Na středoškoláky se řítí povinná maturita z matematiky i cizího jazyka. Mnohým to zničí život, říká učitelka angličtiny na SOŠAndrea Svobodová je učitelka angličtiny na středním odborném učilišti. Nikdy by se jí nestala, kdyby bývala musela dělat povinně maturitu i z matematiky. Když politici rozhodli o jejím zavedení, zamrazilo ji a zavzpomínala na svá školní léta.

Kdyby zavedli povinnou maturitu z matematiky v době, kdy jsem byla na střední škole, mohla bych to rovnou zabalit a zapomenout na vysokou školu, kterou jsem pak vystudovala. Byla bych naprosto bez šance. Že nejsem žádný matematický talent, se u mě projevilo hned v první třídě. Před nástupem do školy jsem dovedla velmi plynule a rychle číst, libovala si v listování encyklopediemi o zvířatech, ráda se dozvídala nové věci, ale jakmile přišly na řadu počty, byla jsem v koncích.

Nešlo o to, že bych to nesvedla. Ale byla jsem pomalá. Ve čtvrté třídě jsem z matematiky dostala první a jedinou dvojku na vysvědčení a s přechodem na druhý stupeň jsem postupně s průměrem poklesla na čtyřky a nikdy se jich už nezbavila. Střední škola byl pak už jen lítý boj. Při podání přihlášky jsem samozřejmě brala v úvahu, že mě po celé další čtyři roky budou čekat pouhé dvě hodiny nenáviděného předmětu týdně. Studovala jsem obor se zaměřením na grafický design, takže bylo zcela logické, že mnoho matematiky nepotřebujeme. Bohužel se ukázalo, že máme sice méně hodin, ale učební plán pro nás zůstává stejný jako pro obory, které mají týdně hodiny čtyři.

Neudělat maturitu je osudové
Jak mohlo vedení školy něco takového dopustit, dodnes nemám tušení, ale dobře si vzpomínám na tu nekonečnou frustraci. V momentě, kdy jsem konečně pořádně pochopila jednu matematickou operaci, jsme se zpravidla okamžitě přesunuli na něco dalšího, podstatně složitějšího, a já byla znovu v koncích. Každoroční stres, že bych kvůli tomu jedinému stupidnímu předmětu mohla propadnout, neudělat reparát, nedokončit střední. Stejně na tom byla i moje kamarádka Denisa, která s matematikou bojovala možná ještě o něco více a která dokonce v prvním ročníku reparát dělala. Ačkoliv strávila celé léto dlouhé hodiny doučováním, nakonec ho stejně nezvládla lépe než na čtyřku.

Denisa dnes žije v Dánsku a živí se jako úspěšná fotografka a grafická designérka, já jsem středoškolskou učitelkou angličtiny, obě jsme po maturitě se vzděláváním pokračovaly a mohu s čistým svědomím říct, že nás naše zaměstnání nejen činí velmi šťastnými, ale jsme v nich opravdu dobré. Kdybychom ovšem bývaly musely skládat maturitu z matematiky, vše by bylo jinak.

Denisa dnes žije v Dánsku a živí se jako úspěšná fotografka a grafická designérka, já jsem středoškolskou učitelkou angličtiny, obě jsme po maturitě se vzděláváním pokračovaly a mohu s čistým svědomím říct, že nás naše zaměstnání nejen činí velmi šťastnými, ale jsme v nich opravdu dobré. Kdybychom ovšem musely skládat maturitu z matematiky, vše by bylo jinak.

Podívejme se na čísla a co předpovídají
Takže cítím velkou účast se studenty, na které kletba povinné maturity z matematiky padne ve školním roce 2021/2022. Šla jsem se schválně podívat na výsledky maturitní zkoušky z matematiky z jarního termínu 2017. Údaje shromažďuje Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, Cermat, státní organizace, která státní maturitu připravuje.  Jsou to výsledky žáků, kteří si maturitu z matematiky zvolili dobrovolně. Nejspíš proto, že cizí jazyk byl pro ně ještě větší strašák. Z celkového počtu maturantů to bylo pouhých 25,2 %, zbytek volil cizí jazyk. Pro upřesnění: povinná je čeština, volíte mezi cizím jazykem a matematikou, což už brzy nepůjde. Ze všech maturujících z matematiky u maturity neuspěla celá pětina. Úplně nejhůře dopadla střední odborná učiliště bez technického zaměření. Tam jich propadlo celých 66 procent. Tito absolventi zůstali poté pouze se základním vzděláním, protože výuční list separátně od maturitní zkoušky již neexistuje. Propadli jste? Máte smůlu, nemáte řemeslo, nejste nic. O moc lépe nedopadly ani SOU s technickým zaměřením, jejichž absolventi za předpokladu, že zkoušku nezvládli na druhý pokus, zůstali rovněž pouze se základním vzděláním. Maturitní zkoušku z matematiky si jich zvolilo 34 procent, neuspělo 43 procent.

Při pohledu na taková čísla pak není příliš těžké odhadnout, jak budou výsledky vypadat, až bude maturita z matematiky povinná pro všechny. Problém ovšem nebudou mít jen žáci středních škol, kterým nejde matematika. Jelikož studenti nebudou mít na výběr a kromě zkoušky z matematiky budou muset skládat rovněž zkoušku z cizího jazyka, značně to zkomplikuje život i skupině, které nejdou jazyky.

Při pohledu na taková čísla pak není příliš těžké odhadnout, jak budou výsledky vypadat, až bude maturita z matematiky povinná pro všechny. Problém ovšem nebudou mít jen žáci středních škol, kterým nejde matematika. Jelikož studenti nebudou mít na výběr a kromě zkoušky z matematiky budou muset skládat rovněž zkoušku z cizího jazyka, značně to zkomplikuje život i skupině, které nejdou jazyky.

Přitom ti kluci jsou opravdu šikovní
Jako učitelka angličtiny na nástavbových oborech mám zkušenost právě s takovými studenty.  Přicházejí z tříletých učilišť, kde je úroveň výuky jazyka o úroveň níž a problémy v předmětu se s nimi s největší pravděpodobností táhnou už od základní školy. Ani dva roky studia na nástavbě s vysokou hodinovou dotací jejich hendikep nevyrovná tak, aby angličtinu ovládali alespoň na základní komunikativní úrovni. Přitom se často jedná o velmi šikovnou a talentovanou mládež. Mezi chlapci, kteří na nástavbu přichází z technických oborů, jsou tací, kteří umí zvládat složité matematické operace bez tužky a papíru, ale v cizím jazyce se zaseknou i u zcela základních frází.

Přesto tohle drama velká část odborné i laické veřejnosti schvaluje. Maturitu přece nemůže mít každý, tvrdí. A znamená to tedy, že ne každý má právo dělat to, co umí a co ho baví? Znamená to, že jsem neměla vystudovat vysokou školu, neměla jsem napsat tento článek, měla jsem skončit se základním vzděláním? A ti kluci, které učím na učňáku angličtinu, která jim tak zoufale nejde, ti kluci, ze kterých by mohli být skvělí fachmani, ti taky mají skončit špatně, protože holt máme nějaké standardy? Ve společnosti, kde po vás všude chtějí ten správný papír, tohle povinná maturita snadno zařídí. Nemáte ji, máte smůlu. Velkou smůlu.

Přesto tohle drama velká část odborné i laické veřejnosti schvaluje. Maturitu přece nemůže mít každý, tvrdí. A znamená to tedy, že ne každý má právo dělat to, co umí a co ho baví? Znamená to, že jsem neměla vystudovat vysokou školu, neměla jsem napsat tento článek, měla jsem skončit se základním vzděláním? A ti kluci, které učím na učňáku angličtinu, která jim tak zoufale nejde, ti kluci, ze kterých by mohli být skvělí fachmani, ti taky mají skončit špatně?

Stát je připraví o možnost kvalifikované práce, kterou by uměli
Dokud škola učí matematiku – nebo cizí jazyky – tak, jak učí, dokud se nevěnuje všem dětem, pomalým či rychlým, nemá nárok je prosívat tímto hrubým sítem zvaným povinná maturita a ničit jim životy. Pokud studenti následně nenajdou uplatnění v tom, nad čím strávili dlouhé čtyři roky studia, jen proto, že neudělali tuhle nesmyslně školometskou maturitu, pomyslná vyšší úroveň vzdělanosti nám jako společnosti je houby platná. Škola by neměla bránit lidem, aby mohli svobodně uplatnit své schopnosti.

Andrea Svobodová vystudovala anglický jazyk a literaturu na pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Odmaturovala na SOŠ Obalové techniky Štětí v oboru Grafický design a obalová technika.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
264 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rad
Rad
21. 3. 2018 09:32

Co to je za ubohost? Pravda je,že vzdělání upadá a když najednou někdo chce,aby se někdo také naučil a úroveň vzdělání nepadla na dno,tak je třeba se také učit a psát,měla jsem kamarádku,co byla blbá jako balvan a je skvělá fotografka,no tak to je hodně smutný příběh. Měla si zvolit jinou školu,kde to bude pro ní.

Makovarka
Makovarka
21. 3. 2018 11:26
Reply to  Rad

Studovaly grafický design, tedy uměleckou školu, u které se nepředpokládá, že by matematika byla až tak důležitá. Jakou střední školu byste pro obor fotografie doporučil vy? To, že někdo nezvládá středoškolskou matematiku, nemusí být znakem blbosti. Já jsem na gymplu spolužáka, který nebyl schopný v hodinách češtiny mluvit spisovně a měl s tím problém, taky za blbce nepovažovala. Byl dobrý v matice a fyzice a vystudoval VŠ. Ovšem nevím, jestli by dnes uspěl v povinné maturitě z češtiny a angličtiny.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 12:47
Reply to  Makovarka

To uspěje cvičená opice, zrovna tak v matematice……, na grafický design nepotřebujete maturitu…….., jinak a tuším to tak bylo dříve na umělecky zaměřené směry nebyla maturita potřeba. Šlo o talent a tedy talentové zkoušky.

Káča
Káča
21. 3. 2018 16:13
Reply to  Surcuf

Tak když nepotřebuje maturitu, tak ať nelez na střední školu a zamíří na odborné učiliště.

Svobodomyslná
Svobodomyslná
21. 3. 2018 17:55
Reply to  Surcuf

Že na grafický design nepotřebujete maturitu? Blbost, dneska potřebujete mít maturitu skoro na vše, i na prodavače nebo obchodníka. V zaměstnání jim jde zkrátka o ten list, že jste se nějakým způsobem ještě dál vzdělával a nejste úplný lempl.
Ale to jen reaguji na váš komentář…

Káča
Káča
23. 3. 2018 22:27
Reply to  Svobodomyslná

Když potřebuji maturitu, tak se hold musím učit. V čem vidíte problém? V tom, že budeme snižovat požadavky na vzdělání?

Epik
Epik
23. 3. 2018 23:53
Reply to  Káča

Tak si to po sobě Káčo přečti. Ty jsi ukázka těch snížených požadavků, což? Dej si facku.

Epik
Epik
26. 3. 2018 20:44
Reply to  Epik

Pro méně chápavé – jukněte, co znamená hold a holt. Někdo je blbej na čj a někdo na čísla.

Káča
Káča
29. 3. 2018 17:29
Reply to  Epik

Není to sice omluva. Prostě to tam skončilo v telefonu samozřejmě holt. Jen by mě nikdy nenapadlo když udělám chybu snižovat požadavky na vzdělání jako autorka.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:35
Reply to  Surcuf

Na Vaše krmení krav a prasat, není potřeba ani učnák. Potažmo, by na to stačilo 5 tříd základní školy. Ale protože jste neschopnej, tak jste se to krmení krav a prasat musel učit 13 let.

Karel
Karel
21. 3. 2018 23:20
Reply to  Makovarka

No tak by neuspěl a co? To fakt musíme mít všichni všechno i za cenu studia v Plzni?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:54
Reply to  Karel

Absolventi Plzenské univerzity mají za sebou mimochodem produkci Jaderných reaktorů, vývoj a výrobu lokomotiv, generátorů či turbín. Co z toho umíte dobře vy?

RRKP
RRKP
23. 3. 2018 07:06
Reply to  Darth Plagueis

No, štěstí, že ty Plzeňské rychlokvašky nestavějí jaderné reaktory, lokomotivy, generátory a turbíny, ale věnují se právu. Je fajn si najmout takového právníka. https://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/na-plzenskych-pravech-zmizelo-kulate-razitko-seznam-prominetnich-studentu.html

Darth Plagueis
Darth Plagueis
27. 3. 2018 15:00
Reply to  RRKP

Západočeská universita je především Fakulta strojní a elektrotechnická. Těchto dvou fakult je násobně více, než těch plenských práv. Takže absolventi plzenské, přesněji Západočeské university samozřejmě ty lokomtivy, turbíny atd vyvíjejí, a Vaše stupidní odkazy s tím nenadělí nic

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:33
Reply to  Rad

Strejdo, pokud nevíte, o co jde, tak mlčeti zlato. Moje otázka zní: Dáte přednost, když bude zdravotní sestra schopná dobře píchnout nitrožilní injekci, nebo když bude umět derivovat a integrovat? Obojí se totiž do toho učebního plánu prostě nevejde.

Kateřina
Kateřina
21. 3. 2018 18:56
Reply to  Darth Plagueis

Na střední škole, např. na prumyslovce, se ani nederivuje, ani neintegruje. Státní maturita z matiky se dá zvládnout se znalostmi ze ZŠ.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:52
Reply to  Kateřina

Pokud bude jednotná maturita z matematiky na SŠ, rovná se jednotná výuka matematiky na všech typech SŠ, tak se derivovat i integrovat bude.

Emča
Emča
30. 3. 2018 23:27
Reply to  Kateřina

To je zvláštní, my derivovali i používali integrály, co máte za maturitu z matematiky?! Přimlouvám se za výběr, kdo bude chtít si vylepšit podmínky k přijmutí na VŠ, ať klidně maturuje z obou diskutovaných předmětů, kdo na další studium nepomýšlí a je rád, že je rád, ať si vybere menší zlo.. Stále bude dost těch, co mají problém s matematikou i s cizím jazykem. Proč hned na začátku mladým házet klacky pod nohy? Kdo bude na zvyšující se počty důchodců pracovat? Lepší zajistit mladým více možností k získání lépe placeného zaměstnání, nakonec náš stát i my všichni na tom vyděláme. Jednotná maturitní zkouška snížila úroveň vzdělání!! Copak to nechápete? Proč musí student z učňáku mít stejnou maturitu jako gymnazista? Z něj přece nikdy doktor ani jaderný fyzik nebude, pro něj je nejdůležitější maturita z oboru na který se připravoval (jak praktická, tak teoretická). To je ten problém. Kdo má své jisté, rád rozhoduje o druhých a vůbec si neuvědomuje, že nakonec rozhoduje i o sobě!!

