Místo, kde náctiletým radí, jak „s barvou ven“. S čím se perou děti školou povinné, když zjistí, že mají jinou sexuální orientaciPřijměte mě prosím takového, jaký jsem. Toto je přání, které děti s homosexuální orientací vysílají ke svým rodičům. A zároveň vědí, že to není žádná trivialita. Ony samy se s tím často docela dlouho perou.

Když dívce nebo chlapci začíná být jasné, že se nezamilovávají tak, jako většina jejich vrstevníků, do lidí jiného pohlaví, nebo že se neztotožňují se svým pohlavím, naplňuje je to velkými obavami. Otázka, zda si najdu partnera, lásku, která tak trápí všechny náctileté, je pro ně ještě palčivější. Jak s tím budu žít? Kdyby si mohly vybrat, nešly by do toho. V žádném případě. Ale stalo se jim to.

Poradna S barvou ven pro tyto teenagery existuje přesně tři roky. Založila ji moderátorka Ester Janečková a impulzem byla tragédie v její rodině. Čtrnáctiletý synovec Filip, syn sestry, se před čtyřmi lety zabil s tím, že nechce žít ve světě, který nesnáší homosexuály. Napsal to v dopise na rozloučenou a poprosil své blízké, aby v tom ostatní kluky a holky nenechali.

Profil mentora na webových stránkách www.sbarvouven.cz:

To, že je se mnou něco jinak, jsem si začal uvědomovat ve třinácti letech. Nechtěl jsem to nikomu říct, bál jsem se. Sestra ale v historii počítače našla stránky s gay tématikou a tak jsem se jí v patnácti svěřil. Rodičům jsem raději zatelefonoval, aby mohli kdykoli zavěsit.  Ani jeden z nich to naštěstí neudělal.

Pak se mi stal úraz a já nemohl dva měsíce do školy. Řekl jsem o své orientaci té největší školní drbně a ještě ten den to věděli všichni. Než jsem se uzdravil, ta největší bouře přešla a navíc jsem svým coming outem dodal odvahu dalším lidem. Sice jsem o pár kamarádů přišel, ale s těmi pravými to náš vztah jen upevnilo. Rozhodně je lepší se někomu svěřit. Čím déle to v sobě člověk dusí, tím je to těžší.

„Když jsem důvody jeho smrti zveřejnila, začalo se na mě obracet množství mladých lidí a dělit se o své příběhy a obavy,“ říká Ester Janečková. „Po nějaké době mi došlo, že to dlouhodobě sama nedám, spojila jsem se proto s kamarády ze sdružení Prague Pride a založili jsme online poradnu.“

V poradně www.sbarvouven.cz působí dvacet mentorů, kteří sami prošli „coming outem“ neboli procesem vedoucím k veřejnému se přihlášení ke své sexuální identitě. Psychologem vyškolení mentoři poskytují konzultace dospívajícím, kteří řeší jim známé problémy. Za čtyři roky poradnu využilo přes dva tisíce lidí, což samo o sobě je důkazem její užitečnosti.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.