Global Teacher Prize je projekt nadace The Varkey Foundation, kterou založil indický filantrop a ambasador OSN Sunny Varkey. Mezinárodní finále ceny podporuje mnoho známých osobností, namátkou třeba britský princ Harry.

S vítězstvím je spojená odměna 1 milion amerických dolarů, kterou ale vítěz nemůže utratit pro sebe. „Cenu obdrží postupně v průběhu deseti let a už v přihlášce musí uvést, jak s ní naloží,“ říká Hana Matoušů a pokračuje: „Je to krásná odměna, ale i závazek a práce navíc, pobídka k založení nějakého projektu nebo jeho podpoře.“ Učitel planety se ale jistě vyrovná i s tím, když dostane milion dolarů. Musel toho ve svém profesním životě zvládnout tolik, že tohle ho jistě nepoloží.

A v Česku
V České republice existuje již tradiční cena pro učitele Zlatý Ámos, ve které hlasují pro svého oblíbeného učitele žáci. Global Teacher Prize Czech Republic je cena odborné veřejnosti a je projektem informačního centra o vzdělávání EDUin, přesněji jeho sekce Učitel povolání snů. Letos jde o první ročník naostro. Cena se konala již loni, ale ve zkušebním pilotním režimu jako nultý ročník.

Nominujte svého učitele
Pokud znáte dobrého učitele, nominujte ho. Stačí uvést jen jeho jméno a působiště. Je důležité ocenit, když učitelé dělají svoji náročnou práci dobře, s nasazením a radostí. “A ocenění nejsou jen ti, kteří stanou na pomyslných stupních vítězů, ale všichni, kdo byli na cenu nominováni,” říká Hana Matoušů.

Více o ceně a kontakt na organizátory, kterým můžete nominaci zaslat, najdete na webových stránkách české verze ocenění.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.