Kateřina
Kateřina
21. 3. 2018 20:32
Reply to  Darth Plagueis

Dám přednost zdravotní sestře, která bude umět spočítat moji dávku léku, přestože na obalu bude uvedená dávka na kilogram živé váhy. Tohle by se do učebního plánu vejít opravdu mělo i s pícháním nitrožilní injekce. A maturita z matematiky obsahuje tento typ příkladů, opravdu žádnou vyšší matemtiku, jak uvádíte Vy.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:50
Reply to  Kateřina

Jinými slovy, dáte přednost, když zdravotní sestra bude umět matematiku na úkor odborných zdravotnických předmětů. Vaše věc, hloupá jste na to dost. Učební plán si vetkněte mezi své zkažené zuby, řeč byla o tom, zda nahradit matematikou jeden z odborných předmětů u maturity.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:51
Reply to  Kateřina

To je ovšem látka maximálně sedmé třídy základní školy, na to nemusí být maturita z matematiky NA UROVNI GYMNÁZIA.

Káča
Káča
21. 3. 2018 21:56
Reply to  Darth Plagueis

No bylo by docela fajn, kdyby zdravotní sestra dokázala alespoň správně spočítalo aplikovanou dávku léku.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:55
Reply to  Káča

A na to podle Vás musí mít maturitu z matematiky na úrovni gymnázia? Kam na ty hlouposti chodíte?

Karel
Karel
21. 3. 2018 23:23
Reply to  Darth Plagueis

No dal bych přednost sestře, která je schopna naředit 20% roztok čehokoliv a doplnit ho na 100% čímkoli latinsky znějícím. Tady vidíte, že matematiku potřebuje. Až Vám dá 50% roztok, tak už možná nebudete mít o čem psát.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:57
Reply to  Karel

Čiže máte na tuto požadavky na matematiku základní školy. Nikoli gymnaziální. A zdravotní sestra není laborantka, ani lékárnice.

Libor
Libor
22. 3. 2018 11:05
Reply to  Darth Plagueis

K tomu, aby dnes člověk prospěl z maturity v matematice, mu stačí znalosti ze základní školy. Netvrdím, že to bude na jedničku, ale proleze bez problémů. Takže ani ta sestra by s tím neměla mít problém.

Petr
Petr
22. 3. 2018 15:46
Reply to  Libor

Nesouhlasím, maturita z matematiky je nastavena tak, aby pokryli většinu učebního plánu z 4 roků gymnázia. A co si budeme, např. goniometricke funkce nezvládne 60% třídy lépe jak na 3.

PetrZN@seznam.cz
PetrZN@seznam.cz
22. 3. 2018 08:47
Reply to  Darth Plagueis

Á, demagogie jak vyšitá. Nejdůležitější je, aby znala díla Jakuba Arbese, vole.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 09:37

tady se nenadává, nečetl jste návod ke komentování?

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 15:17

Ano, nadávat a urážet diskutující zde může pouze pán vystupující pod přezdívkou Darth Plagueis, všimli jsme si…
Pokud chcete objektivní a důstojnou diskusi, vložte, prosím, svůj editorský příspěvek „tady se nenadává, nečetl jste návod ke komentování?“ ke každému z mnoha jeho příspěvků, kde nazývá své diskusní protivníky jmény jako „prolhaný hlupák, strejda, jouda, lhář, neumětel…“ a podobně.
Děkuji.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 18:39
Reply to  Sisi

Strejdu bych ještě snesla, lháře a hlupáka ne, díky za upozornění, asi mi to uniklo.

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 19:24

Děkuji.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
27. 3. 2018 15:03

Pokud někdo záměrně nepíše pravdu, pak píše lež. A kdo lže jest lhář. To prosím není z mé hlavy, to není urážka. To je konstatování reality.

Káča
Káča
22. 3. 2018 10:48

Tak třeba je dobré mít všeobecný přehled a nekončit pohádkou z večerníčka. Nemusím si pamatovat vše ze školy, ale přehled alespoň základní je normální.

Petr
Petr
22. 3. 2018 15:49
Reply to  Káča

Otázkou je, kde končí ta hranice „základního vzdělání“.

Anna
Anna
21. 3. 2018 09:41

Je s podivem, že v době minulé, kdy byla státní maturita naprostou samozřejmostí to nikomu život nezničilo. Dnes je úroveň středního školství zoufalá a maturanti jsou na úrovni základních škol před rokem 89.

frr
frr
21. 3. 2018 10:28
Reply to  Anna

Paní učitelka uvádí zcela konkrétní problémy a dopady, jako absence výučního listu apod…
Naproti tomu jsou vaše obecné plky.
O jaké době minulé hovoříte? Já jsem před třiceti lety na odborné technické škole taky nematuroval z matiky. Sice tam byla ruština, ALE! Maturita se konala před komisí a výsledek byl na ní, tj. mohla „přimhouřit oko“ a pustit žáka třeba se čtyřkou.
Dnes se jedou jednotné testy (a najděte si pár informací o jejich kvalitě) a pokud neprojde byť jen o jediný bod, máte smůlu. Prostě končíte a nikoho nezajímá, že jste byl čtyři roky třeba celkem obstojný žák. Moje spolužačka, která prolezla školou jen taktak, nyní projektuje speciální pece. A integrály ani derivace k tomu nepotřebuje.

Úroveň středního školství stojí za prd už od války a doteď to nikomu moc nevadilo – pokud jdete po střední pracovat, stejně umíte houby a všechno o zaměstnání se musíte naučit, pokud chcete na výšku, musíte projít sítem příjmaček.

Moc mi není jasné, jak prospěje maturita ze středoškolské matematiky třeba studentkám Střední zahradnické a ovocnářské školy.

Opravdu si myslíte, že bude správně, aby třeba třetina studentů co neprojde maturitou, zůstala po čtyřech letech studia se základním vzděláním, stejně jako ti co na střední školu opravdu nemají?

Je moc smutné, co dokázali úředníci za pár roků s naší zemí udělat, na všech stranách nařízení, příkazy, zákazy. Místo podpory všude šikana.

Dávejme lidem šanci a příležitost a neházejme jim klacky pod nohy. A dětem zvlášť, vždyť většina z nich v osmnácti nemá tušení, co budou v životě dělat.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
21. 3. 2018 10:44
Reply to  frr

Podívejte se, co se dnes požaduje po vzdělání (nyní zejména v diskusích o tom, zda „pozemky a dílny“ na základní škole ano či ne) – kritické myšlení, finanční gramotnost, je toho více. Ve všem je skrytá matematika – logika, uvažování, vyhodnocování. To jsou věci, které nelze „nabiflovat“.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 11:50
Reply to  Dlouhé Bidlo

Pozemky a dílny na školách samozřejmě jsou. Na speciálních, čili zvláštních školách. Pokud nějaký rodič tuto vzdělávací potřebu má, může své duševně méně obdařené dítko umístit do speciální školy.

andrea
andrea
21. 3. 2018 13:09
Reply to  Darth Plagueis

o speciální škole nerozhoduje jen rodič,musí na to mít doporučení z pedagogicko -psychologické poradny,jinak ho tam nevezmou

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:37
Reply to  andrea

Jistě, to je ovšem legislativní technikálie, změna kteréžto by byla mnohem méně náročná, než jednotná maturita, se kterou se CERMAT sral (adminka promine) přes 10 let, a vyprodukoval totální zmetek.

kája
kája
22. 3. 2018 23:05
Reply to  Darth Plagueis

Jsem středoškolačka s maturitou a na ZŠ byly pozemky a dílny můj neoblíbenější předmět, který nás opravdu něco do života naučil. Méně duševně obdařený jste Vy,

Darth Plagueis
Darth Plagueis
27. 3. 2018 15:04
Reply to  kája

A jistě jste také na ZŠ měla informatiku, a dva neslovanské jazyky, že?

Chrn
Chrn
21. 3. 2018 18:39
Reply to  Dlouhé Bidlo

Logické uvažování neznamená matika. Moje přítelkyně měla u maturity z filosofie výkon na úrovni vysoké školy (můžu posoudit, byl jsem tam a filosofii mám vystudovanou) a přesto z matematiky procházela jako z jediného předmětu na čtyřkách (má dyskalkulii). Teď dělá lingvistiku a přes abstraktně náročné části oboru to bez matiky zvládá. Kdyby musela dělat povinnou maturitu z matematiky, tak přesto, že měla jinak ze všech předmětu celý život samé jedničky (na gymnáziu), střední školu s maturitou by neudělala.

Karel
Karel
21. 3. 2018 23:29
Reply to  Chrn

No vidíte, udělala i se čtyřkama. A co se jí stalo, sám píšete, jak je úspěšná. Jak můžete vědět, co by udělala, když to nedělala? Vy šibale, Vy ji podceňujete.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 10:59
Reply to  Chrn

Fizofoooolii, rovná se papouškování, zvládne diktafon za 100 Euro mnohem lépe, než Vaše přítelkyně. Lingvistika je syntetická pavěda, která nemá v reálném životě, rovná se podnikatelské sféře žádné uplatnění. Nejspíše bude celý život závislá na veřejných financích, rovná se sociálních dávkách od státu v alternativní podobě.

Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl
22. 3. 2018 00:12
Reply to  Dlouhé Bidlo

Ano, jenže v maturitě se bude zkoušet především to, co nabiflovat lze.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 11:01

Vítám Vás, pane Štefle 🙂 Přišel jste si přihřát SCIO polívčičku?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 12:07
Reply to  Darth Plagueis

Tohle je také nedůstojný komentář, co to má společného s diskutovaným tématem?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 12:13

Pan Štefl mne zná z Aktuálně, takže to jistě vezme sportovně 🙂 A otázka paní moderátorko: Nevycházejí náhodou maturitní testy z matematiky tak trošku ze SCIO testů?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 13:55
Reply to  Darth Plagueis

to se zeptejte CERMATu

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 18:44
Reply to  Darth Plagueis

Reaguji na poznámku jednoho z uživatelů a diskutujících: „Ano, nadávat a urážet diskutující zde může pouze pán vystupující pod přezdívkou Darth Plagueis, všimli jsme si…Pokud chcete objektivní a důstojnou diskusi, vložte, prosím, svůj editorský příspěvek „tady se nenadává, nečetl jste návod ke komentování?“ ke každému z mnoha jeho příspěvků, kde nazývá své diskusní protivníky jmény jako „prolhaný hlupák, strejda, jouda, lhář, neumětel…“ a podobně. Děkuji.“
Ještě jednou Vás žádám, abyste takové výrazy v diskuzi nepoužíval, pokud to stále děláte, shazuje Vás to a snižuje to úroveň debaty i pádnost Vašich argumentů, kromě toho, že to zraňuje ostatní. Tohle sem nepatří. Nadávkami svět nevylepšíme.Nemám čas to tu celé číst a čistit. Pojďme začít dělat ten lepší svět každý od sebe.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 10:56
Reply to  frr

Vy jste neměl písemné a odborné zkoušky? Ústní sice byly také, ale rozhodně nám to nedli zadarmo a úroveň tehdejší maturity se rovnala dnešním znalostem vysokoškoláků (a to jen některých), vidím to u svých dětí.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 11:52
Reply to  Surcuf

Z jakého neslovanského jazyka jste maturoval? Pokud žádného, pak je zřejmé, že Vaše maturita je cárem papíru.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 12:52
Reply to  Darth Plagueis

Chcete srovnávat moji 30 let starou maturitní zkoušku s tím, co se maturitou nazývá dnes? Buďte si jista, že mít „neslovanský“ jazyk 4 nebo také jako dnes často 8 let, neměl bych problém…. Moje maturitní znalosti se se znalostmi drtivé většiny dnešních maturantů nedají porovnat, syn maturoval vloni a i bez jakékoliv předchozí přípravy jsem po těch letech ty „testy“ zvládal levou zadní.
Rusky plynně mluvím doteď, přestože jsem z RJ nematuroval !!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:55
Reply to  Surcuf

Hm, takže nemáte maturitu vůbec, protože Ru byla před 1989 povinná pro všechny typy škol.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:16
Reply to  Darth Plagueis

No to nebyla holoubku…..mohli jsme volit RJ nebo Matematiku…..

Petr
Petr
21. 3. 2018 16:48
Reply to  Surcuf

Jeden čas ne, my museli (pravda, na gymnáziu) ČJ, RJ, MAT, odbornost (dobrý pokus, dodnes těžím z maturitní známky) a volitelný předmět.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:40
Reply to  Surcuf

Nemohl, holoubku, lžete, pokud tvrdíte opak, pak sem lípněte příslušný odkaz na legislativu té doby. Cj Rj byla povinná u všech maturit, včetně odborných škol. Možná, že na Vašem VUMLU jste mít ruštinu nemusel, a pletete si Matematiku s Marxismem leninismem.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:17
Reply to  Darth Plagueis

„Ano, toto je klíčový komentář popisující realitu od roku tuším 1982 – z toho jaksi vyplývá, že ani na gymnáziích nebyla maturita z matematiky mezi lety 1982-1990 povinná. Byla volba mezi Ma a ZVOP, případně programováním. Šlo pochopitelně obojí.“

Váš vlastní komentář – z toho patrno, jak lžete.

Petr
Petr
21. 3. 2018 16:50
Reply to  Surcuf

Viz výše, zvop, matika, jazyk náš i okupační a volitelný předmět. Rok 1989, květen.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:41
Reply to  Surcuf

Tento komentář jsem ovšem napsal já, nechápu, proč je tento přiřazen tomu neumětelovi a lháři.

