Tip na výlet: Navštivte s dětmi příbramské doly, potkáte tam permoníkyKdyž děti vyrazily se školkou na výlet do příbramských dolů, mnohé rodiče to překvapilo. Někteří dokonce zvažovali, zda dítě nenechat doma. Všichni napjatě čekali, s jakou se děti vrátí domů. Přijely velmi spokojené a plné zážitků.

Hornický skanzen Březové hory v Příbrami je zajímavým cílem pro školky, školy i rodiče, kteří si rádi udělají techničtější, netradiční výlet. Skanzen nabízí hned několik možností, jak zde strávit čas. Otevřené jsou tři prohlídkové areály, Ševčínský důl, důl Anna a důl Vojtěch, a každý z nich nabízí jiný zážitek pro různé věkové skupiny.

Expozice skanzenu jsou umístěné v historických provozních a správních objektech bývalých dolů. Najdete je na několika místech v Příbrami, je proto dobré si předem rozmyslet, kterou část chcete navštívit, a podle toho si určit, do kterého prohlídkového areálu se vydáte. Přehledný plánek i s popisem jednotlivých tras, který uvádíme níže, vám výběr usnadní.

Vedle jízdy vláčkem nabízí muzeum náročnějším návštěvníkům prohlídky několika kilometrů štol, fárání výtahem nebo například i jízdu po 51 metrů dlouhé skluzavce k obřímu vodnímu kolu. Jsou zde i tradiční expozice mineralogické sbírky či havířského folkloru.

Vyzkoušejte některý z našich tipů na výlet. A pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Pro děti je jistě nejatraktivnější  jízda důlním vláčkem, který je na Anně sveze 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou do míst, kde už na ně čekají malí permoníci. Nadzemní část prohlídky pak potěší zejména milovníky velkých strojů.

Jeden z nejvzácnějších exponátů muzea, perfektně promazaný parní těžní stroj Breitfeld Daněk z roku 1914 dokáže ohromit svou velikostí a technickou dokonalostí. Tuto prohlídkovou trasu na dole Anna zvládnou bez problému i menší děti. Trvá necelou hodinu a není fyzicky náročná.

 

Hornický vláček návštěvníky sveze také na Ševčínském dole, odkud míří k dolu Vojtěch. Tato 230 metrů dlouhá trať dříve sloužila k přepravě rud z dolu na prokopskou úpravnu. Vede nad zemí, takže i ti, kterým nedělá dobře tma a stísněné prostředí šachet, si mohou vyzkoušet hornický způsob přepravy a zároveň se potěšit výhledem na Brdy.

Na odvalu Ševčínské šachty pak můžete zblízka obdivovat důlní techniku, která se zde používala v 2. polovině 20. století. Vozíky na rudu, hornické vagony, výtahy jsou venku a dostanete se k nim bez problémů. Je zde také replika historického báňského žentouru, rumpálu a zvoničky. Děti se zde mohou volně pohybovat a prozkoumávat vystavené exponáty.

Do konce března je skanzen otevřený jen od úterý do pátku, v dubnu již přivítá i víkendové návštěvníky.

Užitečné odkazy: webové stránky a virtuální prohlídka.

Jak se sem dostanete: Všechny prohlídkové areály najdete nedaleko kostela sv. Prokopa na náměstí J. A. Alise.  Zde je plánek areálů ke stažení.


Cíle v okolí
: 5 km od Příbrami v Lešeticích můžete také navštívit Památník Vojna s Muzeem obětí komunismu a dějin uranového hornictví.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.