Tip na výlet: Okoukněte desítky památek v jednom dni, a ještě si užijte trampolínu, zajezděte na kole nebo skočte do rybníkaDvě desítky nejznámějších českých pamětihodností za jeden den? Zní to jako šílenství, ale je to možné v areálu zámku Berchtold. Jsou to sice jen miniatury, ale hodně věrné – Červená Lhota je dokonce obklopena jezírkem s vodou, tak jako ve skutečnosti. Děti budou nadšené z dopravního hřiště, trampolíny a minizoo.

Zámek Lány, prezidentské sídlo, je běžně veřejnosti nepřístupný. Tady ho celý obejdete deseti kroky. A na Říp nemusíte vůbec šplhat. Jeho miniverzi přeskočíte bez rozběhu. Větrný mlýn Kuželov, jeden z mála dochovaných větrných mlýnu holandského typu, tu roztočíte pouhým fouknutím.

Všechny stavby jsou opatřeny popisky, takže žádný strach, že byste něco nepoznali. Návštěvníkům je zde dána důvěra, že nebudou miniatury ničit, proto se můžete přiblížit doslova na dosah ruky. A prohlédnout si také stavby, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, třeba modely domů v Telči.

Zahrada se vyplatí
Vstup do zámecké zahrady je zpoplatněn, ale její návštěva se vyplatí. Kromě zmíněných miniatur je zde řada atrakcí pro děti. V podzemí je strašidelné peklo, v perníkové chaloupce na ně čeká ježibaba a u roubených chaloupek skřítci. A pak je tu obří nafukovací trampolína pro všechny, kdo si rádi zaskáčou.

Historie zámečku
Zámek je zajímavý i svou historií. První zmínka o panském sídle je již ze 14. století, samotný zámeček pak byl zaevidován v roce 1877. Majitelé se v průběhu let měnili, pojmenován byl později po šlechtickém rodu Berchtoldů, jejichž erb se na zámku přes špatnou péči dochoval.

Jako řada jiných staveb byl i tento zámeček obýván v druhé polovině dvacátého století armádou. Po revoluci trvalo dlouhých šestnáct let, než se dostal do rukou zodpovědného majitele, který by provedl celkovou náročnou rekonstrukci.

Dnes může zámek posloužit jako příklad kontrastu různých přístupů v péči o majetek – nulové investice po dobu desítek let versus důkladná rekonstrukce a řádná údržba. Vždyť ještě v roce 2005 do objektu teklo, a skrz střechu rostly stromy. Dnes si toto srovnání můžete prohlédnout na fotografiích v zámecké zahradě.

Nyní v zámečku funguje hotel, restaurace, muzeum a přilehlé prostory a stavby slouží široké veřejnosti.

Na kole i pěšky
Mimo placenou zahradu je ještě dětské hřiště s prolézačkami, dopravní hřiště a minizoo (vše přístupné bezplatně). Pokud s sebou nemáte kola a odrážedla, je tu k dispozici půjčovna dopravních prostředků.

Občerstvit se můžete přímo v restauraci zámku; denně vaří a v létě zde točí kromě piva i zmrzlinu. Pokud na zámek vyrazíte v teplém počasí, nechte se zlákat k vodním radovánkám v zaplavte si v nedalekém rybníku na Vidovickém potoku.

Berchtold může být dobrým cílem i pro pěší a cyklistické výlety. Dostanete se sem po zelené z Velkých Popovic. Mimo turistické značení (49.9298636N, 14.6511622E) se na trase z Velkých Popovic nachází také vyhlídka Bílý kámen. Procházky po lesích se nebojte, nacházíte se v malebné krajině Josefa Lady – do jeho rodných Hrusice to je z Kunic pouhých 10 kilometrů.

Užitečné odkazy: https://www.zamekberchtold.cz

Jak se sem dostanete: Autem (z dálnice D1 na Strančice) – parkoviště je přístupné z ulice Sportovní. MHD ze zastávky Kunice, Vidovice, zámek nebo pěšky po zelené turistické značce z Velkých Popovic

Cíle v okolí: Hvězdárna Ondřejov, Pivovar Velké Popovice, Hrusice.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.