Simona
Simona
21. 3. 2018 20:25
Reply to  Surcuf

Rok 1989- maturita na gymnáziu: ČJ, RJ, M, odborný předmět (v mém případě strojírenství), volitelný předmět (F). Matematika byla pouze písemná, kdo by propadl, dělal by ji ústně. Přesto ji na maturitním vysvědčení mám- tudíž jsem maturovala z 5 !!! předmětů.

lepič
lepič
21. 3. 2018 16:04
Reply to  Darth Plagueis

Vy tu doopravdy blábolíte, tehdá na průmyslovkách byli 4 maturitní předměty český jazyk ( slovenský jazyk), ruský jazyk a 2 odborné předměty, takže kde se tam mohl vzít neslovanský jazyk. Neslovanské jazyky se ale učili. My jsme 3 roky měli němčinu. A jinak kdo chtěl se za bolševika učit jazyky tak mohl na jazykových školách a kdo byl šitkovný, tak si mohl udělat i stání zkoušku. Dnes je jediný problém, že mladí lidi se moc učit nechcou a né ješte zvládat peripetie technických oborů, proto se tam moc lidí nehlásí. Podle mého názoru dnes vědět anglicky je nutnost a myslím, že není dúvod mít dnes odpor k angličtině jako jme my měli k ruštině. Kdy jsme my zvládli ruštinu a byla povinná, tak nevidím problém zvládnout angličtinu.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 11:04
Reply to  lepič

Pokud vezmeme HDP zemí, kde je úřední jazyk Angličtina, podělíme HD zemí, kde je Ruština, dostanete konstantu, kolikrát je současná maturita ze neslovanského jazyka kvalitnější, než ta před 1989 z Ruštiny.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 12:14
Reply to  lepič

Jojo, maturitní předměty podle Vás byli, tak to potom ano 🙂 A shoda podmětu s přísudkem se tam také vyžadovala?????? 🙂

staryprd
staryprd
21. 3. 2018 17:56
Reply to  Surcuf

Me pride ze to sice dneska nestoji za nic, ale pokud je clovek na slusnym gymplu nauci se slusne kvaknout 2 cizima jazykama kdyz chce. V ty jazykovy vybavenosti me generace maturantu z roku 80 pride fakt uplne nekompetentni. ne ze by za to mohli

Chrn
Chrn
21. 3. 2018 18:45
Reply to  Surcuf

No nevím, učím na škole a zkouším u maturit.. rád bych vás k maturitě dostal 😉 mám pocit, že dnešní studenti (Aspoň u nás) musí toho zvládnout daleko víc, než bylo požadováno ještě co jsem na škole byl já. Ručím vám za to, že se šprtaj na maturitu systematicky pár měsíců – a nejde jen o znalosti, ale výklad textu, logické souvislosti, návaznosti do jiných oborů.. Asi záleží podle školy.

Marta
Marta
21. 3. 2018 12:20
Reply to  frr

Na výšku sítem přijímaček? Kde žijete? Snad kromě medicíny či veteriny, možná psychologie, berou všechno. Čím víc, tím líp, jsou za to přece penízky.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 12:54
Reply to  Marta

Tak je VŠ a VŠ…..o pajdácích se nebavme, to nemá smysl, na FTVS musíte udělat fyzické testy a na UK nebo VŠCHT rozhodně neberou každého. Samozřejmě vysoká škola administrativní a zahradnická v Čimelicích , to je jiné kafe, ale ten papír logicky nemá hodnotu.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:43
Reply to  Surcuf

Hlupáku, UK je souhrn mnoha fakult, včetně Pedagogické. Zkuste se vyjadřovat k něčemu, o čem máte alespoň základní povědomí.

Makovarka
Makovarka
21. 3. 2018 12:57
Reply to  frr

Naprostý souhlas. Problém je, že téměř každý učební obor musí být ukončen maturitou, a pokud ji žák nezvládne, nemá žádný doklad o vzdělání. Přitom může být skvělý řemeslník. Aby nezůstalo příliš mnoho lidí oficiálně bez vzdělání, snižují se nároky a to nejen u učebních oborů s maturitou, ale i na středních školách. Pak to dopadá tak, že v bakalářském studiu studenti dohánějí to, co dřív znali ze středních škol.

Káča
Káča
21. 3. 2018 16:14
Reply to  Makovarka

Žádný učební obor se nekončí maturitou, ale výučním listem.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:46
Reply to  Káča

Kecáte, kecáte, kecáte. I před 1989 byla řada učebních oborů s maturitou. Namátkou obráběč na CNC strojích, nebo Technik měření a regulace. Ještě tak vědět, co to je, že????

Káča
Káča
21. 3. 2018 22:01
Reply to  Darth Plagueis

Ano máte pravdu, před rokem 89 ano, dnes aby jste učební obor s maturitou pohledal. Obsluha CNC (dříve obráběč) je dnes maturitní obor. Například tento obor vyučuje Integrovaná střední škola Cheb.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 07:57
Reply to  Káča

správně česky je „abyste“

Káča
Káča
22. 3. 2018 10:49

děkuji, och ty telefony

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 12:08
Reply to  Káča

🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:45
Reply to  Makovarka

Nemůže být skvělý řemeslník, protože bez toho, aniž by byl schopen vůbec napsat nabídku, a pak svou práci vyfakturovat, a vést si alespoň jednoduché účetnictví – řadfa řemeslníků musí podvojné, tak na to maturitu potřebujete. Řemeslník není melouchář pod komunálem.

Sisi
Sisi
21. 3. 2018 17:19
Reply to  frr

Paní učitelka je ve svém prvním zaměstnání, a to od září. Její první veskrze kritický článek (resp. článek o ní) vyšel 7. února. (viz https://www.eduzin.cz/skola-a-ucitele/vyucovani/se-bystrych-kluku-stavaji-skladnici-spis-nezamestnani-ve-skole-ne-kaslou-rika-ucitelka-anglictiny-sou/)
Jistě za těch 5 měsíců vč. zkušební doby, kdy se se školou a učitelským povoláním teprve seznamovala, nabrala bohaté zkušenosti, aby se mohla takto vymezovat a všechno kritizovat…
Ano, poslouchejme křiklouny, abychom nemuseli řešit skutečné problémy…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:47
Reply to  Sisi

Pardon, a vy too máte odučeno více? A pokud ano, pak zkuste popsat, jaké jsou Vaše pracovní zkušenosti mimo školu, ať víme, jak jste kompetentní někoho kádrovat.

Sisi
Sisi
21. 3. 2018 19:53
Reply to  Darth Plagueis

Samozřejmě že mám odučeno více. Proto se také usmívám agilnosti nastupujících kantorů, kteří mají po pár měsících učení (ne-li přímo od nástupu) pocit, že spasí školství, protože právě oni a jen oni sežrali bobek ze Šalamouna a vědí definitivně všechno. Je to stále se opkující vzorec téměř u všech čerstvě do školství nastupujících mladých kantorů, z nichž většina z toho do roka do dvou „vyroste“, protože pochopí, že problém je daleko komplexnější a daleko nad jejich síly potažmo nad jejich schopnosti to vyřešit.
Co se týče Vašeho dotazu (ač mi relevantnost zvlášť druhé půlky uniká), promovala jsem před téměř 20 lety na Přírodovědě MU, od té doby učím. Zároveň „dělám vědu“, nejdříve přímo na své domovské fakultě v rámci mezinárodních projektů (tam jsem pak také absolvovala malou doktorskou promoci), později na výzkumáku. Podílela jsem se také na budování center, kde si učitelé vzájemně předávají své zkušenoti v badatelsky orientované výuce, nebo například na spolupráci studentů pedagogických oborů s již zkušenými učiteli.
Jestli to z Vašeho pohledu na můj dostatečný vhled stačí, nevím, víc bohužel nabídnout nemůžu…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 11:07
Reply to  Sisi

Takže jiné zkušenosti, než ze školy nemáte? Pak jste ovšem nekompetentní autorku kádrovat. Mimochodem, za nájezd do autora se dává na některých diskusních forech trvalý ban.

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 14:58
Reply to  Darth Plagueis

Procvičte čtenářskou gramotnost, než začnete lidi napadat. Píši, že zároveň „dělám vědu“, nejdříve přímo na své domovské fakultě, později na výzkumáku. Když chcete v rámci slovíčkaření zkušenosti univerzitního vědce označovat jako „zkušenosti ze školy“, přimhuřme oko, ano, úředně je zaměstnavatelem vysoká „škola“ 😉 Výzkumný ústav ale se „školou“ nemá opravdu nic společného.
Stále však nechápu relevanci vaší poznámky o „nekompetentnosti kádrovat“ tam, kde je pouze poukazováno na zjevné nedostatečné pracovní zkušenosti paní učitelky po 5 měsících praxe na pozici učitelky, potažmo ve školství.
K druhé části Vašeho komentáře…
Vyznívá naprosto úsměvně, když zrovna Vy někomu vyčítáte „nájezd“, po všech těch „neumětelech, hlupácích, strejdech, joudech, prolhaných hlupácích“ apod., kterými jste bezostyšně jen v této diskusi počastoval každého, kdo nesdílel jakýkoliv Váš názor.
Takže už jen pro úplnost…
Autorem článku je „redakce Rodiče vítáni“, jak je uvedeno pod titulkem. Můžete mi, prosím, konkrétně uvést, kde jste v mém příspěvku našel „nájezd do autora“?
Děkuji.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
22. 3. 2018 15:34
Reply to  Sisi

Nekrmte toho trolla, nestojí Vám za to.

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 15:44
Reply to  Dlouhé Bidlo

V pohodě, on se odkope sám 😉
Přesně podle Hubbardova hesla:
„Když jste na konci s argumenty, můžete ještě začít nadávat.“

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 19:39
Reply to  Sisi

Autorem článku je ovšem paní Andrea Svobodová, což by mělo být zřejmé. Jen u nás není vedená jako redaktorka, takže jsme článek zveřejnili pod hlavičkou RV, ale s poukázáním na to, kdo je autor, v perexu. Pokud jste se tedy kritizovala autora, je to opravdu paní učitelka Svobodová. Což by čtenářsky gramotný čtenář měl pochopit. 🙂 Nečetla jsem, co jste psala, ale zpochybňování jejích kompetencí, pokud to bylo tohle, je opravdu šlápnutí vedle. Je to mladá dáma, které to dobře myslí, má srdce na pravém místě a je ceněná i v pedagogické komunitě, to vím. Navíc má léta zkušeností jako soukromá učitelka.

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 21:45

Jak píšete, paní editorko… Nečetla jste, co jsem psala…
Je však naprosto logické, že se bude zastávat učitelky se závratným půl rokem praxe, když jste jí a jejím názorům dali v průběhu dvou měsíců prostor v již druhém dlouhém článku. Musíte, je to Vaše práce…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
23. 3. 2018 00:14
Reply to  Sisi

nemusíme, chceme, je to naše volba

Darth Plagueis
Darth Plagueis
27. 3. 2018 15:12
Reply to  Sisi

Vy si procvičte čtenářskou gramotnost 🙂 Fakulta podle Vás není škola???? A další – Ten výzkumák je VUP???? Tedy ta pavědecká instituce, která dělala RVP pro ZŠ a gymnázia? To tedy nepovažuji za nějakou relevatní praxi, protože jste na státním krmníku, prakticky na luxusních sociálních dávkách., Položím tedy otázku jinak: Máte nějakou relevantní praxi v soukromém či korporátním sektoru? Že je pedagogika kargokultická pavěda není z mé hlavy. Autor tohoto výroku byl pedagog, a nositel Nobelovy ceny.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
27. 3. 2018 15:13
Reply to  Sisi

Já psal o nájezdu do autora. To je a little bit rozdíl, vy nejste autor. Zkuste uvést příspěvek, kde jsem najel do autora. Čtenářská gramotnost pláče 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
21. 3. 2018 20:13
Reply to  frr

skvělé upřesnění pro ty, kteří to potřebovali, díky

Karel
Karel
21. 3. 2018 23:27
Reply to  frr

Jak osázet sad stromy višní jabloní i hrušní, tak, aby byl maximální výnost, stromy se daly postupně česat, aby byla dostupné bez poškození dalších stromů. Koukám, že pro Vás jakékoliv vzdělání je házení klacků pod nohy. Tím spíš, že nevědí, co budou dělat by měly být vzdělány v širokém sortimentu dovedností.

Makovarka
Makovarka
21. 3. 2018 11:37
Reply to  Anna

Kdy byla státní maturita samozřejmostí? Ano, byla jednotná témata maturitních písemek a otázky ústních, ale hodnocení bylo věcí školy. Na mnoha školách nebyla maturita z matematiky povinná a to dokonce ani na školách technického směru. Já z ní maturovala, protože jsem se v podstatě omylem ocitla na gymplu v přírodovědné třídě, ale řada spolužáků z humanitní paralelní třídy by s ní určitě měla problémy. Přitom úspěšnost absolventů naší školy na VŠ byla na tehdejší poměry nadprůměrná. Ovšem v tom, že je úroveň dnešních středoškoláků hodně nízko, s vámi souhlasím.

Dagmara
Dagmara
21. 3. 2018 12:53
Reply to  Makovarka

Jednomu mému synovi také nešla matematika už od první třídy, ale jazyky výborně. Na gymplu si mne paní profesorka zavolala, abych jí potvrdila, že syn nepůjde na technický obor na vejšku. A bylo to. Prolezl se čtyřkou.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:49
Reply to  Dagmara

Ano, pak ale nemá co dělat na gymnáziu. Toto jest všeobecné, není to humanoidní , popřípadě antitechnické lyceum. Mimochodem, na spiši umí plynule 3 jazyky mluvit každé cikáně, které ještě neumí číst a psát. Zřejmě je Váš syn nadán obdobně.

Karel
Karel
21. 3. 2018 14:57
Reply to  Makovarka

To máte pravdu, jenže pak jste musela maturovat buď z fyziky nebo chemie !

Mirek
Mirek
21. 3. 2018 11:41
Reply to  Anna

Ovšem, dnešní studenti si myslí, že když budou řvát na Václaváku, že se z nich někdo po****.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 12:56
Reply to  Mirek

To s tím ovšem nijak nesouvisí……..mimochodem pamatuji se, že jsme také „řvali“ a s.Jakeš pak šel od válu…..

Jan
Jan
21. 3. 2018 13:39
Reply to  Mirek

Pane Mirek, co to s tim ma spolecneho?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:51
Reply to  Mirek

Studenti si nic takového nemyslí, to si myslí generace 50 +, která má to znamenité vzdělání z doby před 1989, a pokud je náhodou někdo z práce vyhodí, pak na ně praskne, že neumí nic, a jsou smluvními partnery úřadu práce.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 11:49
Reply to  Anna

Lžete jako když rudé právo tiskne. Na středních odborných školách nikdy nebyla povinná maturita z matematiky, a z neslovanského jazyka už vůbec ne. Zkuste své bolševické lži prezentovat někde, kde si nikdo nic nepamatuje, vy prolhaná osobo.

lepič
lepič
21. 3. 2018 13:45
Reply to  Darth Plagueis

Víte já sem maturoval v roce 1982 na strojní průmyslovce a tehdá ministersvo školství písklo na žádost technických VŠ povinnou maturitu z matematiky pro ty studenty průmyslových škol, kteří chtějí jít studovat techniku. Byl to trochu problém, ale škola nám poskytla doučování z matiky a nějak jsme to zvládli. Takže mám na maturitním vysvědčení známky z pěti předmětů. Pokud vím tak to nařízení později zrušili.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:53
Reply to  lepič

Kecáte, kecáte, kecáte. Tu matematiku Vám dali jako VOLITELNÝ 5. přednět, a pokud jste tento neudělal, pak jste maturitu normálně dostal. Volitelný jest antagonismem povinného – tedy v této souvislosti.

klement
klement
21. 3. 2018 12:04
Reply to  Anna

Ono to bylo i tak, že kdo byl inteligentní o něco později, dodělal si maturitu v pozdějším věku a mohl růst v kariéře dál. Tato možnost je i dnes. Vždy záleží na tom člověku co chce v životě dokázat a kam se chce posunout. Tento článek dělá zbytečné drama z něčeho, co drama až takové není.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:41
Reply to  klement

Vite, každý není rozpočtový spotřebič parazitující ve veřejném sektoru. To, co popisujete, především musí zaměstnavatel umožnit. Ve světle tohoto se ta vaše tvrzení stávají blábolem odtrženým od reality.

