Tip na výlet: Do liberecké iQLANDIE vejdete s očima navrch hlavy a vyjdete poučeni, ale i pobaveniV iQLANDII v Liberci zaměstnáte nejen mozek, ruce a nohy, ale často i bránici. Důmyslné a důvtipné expozice okouzlí každého, kdo si rád hraje i poznává. Pro školní kolektivy lektoři připravují program podle požadavků učitele, rodiny se tu běžně „zaseknou“ i na celý den.

Šest podlaží moderní budovy se tyčí hned u sjezdu z dálnice a vedle deseti interaktivních expozic v něm najdete ještě planetárium, do něhož lze zakoupit vstupenku zvlášť. Oči navrch hlavy budou mít vaše děti ještě před tím, než vůbec vejdete dovnitř – až si před vchodem vyzkoušíte, jestli dokážete vytáhnout do vzduchu opravdovou škodovku. A můžete si pořídit selfie se samotným Albertem Einsteinem (o němž se natáčel v Liberci životopisný seriál Genius).

Uvnitř pak děti i dospělé čeká nekonečné objevování, experimentování a hraní. V určité časy probíhají science show, workshopy a laborky, na ty si vyžádejte lístek hned u pokladny. Ostatní aktivity jsou volně přístupné. Můžete si otestovat smysly, zažít symfonii blesků či ohnivé tornádo.

Je na vás, jestli se rozhodnete projít všechna podlaží postupně nebo začít tím, kam vás to táhne nejvíce. Každé patro má své téma: GeoLab, Kosmo, Top Secret, Živly, Člověk, Sexmisie… Z přízemního patra doporučujeme absolvovat Cestu do středu Země a její prehistorie, poté můžete do dalších pater procházet po spirálovitém chodníku vinoucím se až ke střeše. Můžete se ale svézt mluvícím výtahem. A když dojdete v určený čas k robotu Thespianovi, tak s tím se dá zapříst dokonce dialog.

Pokud ucítíte, že máte vjemů až nad hlavu, a potřebujete pauzičku, neodcházejte. Děti i dospělí se zklidní v picnic zone u hudební fontány a v relaxačních koutcích, kde si mohou dle libosti skládat Lego, Merkur, Sevu, dřevěné hlavolamy, Leonardovy mosty, zahrát Člověče nezlob se, Dámu či Mlýn, případně jen tak sedět a kochat se pohledem na zasněžený Ještěd. Komu vyhládne, zamíří do přízemí do restaurace. V létě je otevřena přilehlá pivní terasa a i střešní terasa, kde je několik dřevěných hlavolamových prvků.

iQLANDIE je sestrou vedlejšího centra iQPARK, který je vhodný pro návštěvníky od dvou do osmi let. Obě zařízení připravují speciální lektorské programy pro mateřské, základní a střední školy, zaměřené na fyziku, chemii a biologii o délce 40, 90 a 120 minut. Žáci se mohou těšit na experimenty, které zažijí na vlastní kůži. K dispozici jsou laboratoře a připravené science show na téma síla, elektřina, biochemie, zvuk, magnetismus, nanosvět a další. V současné době je iQLANDIE nabízí za zvýhodněnou cenu 30 až 50 Kč na žáka. Na webu jsou ke stažení pracovní listy na různá témata. Frontě u pokladny se můžete vyhnout zakoupením vstupenky v eshopu, místo v Planetáriu lze rezervovat také online.

Vysokou úroveň služeb potvrzuje Certifikát výjimečnosti od Tripadvisoru a nezasloužilo si ho jen tím, že budova je bezbariérová.

Užitečné odkazy: webové stránky a videa, která vám ukáží, že věda je velká zábava

Jak se sem dostanete: Po rychlostní silnici D10 z Prahy nebo od Děčína, exit iQLANDIA. Parkování možno na placeném parkovišti před hlavním vchodem do iQLANDIE (cena 50,- Kč pro návštěvníky iQLANDIE a iQPARKU), městská parkoviště v okolních ulicích nebo placené parkoviště v Centru Babylon. Z vlakového i autobusového nádraží trvá cesta pěšky 10 minut a je dobře značená.

Cíle v okolí: Obvykle doporučujeme ještě další cíle v okolí, aby se výlet dal protáhnout na celodenní. V případě iQlandie to opravdu není potřeba – hravě se tam zabavíte na celý den.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.