„Já budu mluvit, vy budete mlčet“. Přednáška pracovníka věznice v roli preventisty pro žáky devátých tříd, která vyvolala halóMěsto Semily vyvěsilo na svou FB stránku krátký záznam z přednášky pro poslední ročník základní a první ročník střední školy o prevenci kriminality a sociálně patologických jevů – a to přitáhlo velký  zájem. Namísto obvyklých 10-20 lajků u příspěvků o mytí lávky nebo novém parkovišti nasbíral tento post za tři dny skoro 500 lajků a 900 sdílení. Tříminutové video shlédlo 74 000 uživatelů. Co vzbudilo takovou pozornost?

Pracovník věznice ve Valdicích Pavel Kuřátko v roli preventisty na záznamu promlouvá k dětem způsobem, který mnohé pobouřil. Lidé se v komentářích pod videem pohoršují nad tím, jak žáky ponižuje. O videu se diskutovalo i v oborové skupině pedagogů na FB Učitelé +. Většina reakcí byla opět silně záporných a několikrát zazněl názor, že učitelé měli z přednášky děti odvést nebo že se deváťáci dokonce měli zvednout a odejít sami.

Vojtěch Hála, učitel na SPŠ sdělovací techniky Panská v Praze, to komentoval následovně: „Pokud bych tam byl jako pedagogický dozor, přerušil bych toho chlapa a nahlas mu vysvětlil pravidla hry: Buď bude mluvit se žáky slušně a s respektem, nebo odcházíme. Je povinností učitele zastat se žáků, když jsou bezdůvodně uráženi!“. Souhlasí s ním i učitelka na gymnáziu na Mikulášském náměstí v Plzni Monika Stehlíková. „Taky bych své děti odvedla a divím se, že to učitelé neudělali,“ říká.

Starostka Semil Lena Mlejnková sice ve videu přednášku chválí, ale později na FB vyjadřuje rozpaky: „Hodně mě to překvapilo a vykolejilo… Hledala jsem v tom pozitivum předání zkušeností z praxe a konkrétních případů,“ napsala. „Musíme se zabývat prevencí, ale ne takovou formou,“ dodává.

Na webových stránkách Integrované střední školy v Semilech, která přednášku organizovala, o lektorovi píší hezky. U jiné takové akce stojí, že „si velice rychle získal 330 mladých lidí. Zajímavou formou je seznámil s pojmy návyk, drogová závislost – tu uváděl se zvláštním zřetelem k dětskému a dospívajícímu publiku. Nebylo to jen suchopárné mentorování, ale výklad zkušeného a znalého odborníka, který vše dokladoval na konkrétních příkladech ze své dlouholeté praxe.“

Jedna ze studentek, která také absolvovala jednu z přednášek pana Kuřátka, o své zkušenosti s lektorem na FB Města Semily napsala: „Všem od nás ze třídy přišel pěkně arogantní, ale před učiteli jsme to říct nemohli, protože by nás hnedka seřvali. Vadilo mi, jak si myslel, že dnešní generace nezná dějiny. Když jsem já a spolužák odpověděli na otázku z dějin, tak koukal, že naše ubohá generace (podle něj) zná i něco jiného než drogy a smartphony.“

A jak to vidíte vy? Víc takových lektorů, nebo mají kritici pana Kuřátka pravdu?

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
3. 5. 2018 12:20

Já mám teda po shlédnutí videa za to, že ta kritizovaná neuctivost byla jen součástí přednesu – jenom divadelní hra pro upoutání pozornosti. Žádná opravdová arogance se nekonala. Ti hateři, co to kritizují, jsou buď moc vztahovační, nebo zastánci nesmyslně ultraprotektivní výchovy. Takto vedené přednášky nejsou nic nového pod Sluncem, my jsme je mívali také a nikoho nikdy nenapadlo, že by si stěžoval. A kdybychom si nesundali pokrývku hlavy (což bylo v dobách nás dinosaurů považováno za elementární slušnost), nebo vyrušovali s mobily, dopadlo by to přesně, jak říká pan Kuřátko – nejdřív bychom dostali od učitele a pak ještě od rodičů. Nikdo by se nás nezastával, ani by nevyvolával zbytečné diskuze o takovýchto uměle vykonstruovaných problémech.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.