Klára
Klára
21. 3. 2018 14:24
Reply to  Anna

V dobe minule bylo mozne sehnat normalni zamestnani i bez maturity. Moje maminka byla sekretarka, tatinek automechanik, oba jen se zakladnim vzdelanim. A nikdo to neresil. Dneska by nemeli na trhu prace sanci delat to co delali.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:36
Reply to  Klára

Jistě, stačilo být dobrým straníkem, a šlo vše.

Petr
Petr
22. 3. 2018 16:14
Reply to  Anna

Úroveň školství poklesla, protože celý systém je postaven na špatných základech. Chrlí se do dětí fakta a fakta. Naše mozky jsou nejvýkonnější biologické stroje na světě, nemáme paměť jako počítače, takže pokud se zeptáte po maturitě žáka na jeho názor na určité téma, s velkou pravděpodobností se jeho závěry budou odrážet z učebnic, né z jeho vlastního kritického myšlení. Pojďme si tedy položit otázku, je správné, aby střední školy chrlily žáky, co se chovají jako stroje. Pokud mluvíme o povinné maturitě matematiky, popřípadě cizího jazyka, v čem to pozvedne českou společnost? Ano, základ druhého jazyka je důležitý, ale např. anglicky se dokažete v zahraničí jednoduše domluvit se 500 slovíčky. A matematika? Není náhoda, že ji žáci nemají v lásce. Grafy, funkce, operace a rýsování. Pokud řekněte průměrnému Čechovi s maturitou před 89 o jakémkoli vysvětlení tématu z povinného nynějšího učebního plánu, pochybuju, že by uspěl z 50%. Lidé mávají s argumentem o základním vzdělání, a že do něj matemika určitě patří. Základní vzdělání znamená, že jej dokažete kdykoliv většinově rozvést, či vést diskuzi. Realita je však úplně jiná.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
21. 3. 2018 10:06

Celý text najednou získá jiný význam, když si uvědomíme, že matematika neučí lidi počítat, ale přemýšlet.

Tehir
Tehir
21. 3. 2018 10:26
Reply to  Dlouhé Bidlo

Matematika tak, jak se vyučuje na běžných školách? Zřejmě jste měl skvělé a kreativní učitele, gratuluji. Sama jsem učitel matematiky na ZŠ a tato meta se mi s přihlédnutím k osnovám zdá dost mimo dosah. Tam jde jen o učení vzorců zpamněti a jejich aplikaci, což je ve stupnici kreativity řešení problémů někde v dolní třetině.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
21. 3. 2018 10:54
Reply to  Tehir

Řekl bych, že přemýšlení nejvíce pomáhá řešení slovních úloh. Charakter slovních úloh má většina s matematikou souvisejících problémů, se kterými se člověk v životě potká.

Votom
Votom
21. 3. 2018 13:08
Reply to  Dlouhé Bidlo

Problémem je to, že na SOU se můžou zadávat většinou jen jednoduché slovní příklady, protože většina nepochopí zadání nebo ho většinou ani nedočtou do konce. Za 9 let se to navíc jen zhoršovalo.

Mirek
Mirek
21. 3. 2018 11:55
Reply to  Tehir

Všechny předměty jsou založeny na učení se zpaměti. Matematika nejméně. Těch několik velmi málo matematických vzorečků nikoho nezničilo. Horší je to s jejich používáním, které určitou kreativitu vyžaduje. A hlavně rozvíjí logické myšlení. A o tom mluví Dlouhé Bidlo.
Matematicky nadaní studenti chodí třeba na techniku a tam se dá ledaccos zkazit. Je lepší být hercem, sportovcem, politikem apod. Jednak jsou mnohem lépe placeni a navíc nemohou nic zkazit. A když náhodou něco zkazí, tak je to prakticky jedno.

Pepička
Pepička
21. 3. 2018 13:22
Reply to  Tehir

Sama jsi učitel? Nebo učitelka? A co Tvá gramatika : zpamněti ..bóže…a čárky ve větě…

Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl
22. 3. 2018 00:11
Reply to  Dlouhé Bidlo

Vy si situaci, podobně jako mnozí další, silně idealizujete. V současném stavu v naprosté většině případů matematika učí lidi jen dost špatně počítat, ale jen zcela výjimečně přemýšlet. A zavedením povinné maturity se to ještě zhorší, a to mj. proto, že testy jen těžko budou zjišťovat, zda maturant umí přemýšlet, ale jen jak umí počítat.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
22. 3. 2018 08:46

Teď mi prosím řekněte – kritizujete tímto učitele, osnovy, nebo nedostatečnou hodinovou dotaci?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 11:11

To je docela výstřel do vlastních řad, ne, pane Štefle?.

Martina
Martina
21. 3. 2018 10:06

Já s autorkou souhlasím. Maturovala jsem za hlubokého socialismu, mohla jsem volit mezi matikou a Základy výroby a odborné přípravy, kde jsem měla ekonomiku. Z matiky bych v životě neodmaturovala. Takhle jsem měla jedničky a dvojky, vystudovala jsem FF UK. Léta mě živilo psaní, svého času i francouzština, kterou miluju. Kdybych musela maturovat z matiky, asi bych skončila bídně.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:44
Reply to  Martina

Ano, toto je klíčový komentář popisující realitu od roku tuším 1982 – z toho jaksi vyplývá, že ani na gymnáziích nebyla maturita z matematiky mezi lety 1982-1990 povinná. Byla volba mezi Ma a ZVOP, případně programováním. Šlo pochopitelně obojí.

Pepička
Pepička
21. 3. 2018 13:28
Reply to  Darth Plagueis

Já maturovala v 80 letech na SPŠ strojní a matematika nebyla maturitní předmět, i když je v práci strojaře důležitá. Maturovali jsme z češtiny, ruštiny a dvou odborných předmětů : technologie + stavba a provoz strojů. Matiku jsme kupodivu zvládali všichni, protože byla potřeba pro odborné předměty.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:55
Reply to  Pepička

Já nemám problém s tím co píšete. Ovšem uznejte, že je nesmysl, aby zdravotní sestra maturovala toliko z jednoho odborného předmětu, a místo toho druhého měla matematiku. Už chápete, o čem je řeč????? Mimochodem, já sám jsem strojní inženýr, a z matematiky i programování jsem maturoval.

Eva
Eva
22. 3. 2018 06:28
Reply to  Darth Plagueis

No, ja maturovala v 94 na zdravce coby vseobecna zdr.sestra. Maturita byla z cestiny pisemna, pak ustni z literatury, chirurgie, vnitrniho lekarstvi a pece o nemocne plus prakticka. Volitelna, resp.dobrovolna byla matika ci latina. To ale nikdo nevyuzil, pac mat+fyz+chemii jsme meli jen dva roky.
Nikdy jsem nemela problem s pocitanim davky leku (k tomu staci ucivo zakladky a trojclenka). Leta jsem pracovala na JIP, kde jsou tyto pocty treba.
Dnes pracuji v DE. A dle zdejsich trendu, ktere prebirame postupne do CR, je zde sestra rychlokvaska, co nic moc umet nemusi. Tady vsechnu ‚odbornou praci‘ delaji lekari. Nas, sester z vychodu, s mozkem v hlave (byť bez maturity z matematiky) si ale velmi ceni.
Zaverem: povina matika je krok do slepe ulicky, na coz nasi politici drive ci pozdeji prijdou.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 3. 2018 11:14
Reply to  Eva

Já nemám problém s tím ,co píšete, zkuste o tom přesvědčit ostatní. V podmínách ČR to povede k destrukci zdravotnictví, protože lékařů už je nyní kritický nedostatek.

JPC
JPC
22. 3. 2018 19:05
Reply to  Martina

„Léta mě živilo psaní, svého času i francouzština, kterou miluju.“
Kdo neodmaturuje, tak se nemůže živit psaním, ani naučit francouzsky? To jsou mi věci…

pavel
pavel
21. 3. 2018 10:08

do prd…le jak zničí život když je blbej tak tam nemá co dělat tihle rádoby studenti by za komančů neměli ani výučák – tehdá když jste měl dvojky na základce tak jste na gympl mohl zapomenout a s jednou trojkou jste byl mimo maturitu dnes tam lezou i ti co propadají a vysokoškoláci to samý a je to horší a horší promovaný inženýr strojař není schopen ničeho chodí za starejma dědkama aby mu vysvětlili co jaký materiál je ale hlavně že jsou všichni aktivní v politice to jim jde kecat a kecat

beda
beda
21. 3. 2018 10:15
Reply to  pavel

Ale , strč si ty bolševický kecy do prdele dědku.

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 10:24
Reply to  beda

Hele mladej soble drž hubu, máš v hlavě nasráno.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:06
Reply to  Jiři

Doufám, že tohhle zde admin nebude trpět.

beda
beda
21. 3. 2018 12:45
Reply to  Jiři

Já nejsem mladej zažil jsem komunismus a pro to vým , že jen plácáte nesmysly. Dělám mistra ve výrobě v dost náročném prostředí a kolektiv už je komplet do 30 – ti let , protože to bolševický bahno nemělo šanci uspět prostě nedokázali zrychlit a zefektivnit svou práci a přeřadit na dvojku.

Emča
Emča
31. 3. 2018 00:22
Reply to  beda

A co tam tedy stále děláte vy, když jste též tím na dvonku nepřeřazujícím bolševickým bahnem?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
21. 3. 2018 20:19
Reply to  Jiři

ano, takové komentáře zde netrpíme nebo je necháváme jako odstrašující případ

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 10:59
Reply to  beda

On má bohužel naprostou pravdu a to nejsem bolševik………

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:07
Reply to  Surcuf

Má kulové, a ne pravdu. Srovnání jízdních vlastností Š-120 GLS a Ovtavie RS Vás usvědčují ze lži. Oba vozy mají společné to, že je lze pořídit za dva roční platy toho strojního inženýra.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:07
Reply to  Darth Plagueis

Teď je jasně vidět jak jsi mimo……….ale totálně.

Mirek
Mirek
21. 3. 2018 12:17
Reply to  beda

Hele, nebolševiku, sdělte nám laskavě, co sám umíte.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:46
Reply to  Mirek

Já například konstruovat ayvíjet CNC brusky s vysokofrekvenčními vřeteny, řízené v 5 až 8 osách. To ti bolševičtí inženýři zcela prokazatelně nezvládali

Mirek
Mirek
21. 3. 2018 13:04
Reply to  Darth Plagueis

Ale jděte, cinto.
Obráběci stroje tradičně patřily k našim vývozním artiklům i na Západ.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 18:58
Reply to  Mirek

Strejdo, zkuste se oprostit od těch bolševických keců, na žádný západ ČSSR žádné obráběcí stroje nevyvážela. Problém je, že vy rudí kuglufové označujete každou nesocialistickou zemi za západ – západ byla pro ČSSR třeba Libye či Sýrie, truhlíku bolševickej. A CNC brusky se samozřejmě v ČSSR nedělaly. Já samozřejmě ty CNCčka dělal pro zahraničního zaměstnavatele.

Venda
Venda
21. 3. 2018 14:47
Reply to  Darth Plagueis

Chtěl bych vidět jak to kreslíš na prkně. Dneska si každej druhej „konstrukter“ bez modelu podle výkresu ani nedovede představit jak to vypadá.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:03
Reply to  Venda

Hele Joudo, on ten výkres je generován z toho modelu, kterej samozřejmě musím třeba dokotovat, nebo dotolerovat, ten, kdo si nedovede představit, jak co vypadá, a jak se co vyrábí, je špindítra na dílně, kterej podle výkresu nic neumí udělat, a tak se mu musely psát šílený technologický postupy, kalibru vezmi do pravé ruky kličku na sklíčidlo…..Vaše pozůstatky třídní nenávisti, kdy jste vy dělnická lůza vedla ten svůj třídní boj v terminální fázi proti technické inteligenci, je dnes out. Pravda, já dnes už ty výkresy ani nekontroluju, výkresy dělají moji kresliči – nebo celé týmy externich firem – většinou ne českých.

Pepička
Pepička
21. 3. 2018 13:31
Reply to  beda

Pavel má naprostou pravdu ! Tak mu nenadávej. Vy mladí pendrek umíte, jen žvanit , plkat a pokud možno lehce proplouvat …

Jitka Polanská
Jitka Polanská
21. 3. 2018 20:20
Reply to  beda

Můžete prosím svůj nesouhlas vyjádřit jinak, lépe, slušněji?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:05
Reply to  pavel

Lžete, jako když rudé právo tiskne, a co staří dědkové na poli strojařiny dokáží, tak o tom nejlépe svědší to, co Vaše lemplácká bolševická generace dokázala v roce 1989 produkovat, dnešní inženýři konstruují Kodiaqy, Octavie, Superby, a vy jste dokázali za 15 let vyprodukovat Š120 a na Favorita jste si museli najmout Italy. Nevím, proč by měl mít strojní inženýr v hlavě miliony norem, a chtěl bych vidět, jak ti Vaši dědkové briskně přepínají mezi ČSN, DIN, ISO, ANSI, novejma německejma, starejma německejma, čínskejma a dalšíma normama. To za Vás byli všichni dědci v KSČ, a jediný co uměli jsou čtyři normy ocelí.

beda
beda
21. 3. 2018 12:38
Reply to  Darth Plagueis

Přesně pracuju v průmyslovém podniku který má kořeny hluboko v socialismu a historky z té doby jsou o příšerné kvalitě a o tom jak soudruzi chlastali.

Dlouhé Bidlo
Dlouhé Bidlo
21. 3. 2018 13:14
Reply to  Darth Plagueis

Tenhle argument je tak strašlivě mimo, že ani netušíte. Vývoj v tehdejší socialistické soustavě byl pomalý kvůli jiným věcem, než byla neschopnost lidí. Mohl za to zejména nulový tlak na vývoj, daný neexistencí konkurence. A to porovnávání dnešních a tehdejších výrobků je už úplně komické. Trochu nám pokročily technologie, všiml jste si?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:05
Reply to  Dlouhé Bidlo

Samozřejmě že to bylo o nechopnosti lidí. Ty technologie mají jistě dle Vás nožičky, a jdou doředu samy od sebe, že? A jaké máte vysvětlení pro to, že za boilševika tady ty technologie tak nějak přešlapovaly namístě, popřípadě mírně couvaly.

lepič
lepič
21. 3. 2018 14:29
Reply to  Darth Plagueis

To jsou pěkné bláboly.

