Na červenou ticho! Nervózní čtvrťáci se tlačí do dveří vysílacího studia – a co následovalo pak? Vysílání!Na skupině školáků z Bystřice u Benešova je znát zvědavost i nejistota. Ti odvážnější posléze vystoupí přímo v živém vysílání. A budou se moci přesvědčit, že to vůbec není jednoduché. „Takhle nervózní naše děti obvykle nejsou,“ všímá si paní učitelka, která je doprovází.

Do dveří vysílacího studia Rádia Junior na pražských Vinohradech se tlačí parta čtvrťáků. V rozhlasovém studiu jsou tito malí návštěvníci poprvé. Moderátorka Jana Rychterová, jejíž písničky na vyjmenovaná slova děti dobře znají ze školy, je vítá a představuje jim maskota Rádia Junior Ušouna Rušouna. Ukazuje jim studio a vysvětluje, odkud a jak se vysílá. Pak si společně vyberou jeden z kvízů na webu Junioru a prověřují své znalosti.

Živě právě běží písničky a pak následuje vtípek. Ani ten ale poněkud ztrémované děti zcela neuvolní. První dva odvážní dobrovolníci usedají k připraveným mikrofonům.

V neděli 4. března bude Rádio Junior slavit své páté narozeniny. V budově Českého rozhlasu v Praze se chystá program plný písniček, her, soutěží a hlavně zajímavých hostů. Více na webu rádia.

Červené světlo – ticho!
Když se rozsvítí červené světlo, musí všichni ztichnout. Moderátorka si začíná s dětmi za mikrofonem povídat o tom, co se jim v rozhlase líbí a co rádi dělají po škole. Některé jsou řečné, jiné odpovídají jednoslabičně. Nevadí, Jana Rychterová jim zkušeně pomáhá a nakonec se rozmluví i ony.

“Děti na mikrofon reagují různě a vůbec nezáleží na tom, jak je kdo normálně upovídaný,” popisuje, jak to chodí, naše průvodkyně studiem Denisa Kimlová. “Někdo ztuhne a z někdo se naopak otevře.” Denisa je moderátorka, režisérka, scénáristka a dramaturgyně v jedné osobě. Její pořad Ušounova pohádková školka se pro předškoláky vysílá každé dopoledne. Teď se ale věnuje čtvrťákům ve výrobním studiu. Tady se pořady předtáčí.

 

Příběh, kde se může stát cokoliv
Po krátkém úvodu se s dětmi pustí do práce. Pro nadcházející vysílání s nimi natáčí krátké ankety. “Co nebo kdo nesmí chybět na horách? Kterého Čecha byste poslali do vesmíru a proč?” Děti si mohou vymyslet cokoliv, po chvíli se do toho dostanou a červené světlo už tolik nevnímají. Do vesmíru vypouštějí své otravné sourozence, nebo třeba i maminku, “aby měla konečně klid”. Nakonec je jejich úkolem vymyslet pohádku. Každý říká jednu větu, a tak společně stvoří příběh. Stát se v něm může cokoliv. Přesvědčte se.

Exkurze: jak to děláme
“Postupně jsem osekala povídání o rozhlase a další teorie na minimum a jdeme rovnou na věc, do studia. To je pro děti zážitek,” popisuje Denisa, jak exkurze v rádiu pojali. Jsou určené pro mateřské a základní školy. “Čtyřleté děti všechno zvládnou, s mladšími je to už trochu potíž,” říká. Horní věková hranice je dvanáct let. Puberťáky spíš zajímá podpis moderátora a zda jim to sluší na fotce ve studiu.

Také vysílání rádia je určeno hlavně dětem od osmi do dvanácti let.  Nově od ledna přibyl dopolední blok pro předškoláky, který navazuje na humorně laděnou ranní show Ráno s Jogurtem.

“Pro mě jsou exkurze inspirace. Vidím, co se dětem líbí, na co reagují. A taky společně uděláme hodně práce. Nedávno jsme potřebovali například natočit davovou scénu, do toho se děti opravdu položily,” usmívá se Denisa Kimlová.

V závěru exkurze se čtvrťáci shodli, že by se do rozhlasu rádi vrátili. I paní třídní učitelka Jana Dvořáková vypadá spokojeně. “I pro nás je to zážitek. Zajímavé je i to, že normálně naše děti takto zaražené nejsou,” dodává.

Rádio Junior naladíte na internetu a jeho oblíbený pořad Klub Rádia Junior pravidelně od 19:00 vysílá Český rozhlas na Dvojce.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.