Matematika jako příběh a dobrodružství. Děti to baví, rodiče tomu nerozumí, a tak jim napoví čaroděj. MatemágMatematika mezi oblíbené předměty devítiletého Štěpána nepatří. Když mu rodiče navrhli, aby si na tabletu zahrál hru s názvem Matemág, jen otráveně zakroutil očima. Nechal se ale nakonec přesvědčit, že to zkusí.  A po chvíli se ponořil do putování za čarodějem Matemágem, který ovládá  sílu představivosti – matemagii. Radoval se z postupů do dalších levlů a nevadilo mu, že rébusy, které musí vyřešit, jsou podobné úlohám z jeho učebnice matematiky, kterou nemá rád.

Matemág je dobrodružná hra založená na principech Hejného metody výuky matematiky. Děti musí například správně postavit z různě tvarovaných dílů most, překonat nebezpečný úsek systémem výtahů, rozdělit spravedlivě jídlo mezi nenasytné květiny, které jim stojí v cestě, luští rébusy, aby si otevřely trezor nebo získaly palivo – a  dostaly se na vyšší úroveň.

Děti jsou vtaženy do příběhu a primárně neřeší matematické úlohy, jak je běžné u jiných vzdělávacích her. “Chodili jsme za dětmi testovat nové a nové verze tak dlouho, dokud jsme si nebyli víceméně jisti, že výsledek stojí za to,“ říká jeden z tvůrců hry Petr Zavadil. „Pamatuji si na chvíli, kdy po dvouhodinovém testování s desítkou dětí přiběhl chlapeček se slovy ´A kdy bude dvojka?´ To jsme věděli, že jsme na dobré cestě,” popisuje Zavadil, jak se hra rodila.

Hru vymýšleli tak, aby ji děti zvládly bez pomoci dospělého. “Museli jsme se vyrovnat s absencí učitele a počítat s nepřítomností rodiče,” říká Petr Zavadil.

Nedávno ale tvůrci hru doplnili o rodičovskou podporu. Ukázalo se, že když se děti dostaly k těžším rébusům, hledaly pomoc u bezradných rodičů, kteří tápali stejně jako při řešení úkolů z Hejného učebnice. Hra sleduje pokrok dítěte a jakmile hráč objeví novou úlohu, zašle o ní rodičům doplňující základní informace a návod, jak mohou dítěti pomoci úkol zvládnout. Tady je příklad rodičovské nápovědy.

Komentáře dětí i rodičů většinou hru chválí. I Štěpán, přestože si nezařadil matematiku mezi své oblíbené předměty, si hru zahraje velmi rád. Při řešení složitějších úkolů nicméně uvítá, když mu rodiče přijdou na pomoc a lámou si hlavu spolu s ním.

Výtky se vztahují většinou jen k ceně plné verze hry, která stojí pět set korun. Prvních osm úrovní je zdarma.

Co je MatemágVzdělávací hra do mobilů a tabletů vystavena na principech Hejného metody výuky matematiky. Určena dětem od 5 do 9 let. Obtížnost graduje, což umožňuje pochopit způsoby řešení jednotlivých úloh i dětem, které se podle Hejného neučí. Děti se vydávají na cestu za čarodějem Matemágem, aby se naučily ovládat sílu představivosti – ‘matemagii’. Na své pouti řeší rozmanité matematicko-logické rébusy. Ty jim pomáhají s rozvojem matematických dovedností.  Matemág je navržený tak, aby sám automaticky přizpůsoboval svoji obtížnost pokroku každého dítěte.

Hra má čtrnáct tisíc stažení a vysoké hodnocení v obchodě Google Play.

Kromě toho získala Cenu veřejnosti v soutěži Eduína. 

Více na: matemag.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
9. 7. 2018 15:13

Prima nápad.I když jsem si klikla na odkaz,nic jsem zatím nestahovala,ani tu ukázku zdarma.Nemá s tím někdo zkušenost,nebo neví,kolik je cena této hry?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
11. 7. 2018 09:05
Reply to  Lea

Je to v tom článku, prvních osm úrovní je zdarma, ukázka se týkala nápovědy. Dejte vědět, jestli je to zábavné.

Miroslav Hlavička
Miroslav Hlavička
11. 7. 2018 09:47

Hru jsem koupil své dcerce, stálo to něco kolem pěti stovek. Když si hru stáhnete, je zdarma a funguje prvních osm úrovní a ty další si pak nákupem odemknete. Což je príma, protože do té doby zjistíte, jestli hra bude dítě bavit. Cena mi přijde adekvátní, je to vlastně dva v jednom – hra a učebnice matematiky. Protože moje dcera se dva a půl roku učila klasickou matematiku a až poté přestoupila na školu, kde se učí Hejný, tak ta hra pro ni byla dobrým způsobem, jak se s Hejného metodou seznámit, jak se věnovat takovým typům úloh, které do té doby neznala.

V Matemágovi si můžete zvolit stáří dítěte (resp. školní ročník), takže si hru může zahrát jak úplný začátečník, tak ten, kdo už matematiku slušně ovládá. Úlohy a rébusy se tomu přizpůsobí.

Lea
Lea
11. 7. 2018 18:43

Díky za odpověď,to vypadá slibněPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.