Vladimír
Vladimír
21. 3. 2018 12:12
Reply to  pavel

Problémem je, že stát maturitu vyžaduje naprosto nesmyslně v podstatě u všech profesí (opravdu nechápu, proč ji musí mít třeba výrobce a opravář smyčců). Dneska můžete bez maturity skutečně tak akorát k lopatě. Jakýkoliv řemeslník, i kdyby měl zlaté ruce, se bez maturity neobejde.

Káča
Káča
21. 3. 2018 15:26
Reply to  pavel

Naprostý souhlas

Kokeš
Kokeš
1. 4. 2018 10:47
Reply to  pavel

Už na tom, jak vůbec nepoužíváte interpunkci, je jasně vidět, že jste hloupý Pája. Ale matika Vám šla, že?

Diana
Diana
21. 3. 2018 10:17

Já maturovala povinně z matiky, češtiny a ruštiny. Přežila jsem to, nemám pocit zničeného života. tak tomu asi nerozumím. Holt jsem už stará.

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 11:48
Reply to  Diana

Jenže tady se chce maturita po učních. Od řemeslníka požaduji, aby uměl řemeslo, ne řešit integrály a rovnice o dvou neznámých. Po projektantovi také nepožaduji aby uměl svařovat, nebo soustružit

Káča
Káča
21. 3. 2018 15:28
Reply to  Jiři

Učeň má výuční list nikoli maturitu

Markéta
Markéta
21. 3. 2018 17:32
Reply to  Jiři

Po učních se maturita nechce, slečna učitelka učí na nádstavbovém oboru, nikdo tam ty kluky nenutí chodit. Střední vzdělání s výučním listem pořád existuje.

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 11:51
Reply to  Diana

A čím jste se vyučila? Soustružnicí, kuchařkou ,číšnicí ?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:08
Reply to  Diana

Vy jste maturovala na zdrávce, nebo strojní průmyslovce? Co jste měla z odborných předmětů? By la jste z těchto neklasifikována, čili za 5 že?

Jindra
Jindra
21. 3. 2018 12:54
Reply to  Diana

Já bych z matematiky neodmaturovala a jsem zásadně proti maturitě z matematiky. Jsou případy dětí, které mají třeba celý gympl jedničky, jen z matematiky 4. Teď si představte, že děti, kterým kromě matiky jde všechno lehce a v pohodě by vystudovali vysokou dle svého výběru, tak se kvůli neudělání maturity z matiky zavřou dveře? To je fakt ubohé! Doufám, že se to, co nejdříve změní.

Magda
Magda
21. 3. 2018 16:20
Reply to  Jindra

Pokud někomu šlo všechno kromě matiky, tak tu matiku „dostal“ se slevou. Byl to i můj případ, tři předměty za jedna a matamatika mi to zkazila trojkou. Ale udělala jsem to. I když si myslím, že komise přimhouřila oko.

Emča
Emča
31. 3. 2018 00:36
Reply to  Magda

Teď nikdo nikomu nic neodpustí,už to bylo psáno výše-neosobní strojové vyhodnocení testu,bez možnosti zhodnocení studijní minulosti a vámi zmiňovaného přimhouření oka!!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:09
Reply to  Jindra

Nikdo nemůže jít na VŠ pokud nemá ukončené střední všeobecné vzdělání. Tudíž, bez maturity z matematiky, nebo alespoň jednoho exaktního přírodovědného předmětu nikdo nemá na VŠ co pohledávat. Výsledkem té absence matematiky jsou různé legislativní zmetky, a hafo lidí uměle nalezlých v neziskovkách, nebo obecně ve veřejném sektoru.

Jana
Jana
21. 3. 2018 10:31

Koukám, že tady je to samý odborník, který v posledních letech maturoval, a ví jak to na středních školách chodí v dnešní době. Naprosto souhlasím s paní učitelkou. Spolužák ze střední, vysvědčení s vyznamenáním, nejlepší ze třídy. Jazyk mu šel, ale bál se ho, a proto si u maturity vybral matematiku, protože si v ní byl jistější. Maturitu nemá do teď. Příklady u maturity absolutně neseděly s výukou na střední škole. A přitom si střední a obor vybral takový, který ho bavil a práci dělal i ve svém volném čase (brigádně). Naprosto souhlasím s paní učitelkou. Ani já bych teď neměla VŠ a byla bez maturity.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 11:01
Reply to  Jana

Ti odborníci nežijí ve vzduchoprázdnu, mají svoje děti,vnuky – takže jsou celkem v obraze…….., že nemáte kapacitu na studium na slušné úrovni není náš problém, měla jste studovat učňák…

Jana
Jana
21. 3. 2018 11:17
Reply to  Surcuf

Jste úplně mimo obraz. Vidíte to jen u svých dětí, vnuků a dál se nepodíváte. To, že mi od vyznamenání na vysvědčení chyběla lepší známka z matematiky neznamená, že bych musela jít na učňák. Jeden předmět nemluví o inteligenci člověka. Nad tím se zamyslete.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 11:31
Reply to  Jana

Matematika je naprostý základ, stejně jako jazyk český a v současnosti i anglický, kdo toto nezvládne, nemůže mít maturitu…., co chcete víc řešit?
Navíc dnešní „náročnost“ na maturitu z matematiky je opravdu k smíchu, pokud toto někdo nezvládá, je opravdu hloupý…..

Jana
Jana
21. 3. 2018 11:41
Reply to  Surcuf

To tedy nic nevíte o výuce matematiky na střední škole a úroveň maturitní zkoušky z matematiky. Můj spolužák byl jeden z nejchytřejších co jsem znala, má znalost celého spektra oboru a maturitu z matematiky neudělal, tudíž hloupého bych ho opravdu nenazvala.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:09
Reply to  Jana

Syn maturoval vloni, „skládal“ jsem tu zkoušku s ním, bez přípravy po 30-ti letech bez nejmenších potíží madam, tak mi nevysvětlujte, jak je to náročné….

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:11
Reply to  Surcuf

Jaký je matematika základ na zdrávce vy prolhaný hlupáku?

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 12:25
Reply to  Darth Plagueis

No, někdy může i jít o život

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:11
Reply to  Darth Plagueis

I na zdrávce by sestra měla vědět, v jakých poměrech nebo procentech se např. jak ředí léky….., ale pochopitelně je toho mnohem víc.

tad
tad
21. 3. 2018 16:17
Reply to  Surcuf

Ale to jsou obyčejné počty, derivovat tam nepotřebuje.

JPC
JPC
22. 3. 2018 19:02
Reply to  tad

Derivace taky v maturitě nejsou…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:11
Reply to  Surcuf

Procenta a trojčlenka jsou látkou základní školy, vy nasolený hlupáku. Zkuste popsat, k čemu je zdravotní sestře analytická geometrie, kombinatorika, nebo diferenciální a integrální počet.

JPC
JPC
22. 3. 2018 19:04
Reply to  Darth Plagueis

K tomu, aby nebyla úplně blbá!
S touhle „argumentací“ se lze ptát k čemu jí je psaní tužkou, když bude psát na PC, znalost data založení republiky nebo kdo byl jakýsi Čapek…

Káťa
Káťa
21. 3. 2018 11:36
Reply to  Surcuf

Nejde o kapacitu na vzdělání, jde o různou situaci na různých (zejména odborných) školách. My jsme třeba měli matematiku pouze první dva roky a vyučující neměl pedagogické vzdělání. Ač absolvent MatFyzu, učit neuměl ani trochu. Neznám důvody, ale faktem je, že už tak jsme měli častokrát maximální povolený počet vyučovacích hodin týdně a vyučující u oborových předmětů byli naopak kvalitní. S matematikou jsem na ZŠ nikdy neměla nejmenší problém, přesto bych nebyla schopná z ní odmaturovat. Troufám si tvrdit, že moji rodiče v tomto ohledu v obraze nebyli a nejsou, natož prarodiče.

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 12:29
Reply to  Káťa

Maturuje se ze středoškolské matiky, nikoli ze ZŠ

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:13
Reply to  Káťa

Přesně tak, tohle veskrze pitomé rozhodnutí především způsobí destrukci odborného školství, protože místo toho, aby se žáci venovali odborným předmětům, budou se učit, jak napsat testy u maturitních zkoušek z matematiky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:10
Reply to  Surcuf

Pokud vím, tak vy děláte nějakého krmiče krav, ne?

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 12:31
Reply to  Darth Plagueis

A volů , za chvíli dostaneš senáž, neboj

Jan
Jan
21. 3. 2018 10:34

Známky z maturity nehrají žádnou roli. No tak holt budoucí fachman bude mít čtverku z matematiky a cizího jazyka. Na jeho budoucí kariéru instalatéra to mít vliv rozhodně nebude. A jestli není schopen se naučit alespoň na tu čtverku, tak si maturitu nezaslouží. Navíc existue opravný termín, tak jaképak ničení života?

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 11:02
Reply to  Jan

Hlavně instalatér žádnou maturitu nepotřebuje, ten potřebuje umět rukama……

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:12
Reply to  Surcuf

Většina instalatérů je OSVČ, a ti třeba potřebují základy účetnictví, nebo napsat nabídku, fakturovat, atd. A to jej v rámci tříletého studia na učnáku nenaučí.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:12
Reply to  Darth Plagueis

1)na to si může zjednat , 2) na vystavení dokladu nepotřebuje maturitu, to by ji také mohl potřebovat v Lidlu, když jde kupovat rohlíky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:14
Reply to  Surcuf

Výborně, právě jste potvrdil, že musí mít maturitu, v rámci učebního oboru bez maturity se sjednávání neučí

Káča
Káča
22. 3. 2018 10:53
Reply to  Darth Plagueis

Bože můj, vy očekáváte, že si bude instalatér sám vést daňovou evidenci?

Káča
Káča
21. 3. 2018 16:45
Reply to  Surcuf

Instalatér je ucebni obor s výučním listem žádna maturita

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:15
Reply to  Káča

…….jo, a k tomu je navazující maturitní studium „Podnikání v oboru“ Blbý, co?????

Markéta
Markéta
21. 3. 2018 20:36
Reply to  Darth Plagueis

Kdo chce maturitu pokračuje, to je pravda, ale povinné to není, že? Je to jen možnost pro ty zdatnější.

Káča
Káča
21. 3. 2018 22:11
Reply to  Darth Plagueis

No pokud chce mít někdo navazující studium podnikání… tak bude muset zvládnout maturitu, psala jsem o učebním oboru instalatér. To je opravdu krapet rozdíl

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 10:54

Ach jaj………matematika a cizí jazyk jsou dnes naprosto nutné minimum pro středoškoláka s maturitní zkouškou (matematika byla vždy), druhá věc je, proč by na SOU měla být maturita! Tam je třeba , aby žák uměl dobře své řemeslo, maturitu nepotřebuje no a na závěr jsem konsternován tím, jak se soužka učitelka „chlubí“ tím, že má vysokou školu, nejspíše má pajdák, který tedy OPRAVDU za vysokou školu při nejlepší vůli považovat nelze, tam jde pár nadšenců a pak ti, jež jinde neuspějí……………..

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 12:14
Reply to  Surcuf

Proč tady lžete, vy hlupáku? Jak asi využije při své práci matematiku zdravotní sestra, a totéý cizí jazyk? Vy nevíte, že něco jako zdravotní sestra je, že?

Mirek
Mirek
21. 3. 2018 13:01
Reply to  Darth Plagueis

Maturitu z matematiky zdravotní sestra jistě mít nemusí, ale měla by umět připravit nějaký roztok, správně zanést teplotu do grafu, orientačně zvládat data z přístrojů apod. A v nemocnicích je spousta pacientů-cizinců. Myslíte, že všichni ti cizinci umí česky?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:19
Reply to  Mirek

Když řeknete, že zdravotní sestra musí maturovat z matematiky, pak řekněte, co místo toho nebude umět. Vy sám prokazatelně nemáte matematické dovednosti dítěte v předškolkovném věku, protože řada dětí do 3 let věku na rozdíl od Vás umí počítat do 4. Pokud bude tedy povinná čeština + jazyk + matematiky, pak bude pouze jeden odborný předmět, místo dvou. A pokud bude mít těch předmětů 5, pak to zase není srovnatelné s gymnáziem, kde budou pouze 4.

Hegošek
Hegošek
1. 4. 2018 10:40
Reply to  Mirek

Mirku, to co tu píšete je ovšem velmi jednoduchá matematika, naše „školní“ verze z matematiky bylo jiné peklo.

Surcuf
Surcuf
21. 3. 2018 13:13
Reply to  Darth Plagueis

Trhni si exote, zasíráš tady diskusi……., nemůžeme za to, že tvá mozková kapacita na maturitu nestačí.

Káča
Káča
21. 3. 2018 22:11
Reply to  Darth Plagueis

No vy jí nevyužijete ani kdyby jste tu maturitu měl.

Dafne
Dafne
21. 3. 2018 10:55

Maturita z matematiky je pouhá zkouška z látky probírané, procvičované a zkoušené po celou dobu studia na střední škole. Nic víc. Ten kdo postupoval pololetními písemkami a zkoušením to prostě dá. Maturita je pouhá rekapitulace probrané látky. Jestliže škola není schopna studenta ke zkoušce připravit, zjistí to jistě dřív než po čtyřech letech studia a zbytečně vynaložených státních i rodičovských peněz. Učňák bez výučního listu, zvlášť zde, kde, ne dovednost ale lejstro dělá mistra, je podvod na učních a jejich rodičích.

ele
ele
21. 3. 2018 11:00

nebojte, úroveň bude taková, aby maturitu dělali všichni. Já zase trpěla při češtině a 40 let po maturitě se mi o češtině zdají hrůzostrašné sny. Pravopis v pohodě, ale literatura bylo šprtání nazpamět.

klement
klement
21. 3. 2018 11:56

Řešíte jestli se má dělat maturita nebo ne. Určitě má. Ale měli by jste řešit, co a jakým způsobem se na školách učí. Kvalita vzdělání je katastrofální. Co se týká cizích jazyků, hodně mladých se umí domluvit tak akorát na dovolené ve společnosti, po technické stránce se nedomluví skoro nikdo. Vlastní zkušenost. Podívám-li se do různých diskusí na internetu, kdejaký blbec má na facebukovém profilu za svým jménem poznámku , že studoval vysokou školu. Po shlédnutí jeho písemného projevu to vypadá tak na základku s odřenýma ušima. Jestli dává paní učitelka dva příklady, podle kterých hodnotí situaci ve školství, svědčí to i o její úrovni myšlení. Vzdělanost mladých lidí se později promítne do úrovně celé společnosti a ta je čím dál tím horší. Nelze tedy vychovávat lidi s omezeným vzděláním a s papírem v ruce. Co znamená Denisa se živí v Dánsku jako úspěšná fotografka a grafická designérka. Kde máte nějaké měřítko úspěchu. V čem je úspěšná, že bere o 50 tisíc víc než by brala v ČR ? Takových lidí je mnohem víc, ale měřítkem úspěchu nejsou jen peníze vydělané v zahraničí. To by jste mohli říct, že je člověk na sociálních dávkách v Dánsku, úspěšnější než ten na sociálních dávkách v Česku.

