Sex a alkohol na lyžařském výcviku? Školy mají dilema, jak nebýt prudérní, a přesto děti ochránitCigárko za rohem, láhev alkoholu v batohu, utajené dívčí návštěvy na chlapeckých pokojích… Školní akce s ubytováním přes noc skýtají možnosti, jak si užít svobody. „Nepřístojné“ chování se dá ošetřit školním řádem a způsobů, jak hříšníky potrestat, je celá řada. Ne všem učitelům je ale špehování příjemné. Zároveň cítí velkou odpovědnost. Může se toho tolik stát…

Příběh gymnazistů z prvního ročníku: Chlapci se po večerce vydali za děvčaty do vedlejší budovy a uspořádali si hlučnou party na pokoji. V peřinách a ve spodním prádle, s alkoholem a cigaretami. Svou bujarostí se prozradili a pedagogický dozor je posléze donutil, aby se sami telefonicky přiznali rodičům, co prováděli. Dle školních pravidel porušili večerku a nedovoleně se přesouvali do jiné budovy. Výsledkem byl podmínečný zákaz účasti na školních akcích.

Není těžké si představit, že starší spolužáci to rozjíždějí ještě více. Některé školy proto na akce typu lyžák speciálně pamatují ve svých školních řádech. Obvykle v něm stojí, že studenti nesmějí opouštět budovu bez dovolení, požívat omamné látky, alkohol, cigarety. O sexu školní řády většinou mlčí, byť se dá s trochou představivosti vystopovat pod formulacemi typu „chování neporušující dobré mravy“. Některé školy na nevhodnost intimit pamatují, ale většinou vymezují jejich zákaz jen na prostory školy či dobu vyučování.

Po večerce ne, v poledne klidně
„U nás jsme to už párkrát na lyžáku řešili jako porušení školního řádu, ale v tom, že většinou je to po večerce, kdy nemají studenti co dělat na cizích pokojích. Ale kdyby se to odehrávalo třeba o poledním klidu, nevadilo by to spolubydlícím a ani jedné ze stran, pak to asi nic ze školního řádu neporušuje,“ říká Jana Hlávková z pražského gymnázia Jana Keplera.

A vyjmenovává, jak se u nich mravnostní přešlapy řeší: „Může to být podmínečný zákaz účasti pro další školní akce, napomenutí třídního učitele, ředitelská důtka. Ve výjimečných případech jedou studenti domů, někdy dojde na sníženou známku z chování.“ Za mírnější prohřešky se osvědčily  okamžité tresty v podobě „veřejných prací“- odmetání sněhu, mytí školní dodávky, vynášení odpadků, úklid po jídle nebo svolávání nástupu.

Zabránit tomu nemůžeme
Striktnější přístup se mnoha pedagogům příčí. „Sex na rozdíl od alkoholu neřeším, protože podle zákona sex provozovat můžou,“ říká Petra Mazancová z Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy ve Štětí. Zákonné hranice patnáci let se drží i Vojtěch Hála z pražské Střední průmyslové školy sdělovací techniky: „Pokud by mí svěřenci porušovali zákon, to znamená věkovou hranici nebo vzájemný souhlas, pak je nutné se tím zabývat. Ale jinak školní řád o sexu nic výslovně neříká a zabránit tomu nemůžeme. Můžeme jen omezovat podmínky a musíme děti poučit o pravidlech a možném riziku.“

Zbytkový alkohol v krvi může být důvodem, proč pojišťovna neuhradí náklady na ošetření. Naštvaní rodiče pak horentní sumu můžou vymáhat po škole a dozorujících kantorech.

Třeba riziko, že když bude student večer se spolužáky popíjet a druhý den se na lyžích zraní, může to krom zdravotních mít i finanční následky. Zbytkový alkohol v krvi může být důvodem, proč pojišťovna neuhradí náklady na ošetření. „Vím o případu, kdy dívka utrpěla na svahu v zahraničí ošklivý úraz, byl nutný transport helikoptérou do nemocnice, kde jí pochopitelně mimo jiné udělali i test na alkohol, něco v krvi z pozdní noci ještě měla, takže pojišťovna odmítla léčbu uhradit, dělalo to bratru čtvrt milionu,“ popisuje Dagmar Daňková ze zlínského gymnázia. Naštvaní rodiče pak horentní sumu můžou vymáhat po škole a dozorujících kantorech.

Zmiňme ještě jednu „hrozbu“: co kdyby byl na školní akci počat nový život? Alespoň tam mohou být školy v klidu: naštěstí nemůže nikdo dokázat přesně na den, kdy dívka otěhotněla. Přesto učitelé adolescentů přiznávají, že si oddechnou, když je po lyžáku a nic nepředvídaného se nestalo.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
10. 3. 2018 01:57

Od toho jsou dvojky z chování, ne? Já bych dal dvojku z chování za alkohol, kouření i za sex. Doba vyučování je na lyžařském výcviku vlastně nepřetržitá. Začne první den a končí v poslední den.

Pink
Pink
11. 3. 2018 07:32

To bylo, je a bude vždycky, nutno doufat, že to všichni přežijí ve zdraví. Nejdebilnější jsou ti rodiče, nadávající učitelům. My na základce jezdili na lyžák taky. Večer se sedělo v jídelně, hrály se hry, zpívalo se. Jenže to bylo koncem padesátých let a bývaly občasné výpadky elektřiny. Takže jsme seděli a zpívali potmě. Horší bylo, když se najednou rozsvítilo a paní učitelka Je… seděla panu učiteli na klíně. Škola Pchery, chata Kablo Kladno v Orlických horách, rok 1958-1959. Jestlipak si někdo na to vzpomene?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.