Z džusů je spousta odpadu, dejte nám radši ovoce, vzkázaly děti dodavateli. Školní ekotým v akciŠkoláci ze Základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu se přesvědčili, že ozvat se má smysl. Nelíbilo se jim, že jim krabičky z ovocných džusů zahlcují odpadkové koše ve škole. I když jim chutnají, zkusili se ozvat dodavateli, jestli by místo džusů nemohli dostávat ovoce. A dobrá věc se podařila.

„Spočítali jsme, že tím za školní rok ušetříme přes dva tisíce kartonových krabiček s přilepeným brčkem,“ popisuje učitelka Andrea Tláskalová.  Její svěřenci ve školním ekotýmu se zabývají odpady, jejich zpracováním a také evidentně rádi počítají. Protože došli až k milionům! „Ano, kdyby se k nám přidala polovina základních škol, tak by se během roku ušetřily celé čtyři miliony obalů,“ vysvětluje učitelka.

Škola, kam chodí 340 dětí, dostávala v rámci programu ministerstva školství a tělovýchovy Ovoce do škol od dodavatele nejen ovoce, ale i džusy. „Odpadkové koše byly po dovážce pitíček plné a dětem to vadilo. A tak jsme si to zanalyzovali: zabývali jsme se nejen ekologickou stránkou obou položek, ale i zdravotní, výživovou, ekonomickou – náklady na dopravu, spotřebu vody…“ vzpomíná učitelka. Děti pak jednotlivá kritéria známkovaly a jednoznačně nejlépe dopadlo ovoce – je nejzdravější, nejekonomičtější i nejekologičtější – i když se všichni shodli na tom, že džusy jim moc chutnají.

Rozhodli se tedy, že zkusí vyjednat, aby místo džusů dostávala škola ovoce. Inspirovali se postupem základní školy z obce Plesná ze západních Čech, kde také děti odmítly džusy v krabičkách. „Náš ekotým se tím zabýval v rámci tématu Šetrný spotřebitel,“ říká učitelka Alena Jelínková, která ve škole ve dvoutisícové obci koordinuje enviromentální aktivity.

A tak šetrní spotřebitelé nejen z Plesné, ale o pár dní později i ekotým ze Zbirohu odeslali dopis do Prahy na Státní zemědělský intervenční fond, který projekt Ovoce do škol zaštiťuje. Odpověď byla vstřícná – škola si může s dodavatelem, firmou BOVYS, domluvit individuální podmínky.

A tak se také stalo. Děti ve Zbirohu i v Plesné od letošního jara dostávají jen ovoce. „I pan řidič, který k nám dodávku vozí, byl rád, protože banány jsou lehčí než krabice s pitíčky,“ směje se Andrea Tláskalová.

„Vždy se snažíme vyjít školám vstříc. A velice nás těší, že se najdou takové děti, kterým záleží na životním prostředí stejně jako nám. Ovoce a zeleninu totiž posíláme ve vyměnitelných obalech – přepravkách – aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší,“ uvedl Miroslav Vrba za firmu BOVYS, která ovoce i džusy do škol distribuuje.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara
17. 7. 2018 07:24

Dobry den, je tato super akce deti soucasti nejakeho projektu? Ekoskola? Nebo jen na skole ve zbirohu nekdo tento tym slozil a pracuji jak chteji ?diky

Andrea Tláskalová
Andrea Tláskalová
18. 7. 2018 14:08
Reply to  Klara

Dobrý den, jsme zapojeni do projektu Ekoškola, který dětem nabízí kroky, aby se jim v projektech, které si samostatně zvolily, dařilo. 😊Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.