Marta
Marta
21. 3. 2018 12:17

Hlavně, že umí počítat peníze, to jim z matematiky stačí. A když byla před 30 lety povinná maturita z matematiky a ruštiny, tak propadl málokdo – spíš to bylo na průmyslovkách z odborných předmětů. Na demonstracích se počítat opravdu nenaučí…

Jiři
Jiři
21. 3. 2018 12:35
Reply to  Marta

Byla celostátně vyhlášená maturita z ČJ a RJ a ze dvou odborných předmětů podle zaměření střední školy, z matiky ne

jaroslav
jaroslav
21. 3. 2018 12:43

já s článkem docela souhlasím.Přestože jsem maturoval na střední škole se samými jedničkami a maturoval jsem z matematiky,na VŠ technického směru jsem pohořel právě z matematiky.Integrály a parciální derivace prostě můj mozek odmítl pochopit,čímž jsem skončil.Pracuji v tom technickém oboru,který jsem studoval a integrál jsem v praktickém životě neviděl…A proto dokážu pochopit,že i jinak velmi nadaný člověk nemusí být dobrý ve všem.A pokud budeme požadovat znalost všeho,dopracujeme se k výsledku,že umíme všechno trochu a nic pořádně…

Darja
Darja
21. 3. 2018 12:46

Souhlasím s tím, že vzdělání upadá, ale na druhou stranu mám šikovnou dceru sportovně talentovanou, ale bojuje s matematikou. Postoupila vyšetření v PPP a i tam paní psycholožka podle výsledků řekla, že je v matematice podprůměrná, ale v jiných oblastech je nadprůměrná. A toto doplnila slovy, že doufá, že zruší povinou maturitu z matematiky, protože takto talentovanému a šikovnému dítěti zkazí celý život jedna „blbá“ zkouška. A já s ní plně souhlasím.
Sama mám vysokou školu takovou, kde matematika byla pouze okrajovou záležitostí. Díky tomu dělám práci, která mě baví, a kterou mám ráda ;-).
A doplnění na závěr, i bez maturity si umím spočítat kolik mi má prodavač v obchodě vydat na zpět a nemusím koukat na displey PC, jako mladí brigádníci ;-).

Michal
Michal
21. 3. 2018 12:53

V současné době jsou sice povinné přijímačky na maturitní obory, ale není pevně stanovená minimální výše bodů z matematiky a češtiny. Na maturitní obor se tedy může dostat žák, který nemá na studium předpoklady. On pak nestíhá, škola ho nebaví a při výuce vyrušuje. Což odnese on i jeho spolužáci.

ptakoještěr
ptakoještěr
21. 3. 2018 14:09

Myšlenku ještě hlubšího centrálního řízení školství státem nepovažuji za dobrý směr vývoje. Školám by naopak mělo být dáno více volnosti v tom, jak studium organizují a co učí. Měla by spíše vzniknout nezávislá hodnotící autorita (autority), která bude každou školu poté pravidelně hodnotit (z různých úhlů – např. výuku, zaměstnanost absolventů, atd.) a sestaví žebříček hodnocení škol. Podobně jako se dají hodnotit např. restaurace, lze vytvořit průvodce i pro školy. Toto dá potom žákům (studentům), rodičům a zaměstnavatelům možnost orientace – kam jít, kam nejít a co od absolventa očekávat. Víte, u nás je příliš velký fokus pouze na získaný „papír“ a tzv. úroveň dosaženého vzdělání. V momentě, kdy se o jakousi plošnou úroveň kvality začne starat stát svými nařízeními, začne tím blokovat možnou kreativitu i evoluci školství a přirozenou selekci založenou na nabídce a poptávce. S tím dále vzniká otázka: Co je vlastně tou „správnou“ kvalitou ? Je to snad rozhodnutí ze strany úředníků (sociálních inženýrů) někde na ministerstvu ? Důvěřoval bych raději spíše trhu (nabídce a poptávce) založené na zdravém uvažování studentů, rodičů a zaměstnavatelů. Dokud bude mít stát monopol na školství (i soukromé školy musí nyní získat akreditaci, bez státu se nehnou), nedokážeme nějak smysluplně a kreativně evolvovat ze současných archaických vzdělávacích modelů a zaběhnutých stereotypů činností i principů myšlení.

Eva
Eva
21. 3. 2018 14:48

Tento článek je opravdu výborný. Když já jsem vycházela ZŠ (2004) měla jsem na vysvědčení 4 z matematiky, podotýkám, že jsme byli dost silný ročník. Tudíž ten, kdo měl na vysvědčení 4 na SŠ nesměl. Přednostně se brali Ti, kteří měli samé výborné. Já měla pouze jednu 4 a musela jsem jít na učiliště a studovat obor, který mě vyloženě nebavil, a pak jsem jej dokonce nenáviděla. Naštěstí po učilišti jsem si dodělala maturitu a šla na VŠ a teď se dělám své vysněné povolání. Opravdu se mi „líbí“, jak se to strašně teď řeší. Mně byly šance na SŠ nekompromisně sebrány a myslím si, že nejen mně. Máš 4 (jednu jedinou) táhni na učiliště, to že máš jinak z ostatních předmětů 1 nebo 2 nikoho to v té době nezajímalo. Nyní jsou studenti strašně omlouváni a jsou chudáčci. To je fakt skvělé a strašně jim to může zničit život. Studium na učilišti mi zničilo mládí (nemám nač vzpomínat) a jsem naprosto přesvědčena, že nemluvím jen o sobě. Najednou se objevila „nějaká“ učitelka, která se strašně zastává, že to takhle nebylo i za mé doby!!! To se nás nezastal nikdo!!! Ještě se na nás sami učitelé dívali jako idioty, co neumí matematiku, a proto nemáme právo studovat na SŠ. Na závěr si dovolím podotknout, chtěla jsem studovat na pedagogické SŠ.

Andrea Svobodová
Andrea Svobodová
21. 3. 2018 15:40
Reply to  Eva

Zdravím vás, Evo. Jako ta „nějaká“ učitelka bych vám nejprve chtěla říct, že je mi opravdu líto, co se vám stalo. Na druhou stranu bych vás chtěla poprosit, abyste se nad svůj vztek trochu povznesla a pokusila se pochopit, že tímto článkem otevírám diskusi právě proto, aby už tohle trápení další generace nečekalo. Sama žádné děti ještě nemám, ale až je jednou budu mít, přála bych si, aby jim školní docházka nebrala krásné vzpomínky na dětství a studentská léta.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:21
Reply to  Eva

Můžete s tím „vysněným povoláním“ pochlubit? Nejlépe nejakou referencí, kde můžeme vidět výsledky Vaší práce, a posoudit ten přínos.

Kokeš
Kokeš
1. 4. 2018 10:34
Reply to  Darth Plagueis

Není to jedno? Žijeme snad v totalitním systému aby práce každého jedince musela být přínosná společnosti?

Žena
Žena
21. 3. 2018 14:53

Tak vážení plno těch co tu tvrdite že státní maturita je lehká a nemá uroveň tak si sáhněte do svědomí.Je mi 49 let a maturitu jsem skládala 2016,a děkuji už nikdy psychicky jsem se vzpamatovávala rok a kdybych měla dělat matematiku tak bych to nedala.Díky bohu. Je země dobrá zdravotní sestra a práce mě baví.Teď uvažuji o vysoké, protože je to nutnost a lide co to stvořili by si možná v dnešním školství ani neškrtli .

Evka
Evka
21. 3. 2018 15:11

Že děcka jsou rok od roku blbější a línější, to je pravda. Na druhou stranu i úroveň výuky upadá a není se čemu divit, když na pedagogických fakultách dost často končí „odpad“ daného předmětu, protože nemá třeba na přírodovědu, jazykovku, etc. Takže pokud se zkvalitní výuka, tak maturita z matematiky i jazyk ano. Problém vidím spíš v nutnosti mít maturitu, když chci dělat třeba truhláře nebo cukráře… Vyloženě za vtipné považuji fakt, že se paní učitelka ohání vystudováním UJEP. Pár lidí odtamtud jsem znala a samé „lepší“ kusy 😛

Káča
Káča
21. 3. 2018 18:11
Reply to  Evka

Tak tu pedagogickou zkuste vystudovat třeba kombinace matematika -fyzika je naprosta pohoda. Máme v rodině učitele a velmi mladého a nemá vůbec pochopeni pro lenochy věcné si stěžujíci na školství.

Plky plky
Plky plky
21. 3. 2018 21:02
Reply to  Evka

Vtipnější je, že slečna není vystudovaná, ale studující….Kolik dalších lží pouští do světa..?

Petr R.
Petr R.
21. 3. 2018 15:33

Problém je v tom, že maturita strašně zdevalvovala. Dnes se tak nějak počítá s tím, že ji získá víceméně každý. Ale realita je taková, že člověk může být šikovným instalatérem i bez maturity (a u většiny dříve narozených instaltérů to tak je). Kromě toho – co jsem někde četl – lehčí verze maturity z matematiky odpovídá přijímačkám na střední školu před 20ti lety.

Alena
Alena
21. 3. 2018 15:42

Problém je že chceme, aby měl maturitu téměř každý a to její úroveň znehodnocuje. Není pravda, že by dobrý řemeslník mohl být hloupý, ale prostě maturitu nezvládne. Měli bychom umožnit těmto lidem vzdělání v oboru, který jim sedí, který je baví, kterému rozumí a budou v něm rádi pracovat. Přestaňme se již věnovat jen středním školám s maturitou a gymnasiím. Postarejme se o to, abychom tady měli odborné školy, které budou tyto dovednosti rozvíjet. Měli bychom vrátit maturitě původní vysokou úroveň, % populace s maturitou by kleslo a % úspěšnosti by bylo vysoké. Matematika k maturitě patří a cizí jazyk také.

Chuan Perverez
Chuan Perverez
21. 3. 2018 15:47

Po roce 89 šlo školství do kopru a maturity se rozdávaly jako na běžícím pásu. Ovšem na SOU by při zpackání maturity měl dostat učeň výuční list. Je nesmyslné, aby skončil jako hlupák se základní školou. Ostatně u CNC stroje bude sotva potřebovat a přemýšlet nad tím, kdo napsal Kytici, či kdy byla bitva na Bílé hoře.

Dav
Dav
21. 3. 2018 15:51

Maturita z matematiky v základní úrovni odpovídá 7. třídě základní školy. Pokud ji někdo nezvládne ani na 4, neměl by mít uznanou ani tu základku, natož střední školu. Až nebudou lidé z učňáků chodit na vysoké školy, i když, pravda, pochybných kvalit, pak si můžou stěžovat na maturity. To, že mají své sny je sice hezké, ale je to asi tak odpovídající, jako „nesnáším pohled na krev, ale chci být lékař, tak mi odpusťte pitvy a chirurgii, ale samozřejmě mě nechte dostudovat“. Rozvíjet oblast, která dítěti jde jaksi sama, je dobře, ale ne na úkor celkové vzdělanosti, a to, že mi nejde matematika základní školy, protože na ni nemám talent, je pouhá výmluva z pohodlnosti a vychytralosti, protože ty děti dobře vědí, že když se budou vymlouvat na „talent“, tak jim společnost nejen odpustí, ale ještě je polituje a bude je vyzdvihovat. Jako třeba paní učitelka, která se otevřeně chlubí, že by s vystudovanou vysokou školou neudělala maturity z matematiky na takto chabé úrovni. Ono se pak nikdo vlastně nemůže divit úrovni školství, když nás učí lidé, co nezvládají základní školu.

Pavel
Pavel
21. 3. 2018 15:59

To, že má někdo maturitu podle mě znamená hlavně to, že je schopen naučit se určitý objem základních vědomostí ze širokého spektra oborů. Podle mě mezi ně patří mateřský jazyk a literatura, cizí jazyk, matematika a odborný předmět dle oboru studia. Odjakživa platí, že matematika je královnou vzdělání, která tříbí zejména logické myšlení.
A několik poznámek k diskuzi níže.
Ano pajdák a zemědělka byla poslední štace kam vzali skutečně každého. Dnes tuto funkci plní různé humanitní směry, přičemž silně pochybuji o zaměstnatelnosti absolventů těchto pseudoškol.
A mohl bych Vám vyprávět o traumatech studentů technických průmyslovek, kteří se mají připravit na maturitu z literatury nebo cizího jazyka. Takže já bych u maturity nechal matiku a zrušil bych maturitu z češtiny a cizího jazyku. Že Vám to připadá jako nesmysl? Asi stejně jako zrušit maturitu z matiky.
Takže se vracím k první větě : středoškolák s maturitou musí zvládnout určitý objem základních vědomostí ze širokého spektra oborů. A pokud je není schopen zvládnout, tak prostě nebude mít maturitu.

Káča
Káča
21. 3. 2018 16:12

Slečna učitelka je skutečná nebo je to legrace? Měla na 2. stupni základní školy čtyřku z matematiky? Opravdu? Hádám tak před deseti lety, pokles vědomostí na základní škole je neuvěřitelný. Vrcholem výuky na základní škole jsou kvadratické rovnice. Ale pravděpodobně byla bystrá. Pokud má někdo na vysvědčení dostatečnou, tak na střední škole nemá co dělat. Slečna pravděpodobně nepochopila rozdíl mezi středním odborným učilištěm – tam se končí výučním listem nikoli maturitou, ta je závěrečnou zkouškou na střední odborné škole mj. Ti skvělí kluci, které paní učitelka učí a zoufale jim nejde angličtina budou fachmany i bez maturity, protože k řemeslu stačí jen výuční list. Tak nevím proč řeší maturitu. Plky paní učitelky jsou na úrovni její dostatečné z matematiky na základní škole. A přesně proti takovým studentům je zaměřena povinná maturita z matematiky a je to zcela správné. Chtělo by se mi říct proslulou hlášku doktora Štrosmajera „Kdyby blbost nadnášela………“

Janochová
Janochová
21. 3. 2018 16:44
Reply to  Káča

Dovolte mi reagovat…slečna učitelka zmiňuje v textu fakt, že dřív byla na učilišti na oboru s maturitou výstupem jak maturita tak výuční list, ale nyní jedno bez druhého nejde…. tedy pokud student neudělá maturitu tak nedostane ani výuční list.

Markéta
Markéta
21. 3. 2018 17:22
Reply to  Janochová

Já vám nevím, slečna učí na nádstavbě, čili připravuje na maturitu žáky, kteří ukončili SOU, mají výuční list a nyní chtějí maturitu.
SOU jsou 2leté a 3leté a maturitou nekončí….končí výučním listem a maturitou učňáky snad ani nikdy nekončily.

