Otevírá se LOLO třída pro všechny nejisté rodiče. Oslaďte si s námi rodičovství, zve moderátor Bob Kartous. Tentokrát s KlusovýmiJako rodiče začátečníci toho často o výchově víme zoufale málo a učíme se pouze vlastními chybami, které ovšem někdy opakujeme až do chvíle, kdy už je na nápravu pozdě. Všechno, co máme, jsou rodinné vzory viděné dětskýma očima, podobně zformované názory kamarádů či kamarádek a bezbřehý digitální prostor. Tam je dobrých rad, ale i nesmyslů habaděj, a vyznejte se v tom. Teď ale přichází LOLO třída. První díl již ve čtvrtek 7. června s hosty Tamarou a Tomášem Klusovými. O pořadu s jeho spolutvůrcem a moderátorem Bobem Kartousem ze vzdělávací společnosti EDUin.

LOLO třída, co si pod tím představit?
Projekt rodičů pro rodiče, kteří nechtějí žít s pocitem, že se neumějí ve výchově a vzdělávání správně rozhodovat. Do studia Televize Seznam budeme zvát odborníky a debatovat s nimi o klíčových problémech současného rodičovství. Dalším typem hostů budou lidé, kteří jsou známí a zároveň uvažují o rodičovství mimo běžné stereotypy. Jejich představy a zážitky mohou být užitečnou inspirací ostatním rodičům. Nebude to žádné tlachání o nesmyslech a “pikoškách” ze života slavných, nýbrž konkrétní návody a rady, jak se vyrovnat s výchovou a vzděláváním dětí v rychle se měnícím světě, v němž často chybí i byť jen ty vzory z našeho dětství. Vezměte si jen ten obrovský “twist”, který uštědřil rodinným vztahům, rozvoji a dětství obecně digitální svět. Budete se snad ptát dědečka a babičky, jak se vyrovnat s magnetizující přítomností smart phonu v životě dnešní rodiny? Žel, spíš je to tak, že si musíme poradit sami. LOLO třída by v tom mohla být vydatným pomocníkem…

Kdo to vymyslel a s jakým záměrem?
Na pořadu se podílejí lidé, kteří se výchově a vzdělávání věnují osobně i profesně. S rodičovstvím je v dnešní době spojená nejistota i určitá bezradnost. Chceme pro děti to nejlepší, ale nejsme si jisti, co to vlastně je, protože už prostě nestačí dělat to, co dělali naši rodiče. Staré modely výchovy a vzdělávání nepasují na zbrusu novou realitu a z toho vzniká problém: rodiče nemají kde přebírat zkušenosti. Co dělat v situaci, kdy vznikla úplně nová digitální dimenze, do které děti vstupují? Jak vychovávat děti, které už prostě většinou nepůjdou životní ani kariérní cestou svých rodičů?  Dnešní rodiče tápou a potřebují pomoc, aby nedělali chyby, jejichž následky by je mohly v budoucnosti mrzet. Není to ostatně jen rodinný, ale i společenský problém. Jako partnera máme Seznam.cz, což nápadu zajistí, jak doufáme, velký dosah.

Proč se to jmenuje LOLO třída?
Na Filipínách slovo „Lolo“ označuje dědečka nebo o dvě generace staršího člověka, který má bohaté životní zkušenosti. LOLO je tedy hravý symbol moudrosti, propojování bohatých životních zkušeností starších s otázkami mladších a s jejich touhou poznávat a vydat se správnou cestou. Znovu ale dodávám, že na některé problémy musíme dnes hledat řešení sami, protože se s nimi předchozí generace prostě nesetkaly. Musíme kombinovat obojí. A někdy se musíme učit i od našich dětí, protože jdou cestou, kterou jsme my sami nemohli prošlapat.

Jak bude pořad konkrétně vypadat?
LOLO třída je naživo. Začíná vstupem v pořadu Rodinka v Televizi Seznam v 9 hodin ráno. O půl desáté už hosté s moderátorem sedí ve studiu. Pořad otevíráme krátkou prezentací hosta, následuje rozhovor na určité téma. Během něj diváci posílají svoje dotazy, kterým se budeme ve studiu věnovat. Pak následuje pauza a odpoledne, od jedné do čtyř, je tentýž host či hosté k dispozici na videochatu pro ty, kdo chtějí řešit svůj konkrétní rodičovský problém.

Jaká myšlenka stojí za výběrem hostů?
Budeme zvát lidi s ohledem na témata, která chceme rozklíčovat a která ve společnosti rezonují. V červnu pilotujeme první díly, v nichž se budeme zabývat rozdělením rolí matky a otce při výchově, přítomností dvouletých dětí v mateřských školách, malými dětmi a digitálním světě. Tento měsíc se chceme zaměřit na děti v předškolním věku. Po prázdninách bychom chtěli pojmout rodičovství bez omezení věku dětí.

