Američané dávají za pravdu svým chudým učitelům. Podle průzkumů by si většina zvedla daně, aby jim přidali na platechV některých amerických státech jsou učitelské platy tak nízké, že aby učitelé zaplatili složenky, mívají nejen druhé, ale dokonce i třetí zaměstnání. A americká veřejnost si tuhle neutěšenou situaci uvědomuje, jak ukázaly tři nové průzkumy veřejného mínění. Podle nich by si většina Američanů i dobrovolně zvedla daně, jen aby učitelé dostali přidáno.  Učitelské protesty a stávky, které letos zažilo několik amerických států, nebyly tedy nadarmo. Systémového řešení ale zatím učitelé nedosáhli.

Letos v USA stávkovali lidé, které v ulicích s transparenty často nepotkáte: učitelé. Iniciativa nevzešla od odborů, vyrostla přímo z učitelské nespokojenosti s nízkými příjmy. Ač jim někteří kritici vyčítali, že stávky jsou pro učitelský stav nedůstojné, americká veřejnost je podpořila. Podle článku ve Washington Post s názvem Nové průzkumy zjistily, že většina amerických učitelů je špatně zaplacená – a mnozí Američané by si zvedli daně, aby to napravili se převážná část Američanů shodla na tom, že učitelé státních škol jsou na tom platově opravdu bídně a že by se to mělo změnit. Vyplývá to průzkumů, které si nechaly vypracovat list New York Times, tisková agentura The Associated Press a veřejnoprávní rozhlas NPR.

Podle výroční zprávy OECD z roku 2017, kterou článek rovněž cituje, je platová hladina amerických učitelů na šedesáti procentech profesionálů se srovnatelným vzděláním, kteří pracují v jiných oborech.

Kromě platů reklamovali učitelé států West Virginia, Oklahoma, Kentucky, Arizona, Colorado a North Carolina i podfinancování škol. Jde o státy spravované republikánskou stranou. Ale pro zvýšení daní byli v průzkumech i republikáni, i když v menší míře.

Noah Karvelis, učitel hudby a mluvčí učitelského hnutí v Arizoně, si domů nosí 30 000 dolarů ročně. Splácí při tom studentskou půjčku ve stejné výši, jak říká v jiném článku o protestu. To je jen o málo více než průměrný plat Američanů se základním vzděláním a méně než průměrný plat středoškoláka. Průměr příjmů všech Američanů činí kolem 45 000 dolarů za rok. Průměrný plat  vysokoškoláka je 66 000 dolarů.

Průměr příjmů všech Američanů činí kolem 45 000 dolarů za rok. Průměrný plat  vysokoškoláka je 66 000 dolarů.

Podle výsledků šetření New York Times, které realizovala online agentura SurveyMonkey, platy učitelů považuje za příliš nízké 71 % dotázaných, a dvě třetiny jsou pro jejich zvýšení i za cenu zvýšení daní. Z těch, kteří volí republikány, je to padesát šest procent.

V dalším průzkumu, který si objednal stát Severní Karolína (North Carolina) – jeden z těch, kde se stávkovalo – to dopadlo pro učitele ještě příznivěji: 85 procent obyvatel si myslí, že učitelé vydělávají nehorázně málo a voliči demokratů i republikánů by shodně přistoupili i na to, že sáhnou do vlastní kapsy. Pro zvýšení daní se vyslovila stejná část – 72 procent – z obou skupin.

Zákon, který by platové podmínky učitelů zlepšil, se zatím připravuje jen v Severní Karolíně. Na pár dalších místech dostali učitelé trochu přidáno. Nikde ale plně nedosáhli toho, co požadovali.

Nespokojení učitelé se možná budou znovu aktivizovat s příchodem nového školního roku. Během prázdnin je jejich stávkovací potenciál logicky velmi slabý. Ale může je zatím hřát pocit, že veřejnost není slepá a stojí za nimi.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
12. 6. 2018 22:23

Tak je fajn vědět,že někde se dokáží svých učitelů zastat.Názor naší laické veřejnosti se většinou přibližuje větě- „co by ještě chtěli,stejně mají pořád jen samé prázdniny…….“

Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
24. 6. 2018 07:27

Nejbohatší stát světa – a učitelé nemají dost peněz, aby ze svého platu mohli žít? Co si o tom my, „hloupí východoevropané“ máme myslet? U nás mají učitelé také málo peněz, ale nestávkují.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.