Chuan Perverez
Chuan Perverez
21. 3. 2018 21:25
Reply to  Markéta

Jsou i čtyřleté učební obory s maturitou

Káča
Káča
21. 3. 2018 18:47
Reply to  Janochová

Omyl lze ukončit pouze výučním listem nebo maturitou. Ne oboje.

Káča
Káča
21. 3. 2018 22:17
Reply to  Janochová

No kdyby studoval učební obor dostal by výuční list a protože studuje studijní obor výsledkem by mělo být maturitní vysvědčení. Očekáváte snad, že při nezvládnutí maturitní zkoušky bude cena úspěchy výuční list? To snad ne. Student může konat maturitu v řádném termínu a následně ve dvou opravných termínech. Máte snad pocit, že je to málo? Mimochodem nikdy nebyla výstupem současně maturita a výuční list. Tak si to alespoň ověřte.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:24
Reply to  Káča

Pardon, v roce 1980. kdy jsem opouštěl ZŠ, tak kvadaratické rovnice na ZŠ nebyly. Měli jsem tyto až v prvnáku na gymplu. Pravda, možná byly v devítce, já šel na gympl z osmičky.

Káča
Káča
21. 3. 2018 22:18
Reply to  Darth Plagueis

Ano máte pravdu, uvedla jsem nepřesnost. Nikoli kvadratické rovnice ale lineární se učí na základní škole. Omlouvám se

Emča
Emča
31. 3. 2018 01:13
Reply to  Káča

Tak lítáte vy..

Tomáš
Tomáš
1. 4. 2018 10:23
Reply to  Káča

Jenze tady hodne zalezi na spouste okolnostech.. ja videl spoluzaky na prumyslove skoly vynikajici z matiky, ale kdyz meli pred tabuli svymi slovy neco prezentovat, byla to katastrofa a to myslim mluveni v cestine o naprosto neodbornyvh vecech.

Sisi
Sisi
21. 3. 2018 16:38

Maturitu vnímám jako jakousi NKU – náležitou kouzelnickou úroveň.
Lidé, kteří mají maturitu, by měli dosahovat určité úrovně – minimální úrovně. Matematiku se neučíme povinně jen proto, abychom uměli vypočítat např. goniometrické rovnice, ale hlavně proto, že je to „předmět“, který nutí dítě rozvíjet logické uvažování. A složená maturita z matematiky by měla dokládat, že tuto úroveň logického uvažování absolvent maturity má.
Učila jsem na učilišti, soukromém gymnáziu a státním gymnáziu, takže mám srovnání. Učiliště bylo jedno z těch náročnějších, přesto zdejší žáci v „matematických schopnostech“ tak ze 70% skončili u společného jmenovatele a cokoliv dalšího se měli učit, odmítali a hlasitě protestovali právě s argumentem „na co nám to bude?“ No, právě na to, abyste získaly úroveň minimálních schopností středoškoláka, milí žáci…
Konkrétně třeba loňská státní maturita z matematiky byla postavena tak, že by ji na čtyřku, ne-li na trojku v pohodě udělali deváťáci, kteří by měli spočítaného Bělouna – kniha příkladů, které byly ještě před 25 lety určené k procvičení učiva na přijímací zkoušky z deváté třídy. Dnes by jim tyto znalosti stačily ke složení maturity.
O čem se tady vlastně bavíme?
Jde nám o to, aby maturita byla jistá srovnatelná úroveň vzdělání, nebo jen chceme, aby měli maturitu všichni, kdo si to až k ní odchodí?

Pavel
Pavel
21. 3. 2018 16:56
Reply to  Sisi

Ano, lépe bych to nenapsal.
Maturita vyjadřuje schopnost naučit se a porozumět určitému množství informací – učiva

Cheva
Cheva
22. 3. 2018 12:27
Reply to  Pavel

Logické myšlení buď máte dobré, nebo ne. Se schopností umět dobře počítat to ale nemá nic společného. Ano, logické myšlení lze dále zlepšovat a trénovat, má-li k tomu dotyčný dispozice, v tom s vámi souhlasím.

Káča
Káča
21. 3. 2018 18:51
Reply to  Sisi

Pamatuji si hlášku paní učitelky, kdo ne spočítá Belouna nemá ba střední co pohledávat. Pravda

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 3. 2018 19:26
Reply to  Sisi

Žádné státní gymnázium neexistuje. Možná to v Moravské Třebové.

Petr
Petr
21. 3. 2018 16:43

A podívala se autorka na zadání těch maturit? Úlohy, co stačí na 4 vyhledávám dceři od 4. třídy – podle toho, co berou. Neříká, že jsou těžké, ale spočítá je sama. Z matiky má dvojky.
Má mít maturant znalosti dejme tomu šesťáka?

Svobodomyslná
Svobodomyslná
21. 3. 2018 18:30

Souhlasím s myšlenkou paní/slečny Svobodové. Teď něco spíše k cizím jazykům.
Šest let se učím německy, devět let anglicky a dva roky rusky. Ve škole. Ráda mluvím cizími jazyky, baví mě to a myslím, že mi to celkem i jde. Co mi ale vadí je, že i přesto, kolik let se dané jazyky učím, pořád jsem nedosáhla úrovně, na kterou bych dosáhnout chtěla nebo spíše měla. Vadí mi, že máme ve škole tři cizí jazyky, ale ani jeden z nich většina z nás neovládá opravdu dobře. Umíme od každého něco a jinak tomu není ani v ostatních (odborných) předmětech. Osobně můžu říct, že kdybych si zaplatila vlastní kurzy v jazykové škole a začala s jazykem od nuly, uměla bych ho daleko lépe. Ano, člověk, co chce opravdu umět jazyk se nemůže spoléhat, že škola mu dá vše, měl by se tomu věnovat ve svém volném čase… Jenže tady je to ale. Myslím, že mnohým studentům „volný čas“ neříká téměř nic. Chceme se opravdu KVALITNĚ vzdělávat, ale jak? Škola nám dá takový ten mišmaš „od-každého-něco“, kterému se snad ani nedá říkat přehled a kdy si máme najít čas a víc se zaměřit na nám užitečné věci/oblasti? Ve škole máme konkrétně 15 předmětů, celkem 35 hodin týdně, mnoho z nás si ke vzdělávání potřebuje ještě přivydělávat, takže chodí na brigádu, nebo si dělají v autoškole řidičský průkaz a tak dále. Je toho mnoho a být studentem není zrovna lehké. Navíc se ty nároky na studenty každým rokem zvyšují a v českém školství by se mělo něco razantně změnit, a to k lepšímu. Určitě ne způsobem zavedení povinných maturit z matematiky, které jsou podle mě nesmyslné a samotná její výuka na školách je nekvalitní. Snažíte se pochopit novou látku, která je vám mimochodem k životu nepotřebná, a učitel vám řekne, že v případě, že jste to nepochopili, máte se to naučit na YouTube. To asi není dobrý přístup, že? Chyba ale není (jen) v učitelích, chyba je i ve školských osnovách a hlavně v celém systému.

Redy
Redy
21. 3. 2018 18:40

Když jsem poprvé slyšel o povinné maturitě z matematiky tak jsem jen kroutil hlavou. Teď tomu nasadili korunu těmi zahrádkami. Technicky zaměření žáci budou ztrácet čas biflováním jazyků a humanitně zaměření žáci matematikou. A k tomu se učit to co je měli naučit jejich rodiče. O všem bude potom bude rozhodovat jedna zkouška. Vznikne generace průměrných utrápených jedinců co nebudou umět nic na konkurenceschopné úrovni.

Jistě potom přijdou další úpravy a zmírnění, ale proč proboha dělat takový nesmysly? Jaký to má cíl? Že titul u zaměstnavatelů ztratí smysl a budou hledat specialisty bez papírů? Nebo že tu budeme mít ztracená dětství a vysokou míru sebevražd jako u dětí v Koreji a Japonsku?

Cheva
Cheva
22. 3. 2018 12:19
Reply to  Redy

Děkuji, konečně výstižný komentář. Řada diskutujících se zde chlubí maturitou z matematiky, ale nepozoruji u nich projevy porozumění psaného textu, ani to logické myšlení ne.

Anna
Anna
21. 3. 2018 20:10

Mé děti ještě nejsou školou povinné. Přála bych si pro ně školu, která jim dá vzdělání. Naučí je dobře číst, psát, počítat, používat počítač, cizí jazyk a přidá i nějaký kulturně historický přehled, umožní jim si na věci sáhnout, zmocňovat se světa všemi smysly. Pokud na něco nebudou mít talent, pak se aspoň naučí něco „vydřít“ a nemít zadarmo. Místo toho směřujeme ke škole, kde není proč se učit matematiku, protože je těžká, proč češtinu, když jsem dyslektik, proč dílny, když manuální zručnost není v módě, proč psací domácí úkoly, když jsem auditivní typ, že se dítě po třinácti letech ve školním procesu nenaučí anglicky kváknout, je v pořádku… Hlavně né plošné testy, to by se na ně děti musely připravovat, a školy jako vojenská stejně děti, co umí češtinu či matematiku nepotřebují, dělejme jen psychotesty. Víte co, neučme se nic. Choďme do školy v komických převlecích a maturujme třeba z mediální a multikulturní výchovy, bude to cool. Ale co ty moje děti??? Možná domácí vzdělávání…

Kateřina
Kateřina
21. 3. 2018 21:08

Dobrý večer. Abych řekla pravdu, jsem po přečtení tohoto článku opravdu zděšená. Ne z toho, jak by měla za pár let vypadat maturita, spíš z toho, jak na tohle téma reaguje středoškolský pedagog. Myslím, že by bylo dobré si uvědomit, co vlastně od vzdělání očekáváme a co si pod ním vůbec představujeme. Vím, že maturita za první republiky, před třiceti lety a dnes jsou tři naprosto nesrovnatelné věci. Bohužel… Možná není problém v tom, z jakých předmětů se bude skládat maturita. Třeba je problém v systému vzdělávání a v tom, jak je nastavená společnost. Proč by měli mít zedník, obkladač nebo prodavačka maturitu? Aby když tak mohli sedět v kanceláři, točit volantem služebního auta, ťukat do klávesnice počítače, ale hlavně aby nemuseli „dělat rukama“? Pokud má mladý člověk předpoklady získat vzdělání, pak by pro něj neměla být maturita žádný nepřekonatelný problém, ať už s matematikou nebo s cizím jazykem. Pokud u něj převládá manuální zručnost, neměl by se trápit skládáním zkoušky ze znalosti předmětů, které nikdy nevyužije…
Tak tedy snad chyba systému? Nebo je ta chyba v nás? V podstatě se my všichni na tvorbě takových systémů do určité míry podílíme!

Markéta
Markéta
21. 3. 2018 21:09

Nebyla jsem vůbec žádný talent na matiku, zápasila jsem od šesté třídy, abych nedostala trojku, přijímačky na gympl jsem zvládla a dostala se. Čtyři roky s matikou byly kruté a maturita z matiky tehdy centrálně zadaná povinná pro všechny. Udělala jsem ji na tři a abych se dostala navysokou školu – Čj a Aj, mně trojka nevadila, moji spolužáci se dostali i se čtyřkou z matiky. Tím chci říct, že s názorem ne úplně souhlasím. Kdo má na to, aby se dostal na střední školu, kde se matika učí, měl by mít na to, aby maturitou prošel.

Karel
Karel
21. 3. 2018 23:18

V článku čtu, jaký byl matematika děs. Ale neukazuje to spíše na úroveň pisatelky. No tak by neměla maturitu a psala by dnes stejné literární „hodnoty“ jako bez maturity. Ale zaměstnavatel by věděl, žýe nemá ma to splnit limit pro střední vzdělání. Když neumím kreslit, nebo zpívat, tak z těch předmětů budu mít 4. A co se stane. Dnes je to katastrofa a písše se, že dítě má zkažený život. No, když nejsem něco schopen se naučit, tak mi říkali, že jsem blbej. Ale dnes je to neuměřená přísnost. Neměla by se maturitní vysvědčení dávat ihned po úspěšném absolvování základní školy?

Marcela
Marcela
22. 3. 2018 00:21

Nemám nic proti vyšším nárokům na maturitní zkoušku, ale musí to jít ruku v ruce s kvalitou výuky na školách. Například učitelů matematiky je takový nedostatek, že školy jsou šťastné, že mají vůbec někoho, kdo tu matematiku učí. Kde není zdravá konkurence, tam upadá kvalita. I hodně špatný učitel matematiky má místo jisté. Já sama bych chtěla matematiku na střední škole učit – když pominu fakt, že bych si studium středoškolské matematiky musela sama zaplatit, tak mně to bude trvat 3 roky při zaměstnání a rodině, protože nějaká dvouletá nebo dokonce roční varianta získání aprobace z matematiky neexistuje. Proč neexistuje? Univerzity takové zkrácené studium prostě nenabízejí – je to logické, za dva semestry dostanou méně peněz než za šest semestrů. Myslím si, že by ministerstvo školství mělo na univerzity zatlačit, aby poskytovaly zkrácené programy celoživotního vzdělávání, čímž by se zvýšil počet učitelů matematiky, ředitelé škol by měli z čeho vybírat, a tak by se zlepšila i kvalita výuky tohoto předmětu na školách. Asi to ale takhle vnímám jen já a nikoho na těch správných místech tohle ještě nenapadlo.

Dafne
Dafne
22. 3. 2018 10:30
Reply to  Marcela

Vzdělávání učitelů u nás je kapitola sama o sobě. Studenti jsou ryzí teoretici. Nejprve se v samostatném oboru který je baví, stanou bakaláři a pak za další dva roky, kdy si přiberou něco té pedagogické specializace, magistry. Praxe veškerá žádná, resp. povinný měsíc který je jaksi musí strpět nějaká základka nebo střední škola. Pak musí mít štěstí, aby se někde v okolí uvolnilo místo v jejich aprobaci. A pak zjistí, že takhle si to nepředstavovali. Mnohem lepší se mi zdá model navazujícího magisterského distančního studia při praxi. Hned člověk ví, jestli tohle chce dělat. Studuje a zároveň praktikuje. Anebo, tak jak naznačujete, stavebnice kurzů v oborech, po kterých je sháňka. Krom matematiky, třeba i fyzika. Rozhodně vidím velké uplatnění takových lidí při vzdělávání i mimoškolním , v různých nepovinných kurzech a kroužcích pro mládež ale i dospělé. A hlavně, krátké kurzy celoživotního vzdělávání drží každého, nejen učitele, v aktivitě a kontaktu s oborem. Ano a ty finance! Školy už stojí a platy učitelů matematiky vzdělávající fandy nebo dokonce nové učitele, by jistě naše školství nezruinovaly.

Káča
Káča
23. 3. 2018 22:38
Reply to  Dafne

Popisujete vzdělávání učitelů formou distančního studia. Ale to je prakticky nemožné. Plzeň ani Ústí Vám prakticky dálkové studium nepovolí. To je vlastní zkušenost v rodině. Myslíte, že by spousta studentů pedagogických fakult nechtěla studovat dálkově? Chtěla, ale možnost není. Pedagogické fakulty odmítají přijmout fakt, že existuje dálkové studium.

