Vyšší dívčí, kde se učí vaření, šití a jak vyžehlit oblek. V Rakousku tyto školy ještě nezmizely. Byla to dobrá volba, říká absolventkaU nás školy, které z žákyň dělaly dobré hospodyně, zanikly, v Rakousku si klidně dál existují. Dokonce můžete narazit na spokojenou absolventku jedné  takové frauen schule. „Nevěděla jsem, kam jít,  a tahle škola mi vyhovovala svou praktičností,“ říká Brigitte Zwick.

Brigitte Zwick pochází z malé vesnice v Dolním Rakousku poblíž města Villach. Základní školu ukončila v polovině osmdesátých let a bylo před ní rozhodnutí, kam dál. „Na gymnázium jsem nechtěla, je to těžká škola. A tak jsem se rozhodla pro ´knedlíkovou akademii´, stejně jako mé další spolužačky,“ směje se. Myslí tím školu s oficiálním názvem Vyšší škola ekonomických profesí.

Podle kurikula a popisu na webových stránkách to neodhalíte, škola uvádí zaměření na cestovní ruch a ekonomiku, nově i na módu a design. Ale když Brigitte posloucháte, je vám brzy jasné, že chodila na aktuální verzi frauen schule neboli na „vyšší dívčí“, kde se dívky odjakživa učí vařit, šít, žehlit, zkrátka být dobrými hospodyněmi. Nebo taky rychle psát na stroji – to pro případ, že by se musely živit samy. Brigitte ještě měla psaní na stroji i těsnopis. Teď už psací stroje nahradily informační technologie.

Brigitte a její spolužačky se taky učily angličtinu a francouzštinu, nutriční vědy, ale i akademické předměty jako je fyzika, chemie, biologie. K tomu ale i jak správně vyžehlit oblek. „Měla jsem na základní škole ráda ruční práce a tohle praktické zaměření se mi vlastně docela líbilo,“ dodává.

Škol tohoto zaměření je v Rakousku přes dvacet. Studium je pětileté a ukončené maturitní zkouškou. „V každém ročníku nás bylo asi 150,“ říká Brigitte. V tomto moři dívek se téměř ztráceli dva mužští spolužáci. Po složení maturitní zkoušky Brigitte učila na středních školách předmět zdravá výživa a pak se dala na studium užitého umění na vysoké škole. K výživě se pak již nevrátila. „Když nepočítám to, že občas ráda uvařím pro přátele,“ usmívá se. Což jí jde skvěle. I šití se jí hodí spíš pro radost. „Před pár měsíci mě kamarádka poprosila, abych jí ušila elegantní kalhoty. Jsou hotové a musím říct, že jí dokonale padnou,“ říká absolventka knedlíkové akademie.

Pokud by vás zajímala historie vzdělávání žen a jaké místo v něm měly „vyšší dívčí“ hospodyňské školy, téma je dobře zpracováno v tomto článku.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
8. 5. 2018 22:17

Je fakt,ž v dnešní době spousta mladých slečen neumí vzít do ruky vařečku,natož žehličku.Ale tzv.praktický učňák byl v Kamenici nad Lipou.Já tam chodila před x lety a krom klasický předmětů jsme se učily vařit,šít a žehlit.Mé dceři je skoro deset let a vše jí učím od malička.Nyní máme miminko a sama mi vyžehlila celou výbavičku.Myslím si,že by se tyto školy měly obnovit.Za chvíli to tu bude samá ing.a managerka,ale do běžného života naprosto nepoužitelné.

Adriana
Adriana
9. 5. 2018 08:40
Reply to  Jana

Ano ale takové slečny si mohou později dovolit uklízečky, které to za ně všechno udělají. A ruku na srdce, uvařit řízek s bramborami tak těžké opravdu není. A díru na ponožce si zašije i ten největší lempl.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.