Tip na výlet: Mumlavský vodopád. Proberte s dětmi zeměpis, fyziku i jazyky v srdci krkonošské přírodyPro všechny milovníky vody a horské přírody doporučujeme vydat se k Mumlavským vodopádům v Krkonošském národním parku. Na jaře je nejmohutnější a se školáky u něj můžete probrat fyziku, zeměpis i jazyky.

Během jarního tání je Mumlavský vodopád nejmohutnější – protéká jím nejvíce vody. V létě zde – mezi stromy v nadmořské výšce nad 600 metrů nad mořem – zase uniknete těm největším vedrům. V zimě na vás čeká okouzlující ledopád.

Vyrazit si vychutnat tuto jedinečnou přírodní zajímavost můžete i s těmi nejmenšími dětmi. Vodopád je velmi dobře dostupný z Harrachova po takzvané Harrachovské cestě. Ta je vhodná pro vozíčkáře i pro kočárky, a výlet pouze k vodopádům není dlouhý – zvládnete ho i s chodci-začátečníky. Se staršími potom můžete trasu prodloužit dále do hor, aby se pořádně vyběhaly, prošly a unavily.

Podél cesty se nachází dětská naučná Liščí stezka – atrakce pro nejmenší na téma „Ze života lišky“. Různé hry, hádanky, informační panely a prolézačky vám i dětem zpestří cestu.

Výlet je samozřejmě příjemná procházka pro tělo, ale můžete sebe – nebo své svěřence – i v lecčems vzdělat.

Jazyková vložka
Název vodopádu je odvozen od německého slova murmeln, v překladu mumlat. Všimněte si, že v české i německé verzi se jedná o slovo zvukomalebné, které napodobuje přirozený zvuk. Taková slova se nazývají onomatopoeia.

Fyzikální vložka
Zdá se vám přirozené, že voda padá dolů? Díky gravitaci se voda neseskupuje do kuliček, a nelítá všude kolem nás. Pokročilejší fyzikáři mohou sledovat rozklad světla, který je na malých padajících kapkách za vhodného osvětlení pozorovatelný v podobě duhy.

V zimě se vodopád mění v ohromující ledopád, neboť v této oblasti klesá teplota dostatečně pro změnu skupenství z kapalného v pevné.

Zeměpisná vložka
Mumlavský vodopád je hydrologicky nejmohutnější v České republice. Žulový skalní stupeň, ze kterého voda padá, má až 12 metrů. Prohlubně kulovitého tvaru se nazývají „Obří hrnce“. Má je na svědomí eroze materiálu.

Občerstvení je také důležité
Až vás pochod i nově nabyté znalosti unaví, občerstvěte se v Mumlavské boudě, kterou naleznete pár kroků od vodopádu. A v Muzeu skla v Harrachově je skvělá cukrárna – pro všechny, co po výletě potřebují pořádnou sladkou odměnu.

Vodopád se sice nachází v turisticky velmi frekventované oblasti, nicméně když vyrazíte před hlavní turistickou sezónou, vychutnáte si tuto přírodní krásu bez davů turistů.

Užitečné odkazyhttps://www.harrachov.cz/turistika-trasy-v1.asp

Jak se sem dostanete: Z Harrachova pěšky.

Zajímavosti v okolí: Hornické muzeum, pramen řeky Labe, Čertova hora a celý KRNAP.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.