Sisi
Sisi
22. 3. 2018 17:10
Reply to  Marcela

Mluvíte, prosím, o rozšíření kvalifikace na učitelství matematiky pro SŠ s tím, že k učitelství matematiky na ZŠ už kvalifikovaná jste?

PetrZN@seznam.cz
PetrZN@seznam.cz
22. 3. 2018 08:46

Tak když je blbá, tak nikdy žádnou maturitu mít neměla. Už aby ta povinná maturita z matematiky byla.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 3. 2018 09:36

tohle není slušný komentář, co o Vás asi tak prozrazuje?

Markéta
Markéta
22. 3. 2018 17:16

S pamí učitelkou ve všem souhlasím. Také učím, a to stejně jako ona, na střední škole s technickým zaměřením, Kluci tam jdou z toho důvodu, že v těchto technických a matematických oborech vynikají. Též jsem tam učila i angličtinu a jak učitelka popisuje…tito kluci většinou nebyli schopní dát kloudnou větu dohromady. Jsou prostě jinak zaměření. Většina z nich maturovala z matematiky a ne z angličtiny, kterou jsem lidsky u nich až tak neřešila. Protože na takové škole opravdu nejsou kvůli angličtině. Polovina šla na vysokou a jsou z nich inženýři. A co je mi po tom, že neumí anglicky, když umí skvěle naprojektovat rodinný dům. Já jsem maturovala z Aj a NJ a kdybych měla maturovat z matematiky, tak dodnes vysokou školu nemám a končím s vúučním listem úplně zbytečně. Dnešní mládeže je mi opravdu, z tohoto systému na blití, moc líto. Zabije to spoustu mladých šikovných lidí. Nebudou moct vystudovat německý jazyk na VŠ, protože jim nejde matematika a kluci nebudou projektovat domy, protože jim nejde angličtina. Kdo pak bude učit a projektovat, to skutečně netuším. A samozřejmě se to týká všech oborů.

RRKP
RRKP
23. 3. 2018 06:53

Ono jim to zničí život? Ona už není maturita doložení toho, že člověk umí používat mozek? Ono už je to jen formální a bezbolestné ukončení školy? O tom maturita být nemá. To si rovnou můžeme rozdat vysokoškolské diplomy a školou se nemusíme zdržovat.
A paní „učitelko“, ano. Pokud nezvládáte na dostatečné úrovni matiku, je pravděpodobné, že nezvládáte i další věci (což vy osobně nemůžete posoudit) a nemáte za katedrou co dělat. Jste produkt našeho upadajícího školství a předáváte to dál.

Markéta
Markéta
23. 3. 2018 08:41
Reply to  RRKP

V ostatních zemích je běžné, že už na ZŠ se zaměřujete na určité předměty a později dokonce studujete jen ty, které si vyberete. Není na tom nic o nepoužívání mozku. Prostě se využije to, na co máte talent a tu práci pak logicky děláte a nemusíte k tomu umět spousty zbytečných věcí, které k té práci nepotřebujete a ještě na úrovni gymnázia. Jste poměrně omezený, pokud vy určujete, jestli mám za katedrou co dělat nebo ne.

Anna
Anna
24. 3. 2018 09:39
Reply to  Markéta

Opravdu by mě zajímalo, která země (západní, neanglofonní) nechá děti, aby se vykašlaly na jazykové vzdělávání. Rovněž by mě zajímalo, kolik OPRAVDU znáte strojařů či architektů, kteří nepotřebují ve svém povolání angličtinu. Já jich totiž znám dost a ujišťuju vás, že bez ní např. ti strojaři seženou jen pomocnou černou konstruktéřinu za plat do 20tis. Jinak pracují v nadnárodních podnicích, kde vlastník je zpravidla západní a výrobní závod rumunský či čínský. Tihle lidi dostanou při nástupu nůž na krk – angličtina, nebo neprodloužení smlouvy na dobu určitou. Ten člověk si pak vzpomene na úču, co byla těžce v pohodě z toho, že se na střední nenaučil dát dohromady větu. Ale s láskou to určitě nebude. Architekti jsou jiná sorta, ale ujišťuju vás, že neznám jediného, co by angličtinu neznal a nepotřeboval… Pokud něco takového existuje, tak možná na venkově takový, co pracuje na sebe. Mimochodem, pokud učitel angličtiny říká „co je mi po tom, že mí žáci neumí anglicky“ (ani na tu čtyřku u maturity) – naskýtá se otázka, za co je placen. Jako předražené hlídání dětí, aby v čase vyučování nepáchaly trestnou činnost??? Tak na těch školách tu angličtinu zrušme, ušetříme.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
24. 3. 2018 11:55
Reply to  Anna

Já mluvím čtyřmi cizími jazyky a angličtina podle mě důležitá je, nejen profesně, ale jako okno do světa. Na druhou starnu si myslím, že by bylo fajn, kdyby ne všichni lidi museli pracovat ve velkých mezinárodních firmách. Vitalita společnosti se pozná mimo jiné podle toho, jestli lidé zakládají vlastní živnosti. Živnostníci potřebují spoustu kompetencí, musí si umět poradit s mnoha úkoly,zrovna angličtinu možná tedy tolik nevyužijí, pokud mají klienty i dodavatele v Česku, ale i to se mění, hodně dodavatelů je cizích. Určitě se jim angličtina hodí, ale hlavním argumentem by podle mě nemělo být – jinak nemůžete jít pracovat do velké zahraničné firmy. Třeba v Itálii, kterou znám, je plno drobných rodinných firmiček, člověk začne u někoho jako cukrář a jeho snem a aspirací je po deseti letech si založit cukrárnu vlastní. A to je zdravé. Věřit si, vlastním silám, že se dokážu uživit sám. Tím neříkám, že je něco špatného jít pracovat pro někoho jiného, do velké firmy. Ale oceňuju každého, který to zkusí sám. Není to jednoduché, ale je v tom svoboda.

Anna
Anna
24. 3. 2018 14:19

Ale ano, s tou potřebou malých domácích firem mi mluvíte z duše. Už proto, že u těch zahraničních je vždy otázka, kdy půjdou o dům (stát) dál. Ale zkuste si založit malou firmu. Já vím, že můžete vyrábět bio kolíčky na prádlo a prodávat je na farmářských trzích, ale teď myslím konkrétně třeba to strojírenství, které má u nás docela tradici. Jsme prostě malá a otevřená ekonomika, domácí trh vás zpravidla neuživí. I firmy jako Škoda apod., kterým by se dalo u nás dodávat, mají drtivou většinu dokumentace, směrnic apod. na úrovni koncernu v angličtině. Budete-li dodávat do zahraničí (už na úrovni té malé firmy), ono by se snadno řeklo, že to domluví obchodní oddělení, ale když jsou to technické změny, absolvent VŠE s tím moc nepomůže – co je možné, co ne, kdy a jak… A co teprve když se něco zkazí… Ale cukrář jazyk opravdu většinou nepotřebuje (troufám si však říct, že ani maturitu – to spíše ty mistrovské zkoušky by byly přínosem). Jinak přiznám se, že jste první člověk, u něhož jsem zaznamenala, že uvádí italskou ekonomiku jako pozitivní příklad (nevím, nemám sama žádnou zkušenost). Mimochodem, od kdy se ve školství rozrůstá ta myšlenka „on to nebude potřebovat, tak ať se to neučí“? Opravdu umíme říct, co bude člověk v životě potřebovat? A je v této otázce angličtina na stejné úrovni jako trávící soustava holuba lesního? Opravdu znám lidi s technickým vzděláním, co se zoufale snaží dohonit angličtinu – a ve třiceti to nejde do hlavy tolik, jako v patnácti, například.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
24. 3. 2018 17:05
Reply to  Anna

To máte pravdu, vlastně se vším souhlasím. No a ta Itálie, zdálky a z médií to vypadá vše jinak, ale já tam žila. Na severu. Ti lidi žijou prací, věřte nevěřte, a mají v krvi touhu mít svoje malé rodinné království, rodinnou firmu. Benátsko je tím pověstné. Ale jak se časy mění, tak i Italové zaostávají, třeba i proto, že neumí cizí jazyky, nebo moderní marketing. Ale fachmani a dříči to jsou, ne že ne. Ať se Vám daří a zůstaňte s námi. Plánujeme brzy další článek-bombu o maturitách, od mistra břitkého stylu Roberta Čapka. Stay tuned…:-)

Sisi
Sisi
24. 3. 2018 15:02
Reply to  Anna

Také se v článku píše, že paní učitelka vystudovala anglický jazyk a literaturu na pedagogické fakultě UJEP. Na stránkách fakulty je tento obor uváděn jako studium pro 2. stupeň základních škol (magisterský program, se stejným zaměřením je i bakalářský) https://www.pf.ujep.cz/?option=com_content&view=category&id=41. Nikde jsem se ale nedočetla, že by si paní učitelka rozšířila kvalifikaci na stupeň třetí. Může to samozřejmě být jen opomenutí. I když předpokládám, že kdyby tomu tak bylo, v článku by to bylo uvedeno.
Možná by paní editorka mohla případně doplnit, jestli má vůbec paní učitelka požadované vzdělání k učitelství na SŠ.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
24. 3. 2018 17:25
Reply to  Sisi

Nevím nějak, o co vám jde a kde na to berete čas a jaký to má důvod. Mám důležitější věci na práci. Jednak si myslím, že autorka je jako učitelka kompetentní, druhak nežiju tím, že bych měla u každého prověřovar papíry. Z mého titulu editora by to bylo přímo směšné. Věnuju se konstruktivní práci.

Sisi
Sisi
25. 3. 2018 15:21

No, o co mi jde a jaký důvod to má…
Snažím se pochopit, proč dáváte tolik prostoru (v několika článcích v průběhu necelých dvou měsíců) stále dokola jednomu a témuž názoru (a vymezování se proti všemu) jedné „půlroční“ paní učitelky, která, jak se z dostupných informací zdá, dost možná ani nemá k učitelsví na SŠ dostatečné vzdělání. Z tónu Vaší předchozí odpovědi předpokládám, že kdyby potřebné vzdělání měla, s chutí byste mi tou informací naliskala 😉
Kde je, prosím, ta její kompetentnost?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
25. 3. 2018 15:43
Reply to  Sisi

Proč jí dáváme prostor? Protože to, co říká, dává smysl. Nabídli jsme prostor například i ředitelce učiliště, kde působí. Ta to odmítla. Prosím, nedešifrujte zbytečně nějaký „tón“. Vaše pátrání po kvalifikaci je Váš soukromý problém, nikoli náš.

Sisi
Sisi
25. 3. 2018 17:03

Můj dotaz byl na kompetentnost paní učitelky k takovýmto ostrým kritikám svých kolegů a školství obecně, kterou se tady v mnohém zaštiťujete.

To, co říká, dává smysl možná lidem, kteří se v tom školství nepohybují a skutečný stav „úrovně“ těchto dětí neznají, nemají s tím zkušenost, nemají srovnání (nebo mají kraťučkou, omezenou zkušenost jako paní učitelka). Každopádně nikdo z těch, co se takto vymezují (ani paní učitelka) nenabízejí žádné koncepční řešení kromě snížení úrovně zkoušek. Ale křičí hodně nahlas a dostávají prostor.
Protože si všichni prošli školou jako žáci popř. i jako studenti, cítí se všichni kompetentní kritizovat zkušené učitele a bít se v hruď, jak by to oni dělali líp. Bez praxe a bez potřebného vzdělání…
Zajímavé je, že ač jsou zároveň všichni celý život pacienty, v případě lékařů nic takového nedělají, uznávají je za odborníky a drží ústa a krok, ctí odbornost…

Postoj oslovené ředitelky chápu. Analogicky mi evokuje shovívavý postoj zkušeného důstojného dobrmana, na kterého z bezpečné vzdálenosti fistulí a s vysokou kadencí doráží čivava.

Zkusili jste oslovit ředitele popř. jiného učitele nějakého nezainteresovaného učiliště?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
25. 3. 2018 19:25
Reply to  Sisi

Ano, prosím. Nechte to na nás. Učitelé si zaslouží respekt, stejně jako lékaři, ale nejsou nedotknutelní, o jejich práci je možné i dobré diskutovat. Učiliště jsou velké téma. To, co říkáte, že ostatní říkají, nebo nedělají, nebo nenavrhují, navíc není pravda. Tohle není kvalifikovaná debata, ani tak nezačala, ani tak nepokračuje.

Markéta
Markéta
28. 3. 2018 21:25
Reply to  Sisi

Obory se hlavně mění. V době, kdy tam paní učitelka studovala, tam obor třeba byl a pak ho mohli zrušit. A teď jsou tam zase jiné obory s jinou aprobací, které tam nebyly. Nic zvláštního. Nechápu, co zkoumáte? Musíte si uvědomit, kolik je to let…

Markéta
Markéta
28. 3. 2018 21:40
Reply to  Anna

Berete to moc vážně a doslova. Když chce někdo dělat pro zahraniční firmu, tak samozřejmě musí jazyk umět. To pak ale záleží na samotných studentech, kde se chtějí a nechtějí uchytit a co ještě se budou muset naučit. Pokud někdo ode mě dostal 4, tak zaslouženě. Rozhodně ji ode mě nikdo nedostal z milosti. Ale ve čtvrtém ročníku jsem už ty maturující z matematiky až tak angličtinou netrápila. Takhle jsem to myslela. A žádná země snad nekašle na jazykové vzdělání, ale můžete si třeba v USA zvolit nejnižší úroveň jazyka. Což je něco jako naše učiliště. Bylo to míněné vše tak, že je dobré se zaměřit na to, v čem dotyčný člověk vyniká a zbytečně nehrotit zbytek. Ne ho ale zcela vyloučit. Je pravda, že každý člověk, když si něco přečte, tak to pokaždé může chápat jinak a já často píšu blbě.:-)

Markéta
Markéta
28. 3. 2018 21:55
Reply to  Markéta

Vůbec nechápu, jak si můžete myslet, že bych snad neučila pořádně…..???

martin vaněk
martin vaněk
26. 3. 2018 18:49

Nedivme se, polovzdělanci láteří, že učení je těžké, tak jim rozdejme diplomy rovnou a bude klid… Slečna Studovaná, hodnocena dostatečným vzděláním z matematiky, u maturity? Proč né! A co, kdyby jim stačil u maturity abak a počítání na prstech? Proč né! Vždyť nová doba žádá nové lidi – nevzdělané otroky, kteří budou ochotně a mlčky dělat vše, co se jim nařídí. To je smysl celého „školského plánu“ (pominu-li další sektory společnosti, které jsou systematicky rozrušovány).Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.