Kuchařky v lyžařských brýlích a za katedrou Křemílek s Vochomůrkou. Jak odlehčit atmosféru ve školeKřemílek, medvěd nebo tučňák. Takové postavy zabydlely poslední únorový týden sborovnu základní školy Pavlovská v Brně. V pražské ZŠ Mohylová zas kuchařky a kuchař vydávali celý týden jídla v lyžařském oblečení. „Taková akce vždycky propojí celou školu. Je fajn něčím na pár dní společně žít,“ říká Ivana Binková, zástupkyně ředitele ZŠ Pavlovská.

Celou akci vymysleli a zorganizovali deváťáci.

V pondělí je den povolání, v úterý se jde za pohádkové postavičky, středa je pyžamový den, ve čtvrtek se mění pohlaví a v pátek přichází na řadu zvířata. „U nás ve škole máme podobné oživující akce rádi. Na jaře máme takzvaný divadelní týden, to je už asi dvacetiletá tradice. Denně se hrají představení – v 8 ráno pro naše děti, v 10 pro školky z okolí a večer pro rodiče a veřejnost. Nebo pořádáme barevné dny, kdy chodíme všichni oblečení do jedné barvy,“ popisuje Ivana Binková.

A přiznává, že děti takové akce trochu rozdivočí. „Pobíhají po škole a zjišťují, co si kdo oblékl. Ale proto to děláme – přináší to odlehčení, uvolnění, společně se zasmějeme, a to je fajn,“ říká zástupkyně ředitele.

Výčet pozitiv tím ale nekončí: týden masek organizují deváťáci spolu se školním parlamentem. Vymyslí zadání, vyrobí plakátky, rozvěsí je po škole. Pak musejí jít sami příkladem v kreativitě. Během týdne masek také obcházejí školu a každému, kdo se převlékl, dají bonbon.

Právě v tom je největší přínos akce: třídy se propojí, příležitost k hovoru dostane i prvňák s deváťákem. Podle odborníku jsou takové společné aktivity napříč ročníky tou nejlepší prevencí šikany.

Aby byly natěšené, co je ve škole čeká

Osazenstvo kuchyně vše připravilo…

Kuře po curyšsku, ryba s dijonskou omáčkou, vídeňský řízek s rakouským salátem. V Týdnu alpské kuchyně v základní škole Mohylová bylo hlavním cílem zatraktivnit dětem jídlo. Přiblížit jim zahraniční kuchyně, které ještě neznají. A když jsou v jídelně opřené boby, lyže a pan kuchař má na sobě šponovky a lyžařské brýle, samozřejmě je taky sranda.

Ani na ZŠ Mohylová není alpský týden v jídelně ojedinělou oživující akcí. Hned týden na to chystají velkou velikonoční výstavu. A pak jsou zvláštnosti, které jsou tu běžnou součástí každého dne – třeba to, že třída má na starost šest morčat, o něž se stará od krmení až po návštěvu veterináře. Na zahradě školy mají slepice, králíky a ovce. O velké přestávce chodí na zahradu – kluci hrají fotbal, holky skáčou panáka a každý den má někdo službu na hlášení ve školním rozhlase – někdo řekne básničku, jiný vypráví vtipy.

Všechny mají společný jmenovatel: „Aby se děti do školy těšily. Aby byly natěšené, co je tam zase čeká. Nejedeme na výkon, první tři roky určitě ne. Na prvním místě je radost z poznávání a z toho, že se tady spolu všichni potkáváme,“ říká ředitelka Martina Štychová.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.