Co možná chcete vědět o státní maturitě: historie, hodnocení, odvolání a jaká data jsou veřejně přístupná. Jasně a přehledněMáte maturanta v rodině, ale úplně se neorientujete v tom, co dnes zkouška dospělosti obnáší a kde se to vzalo? Tady jsou informace, které vás seznámí s tím, čím prochází.

Kdy byla zavedena státní maturita
O zavedení státní maturity se diskutovalo přes deset let, existovaly pilotní Sondy Maturant, hledala se efektivní podoba testů. Rozhodnutí bylo jednotlivými ministry a ministryněmi opakovaně odkládáno. Nakonec státní maturitu zavedl ministr Josef Dobeš z Věcí veřejných a první kolo se konalo v roce 2011. Letos tedy máme osmý ročník.

Co mělo být cílem zavedení státních maturit
To se s léty měnilo. Úplně na začátku, tedy koncem devadesátých let, převládala v odborné veřejnosti představa, že když zavedeme státem garantovanou a náročnou maturitní zkoušku, její kvalita a nároky změní nejen kvalitu a úroveň středních škol, ale vlastně i kvalitu základních škol a celého vzdělávání. Vycházelo se z předpokladu, že školy mají špatné výsledky proto, že učitelé i žáci nad sebou potřebují státní bič, jinak se dost nesnaží. Tuhle poněkud technokratickou vizi, podle níž jedna státní zkouška napraví celé školství, jsme postupně opustili. Když maturita startovala, větší část veřejnosti si od ní slibovala, že umožní srovnávat střední školy a to je bude nutit ke zvyšování úrovně. Jakousi srovnatelnost máme, ale na kvalitě se to neprojevilo. Počet neúspěšných je víceméně konstantní, respektive se mírně zvyšuje.

Jak vypadá, z čeho se zkouší, v jaké podobě
Aktuálně má „státní“ maturitní zkouška dvě části. Společnou a profilovou. V té státní – společné části vyplňují maturanti testy a píšou slohové práce. Jedna zkouška je povinná pro všechny –  Český jazyk a literatura. Ta se skládá z didaktického testu a písemné slohové práce. Píše se už na začátku dubna, aby ji stihli centrální hodnotitelé oznámkovat do té doby, než jde maturant k ústní zkoušce. Ve stejném termínu se píší i slohové práce z cizího jazyka, které se také opravují centrálně. Kromě češtiny student dnes může totiž maturovat z cizího jazyka, nebo z matematiky. Z té se píše jen test.

Ve školní – profilové části maturity student absolvuje ústní zkoušku z češtiny, případně i angličtiny, pokud si ji vybral. I ústní zkouška ale do velké míry běží podle pokynů Cermatu, státní organizace, která statní maturitu řídí a připravuje všechna zadání. Zbytek je do značné míry v pravomoci škol. Každá škola musí vypsat dvě až tři zkoušky z dalších předmětů, ale může doplnit maturitu i nějakou praktickou zkouškou. Toho využívají odborné školy, jako třeba zemědělská nebo veterinární. Častá je obhajoba maturitní práce, takové menší bakalářky.

Ve státní i školní části maturity je možné navíc absolvovat až dvě nepovinné zkoušky, pokud se pro ně maturant rozhodne a škola mu to umožní.

Jak se odvolat proti výsledkům zkoušky
Proti výsledkům testů se odvoláváte na ministerstvu školství, proti výsledkům slohů na příslušném krajském úřadě, v Praze na magistrátu. Můžete postupovat podle tohoto návodu. Pro odvolání ale musíte mít jasný důvod. Zvláště u testu platí, že neuspějete, pokud jediným vaším argumentem je, že jste byli unavení, nebo jste špatně pochopili otázku. Ale například můžete uspět, pokud jste se dopustili při zaškrtávání testu formální chyby – zaškrtli jste například odpověď mimo políčko, což samozřejmě stroj, který testy vyhodnocuje, nezachytí. Když se odvoláte, záznamový arch (ofoťte ho a přiložte k odvolání) prohlédne člověk a máte šanci, že vaše odvolání bude uznáno. Větší šanci máte při odvolání proti hodnocení slohů, protože i centrální hodnotitelé jsou jen lidé a při kontrolním hodnocení můžete získat více bodů.

Kde si prohlédnout maturitní testy a správné odpovědi
Během let se podařilo dosáhnout toho, že Cermat zadání testů a písemných prací zveřejňuje vždy ve stejný den, kdy je žáci vyplní. Takže hned odpoledne si je můžete prohlédnout na stránce www.novamaturita.cz. Tamtéž pak jsou s odstupem zveřejněny i klíče správných odpovědí a potvrzení, že kontrolní komise považují úlohy za korektní. Komise občas odsouhlasí i úlohy sporné. Letos v testu prošla  fakticky chybná úloha z češtiny. Bylo by dobré, kdyby byl spolu s klíčem správných odpovědí u každé úlohy zveřejněn i popis, co měla ověřovat a proč je nebo není ta která položka odpovědi správná.

Zveřejňuje CERMAT data o úspěšnosti v jednotlivých úlohách?
Jak byli u jednotlivých úloh úspěšní žáci, to zatím Cermat nezveřejňuje, ale pokud si o data požádáte podle zákona o veřejném přístupu k informacím, pošlou vám je. Jsou to takzvaná částečně anonymizovaná data, takže se nedozvíte, jak dopadl konkrétní maturant, což by ostatně ani nebylo rozumné, ale víte třeba, jak na tu a tu úlohu odpověděli gymnazisté, žáci průmyslových nebo středních odborných škol. To jsou užitečné informace pro posouzení smyslu a kvality testů, a tedy i pro jejich zkvalitňování. Bylo by dobré, kdyby Cermat tato data zveřejňoval rutinně a byla dostupná každému, od škol a veřejnosti po akademická pracoviště. Měla by být zpracována tak, aby jim rozuměl i lajk. Jak by to mohlo vypadat, se můžete podívat na stránkách www.data-mat.cz, kde jsou na ukázku zpracována maturitní data z roku 2016. Najdete je v sekci Ke stažení.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
22. 5. 2018 11:29

Zdá se,že žádný z cílů, co autoři státních maturit očekávali, moc nevyšel.Kvalita vzdělání se nezvýšila.A že by to pomohlo srovnávat úroveň středních škol? Z celého srovnávání vyplynulo nanejvýš to,že gymnázia jsou na tom lépe,než střední odborná učiliště s maturitou.Kdo by si to pomyslel.Trochu drahá legrace.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.