Daniel Pražák: Jednotné příjímačky na střední školy oslabují naši obranyschopnost. Nemohla by je ministryně Šlechtová torpédovat?O jednotných přijímačkách na střední školu jsem ještě od nikoho neslyšel nic dobrého. Neznám jediného ředitele, který by je přivítal, a osobně jsem mohl sledovat, jak ve dvou školách zavalily a prakticky paralyzovaly na několik dní (u některých jednotlivců i týdnů) pedagogický sbor.  A to nemluvím o tom, že příprava na ně je totálně invazivním prvkem výuky v 8. a 9. třídě, který agresivně vytlačuje z vyučovacích hodin vše, co nebude v testech.

A nedávno se mi díky jednomu příkladu vše nasvítilo ještě jasněji. Jen pro upřesnění pro ty, kteří nevědí: testy přijímaček od CERMATu mají v příjímacím řízení váhu 60%.

Můj bývalý žák, který je teď na Vojenské střední škole, mi odtamtud přinesl novinky.  Tamní vyučující jsou z jednotných příjímacích zkoušek naprosto nešťastní. Důstojníci si rvou vlasy z hlavy a frčky z uniformy. Proč? Protože díky této 60% váze musí upřednostnit adepty, kteří sice uspěli v testech, ale psychicky nezvládají režim na škole. Měli sice dostatek bodů v matematice a češtině, ale v prvním ročníku ze školy odcházejí, a to ještě v tom lepším případě.

Vnucuje se mi otázka: Nemohla by paní ministryně v demisi Karla Šlechtová udělat něco pro obranyschopnost České republiky a dobrou kondici důstojnického sboru a místo torpédování nákupu vrtulníků torpédovat jednotné přijímačky? To by přece byla bomba!

Daniel Pražák studuje navazující magisterské studium biologie – dějepisu na PedF UK, zajímá se o inovace ve vzdělání a moderní technologie ve výuce. Je místopředsedou studentské iniciativy Otevřeno. Při studiu učil na gymnáziu a dvou základních školách v Praze.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.