Kdo jsou hosté prvního dílu a proč?
Tamara a Tomáš Klusovi. Jsou to mladí rodiče s třemi dětmi a s neotřelým postojem k rodičovství. Potkali jsme se náhodou jednu neděli a asi dvě hodiny si vykládali o výchově a vzdělávání. Myslím, že se diváci mohou těšit na osvěžující rozhovor, který je může inspirovat, aby o rodičovství přemýšleli i jinak než dosud. Na videochatu s diváky budu v tomto prvním dílu já.

LOLO třída je určená hlavně rodičům?
Rodičům i těm, kdo se chtějí rodiči stát. A samozřejmě komukoli, koho zajímá výchova.

Pozvánka jednou větou, nebo dvěma…
Přijďte se inspirovat a posílit si rodičovskou sebedůvěru. LOLO třída vám osladí rodičovství, největší a zároveň nejhezčí úkol našeho života… Láká vás to? Registrujte se. Do LOLO třídy je třeba se předem přihlásit, kapacita je omezena a vstup je placený. Chceme fungovat soběstačně.

Bob Kartous je vedoucí komunikace centra o vzdělávání EDUin. Absolvoval Pedagogickou fakultu, Fakultu sportovních studií MU v Brně a postgraduální studium na Fakultě sociálních studií UK v Praze. Na téma vzdělávání publikuje v českých médiích (Hospodářské noviny, Lidové noviny, MF Dnes, Britské listy). Spolupracuje s Aspen Institute Central Europe, s centrem současného umění DOX, lektoruje v Education Republic.

Videopozvánka, klikněte na obrázek…

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
4. 6. 2018 17:46

Když jsem četl název tohoto článku, nejprve jsem četl „Klausovými“ místo Klusovými 😀

Jitka Polanská
Jitka Polanská
4. 6. 2018 18:26

🙂 V tom případě byste si dal říct? 🙂 To je fajn, že nás tak pravidelně čtete. Mimochodem, nejste náhodou astronom?

Eva
Eva
17. 6. 2018 10:21

Stačilo přehodit článek, děkuji.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
17. 6. 2018 10:28
Reply to  Eva

Máte pravdu, vždyť já jsem o tom taky psala… A místo toho jsem šla do Googlu.:-)

Eva
Eva
1. 7. 2018 09:06

Je to zajímavý projekt. Jen škoda, že se u předškolních dětí začalo až v prázdniny.Věnuje se jim krátký čas. Podle mně dítě nejvíc získává v období, kdy začne navštěvovat dětský kolektiv. Je to pro dítě první a velmi důležitý krok do života. Velmi srozumitelně to popisuje ve své knize Robert Fulghum její název ,,Všechno, co opravdu potřebuju znát jsem se naučil v mateřské školce. Po jiné stránce zase jiný pohled nabízí Marek Herman ve své knize o Marťanovi. Nevím proč, ale pořád se přikládá větší váha až nástupu do první třídy. I když je to velmi důležitý mezník v životě dítěte. Podle mých 40 letých zkušeností a podle odborné literatury je vývoj od tří do šesti let, základem toho jaké dovednosti, schopnosti, postoj k vlastní osobě, si dítě vytvoří. Vytváří se charakter člověka, jeho postojové hodnoty k životu, okolí, lidem, přírodě, charakterové vlastnosti. To všechno je odrazovým můstkem pro další život.proto považuji tyhle tři roky za stejné důležité, jako roky další. Při dobré spolupráci získávají také rodiče hodně pro další roky. Když už v posledním předškolním roce lze předběžně určit, jak se dítěti ve škole bude dařit. Rodiče musí znát své dítě nejlépe, učitelé jsou ti, kteří rozvíjí jejich dítě a jsou jim rádci v případech, kdy rodiče potřebují pomoc a radu. Pak tato spolupráce je pro dítě největším přínosem.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
3. 7. 2018 20:54
Reply to  Eva

Věda vám dává za pravdu, předškolní roky jsou pro dítě určující a pro jeho budoucnost možná nejdůležitější.

Eva
Eva
23. 10. 2018 21:06

Tak trochu mi to nezapadá. Nabídka tématu neodpovídá realitě. Už v prvních dílech jsou popřena slova uvedená v prvním sloupku. A nebo jsem já špatně pochopila záměr tvůrců tohoto projektu.

Eva
Eva
24. 10. 2018 11:48
Reply to  Eva

Omlouvám se za předešlé vyjádření. Kdo hledá najde. Našla jsem stránky EDUin – nahrávky rozhovorů všech účastníků a jelikož jsou hodně dlouhé bude to chvíli trvat, ale myslím, že Marek Herman stojí za to, aby mu člověk čas věnoval.Na paní Kodyšovou se těším. Omlouvám se tvůrcům projektu.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.